Módszertan
A cégek értékelésében amerikai anyalapunk módszertanát vettük alapul. Ahol tudtunk, az EBITDA alapján számoltunk, és a cégbírósági adatokat vettük figyelembe. A nemzetközi vállalatértékelési gyakorlatnak megfelelően iparági szorzót alkalmaztunk. Itt Aswath Damodaran, a New York University professzorának listáját használtuk kiindulásnak, de cégértékelési szakemberekkel és régiós testvérlapjainkkal együtt a szorzókat a régióra, illetve a magyar piacra szabtuk, ahol ez szükséges volt. Az így kapott értékhez hozzáadtuk a cég rendelkezésére álló készpénzállományt, és kivontuk belőle a hiteleket (a nagyobb holdingoknál mindig a konszolidált beszámolókat vettük alapul).
Az ingatlanos, vagyonkezelő vagy pénzügyi cégeknél a társaságokban felhalmozott vagyont (az ingatlanok, eszközök, befektetések értékét) néztük, és az amerikai Forbes módszertana szerint az összes kötelezettséget számba vettük.
Az osztalékoknál levontuk az adókat, továbbá ahol tudtuk, felmértük a milliárdosok egyéb érdekeltségeinek finanszírozási igényét, és azt is levontuk az osztalékból, illetve beszámítottuk az elmúlt évek osztalékainak egy részét is. Mindig nyilvánosan elérhető adatokból dolgozunk.
Mindig a legfrissebb elérhető adatokat vettük alapul, a legtöbb – nem nyilvános – társaságnál ez a 2018. január 1-től 2018. december 31-ig záródó üzleti évre leadott beszámolókat jelenti. Részvényeknél a legfrissebb adatokkal számoltunk. A vagyonbecslés zárása: 2019. december 10.
pAz adatok összegyűjtésében a Bisnode PartnerControl volt segítségünkre. A cégek felértékelésében tanácsadócégek M&A szakértői segítettek minket.