Pocsék év volt 2021, sok covid-áldozat, infláció, kiköltekezés, forintmélypontok. Nem tűnik rózsásnak 2022 se, újabb vírushullám, választás utáni megszorítások, minden bizonytalan. Jó lenne valami kellemes meglepetés.
Sok millió ember cuppant rá lassan két éve, 2019 tavaszán a Fertőzés című, nyolc évvel korábban készült filmre. Művészi értékéről természetesen megoszlottak a vélemények, de mindenkit földhöz vágott, hogy mennyire pontosan jelezte előre a film a covidot. A készítők a világ vezető virológusaira és járványügyi szakértőire támaszkodva írták meg a realisztikusnak szánt történetet 2010-ben, amely aztán elképesztő hasonlóságot mutatott a koronavírus-járványra adott olyan emberi reakciókkal is, mint az oltásellenesség, a milliók félrevezetésén alapuló nyerészkedés.
Most, majdnem két teljes év covid után újranézve a filmet még mindig letaglózó a hasonlóság, de már feltűnő az is, amiben a valóság nagyban eltér a filmben szereplő történettől. Ott hiába terjed gyorsabban és hiába halálosabb a vírus a covidnál, az oltás lazán megoldja a problémát és jöhet is a stáblista a film végén. Egy éve ilyenkor még ilyen fináléban reménykedett a világ a valóságban is, 2021 legkeserűbb csalódása, hogy a vakcina megmentett sok millió életet, de messze nem vetett véget a járványnak. Jönnek az újabb és újabb mutációk és hullámok, hol van már a régi életünk?
Most Magyarországon épp a negyedik hullám végén vagyunk és szinte biztos, hogy kezdődik az ötödik. Senki nem tudja, hogy ez mennyi áldozatot követel majd, csak bízhatunk abban, hogy a legfrissebb dél-afrikai fejlemények mintájára Európában is hetek alatt jöhet a tetőzés és visszaesés a nagyon gyors felfutás után. Dél-Afrikában alig romlottak a halálozási adatok ebben a hullámban, talán így lesz mindenhol a világban, ha valóban enyhébb lefolyású megbetegedést okoz az omrikon a deltánál.
A tőzsde mindenesetre már három hete az optimista verzió mellett tette le a voksát és azóta is ezt árazza a Wall Street. Amely egyébként idén is folytatta őrült száguldását, az S&P 500 bőven 25 százalék feletti nyereséggel zárhatja az évet. Pedig kitart a chiphiány és az ellátási láncok akadozása, ezzel is összefüggésben a vártnál sokkal jobban megugrott az infláció világszerte, az Európai Központi Bankot leszámítva szigorítottak a monetáris politikájukon a jegybankok. És ez folytatódni is fog 2022-ben.
Ezért tesz magasról az euróövezet arra, amitől már Matolcsyék is megijedtek
Az az év eleji elég általános várakozás se igazán jött be, hogy a növekedési részvények helyett a figyelem a value papírok felé mozdul, illetve csak pár hónapig volt így. Aztán kiegyenlített lett ez érdeklődés és a szelekció abba az irányba ment, hogy miközben a giga techcégek ledönthetetlenek, egyre több a rosszul teljesítő részvény, de ez a nagyok túlsúlya miatt az indexen nem látszik.
Elgyengült a magyar piac
Látványos fejlemény az is, ahogy a magyar piac elgyengült az év vége felé. Az év első felében a BUX még felül is teljesítette a világátlagot, majd az év végén lefordult és alulteljesítő lett. A magyar kötvénypiac is a leggyengébbek közé került és a forint is alulteljesített a régióban az utolsó negyedévben, szilveszterkor is ott tapad a mélypontja környékén.
500 magyar cég mehetne a tőzsdére, mégsem teszik – érvek, előnyök és dilemmák
A befektetők egész egyszerűen kockázatosabbnak ítélik az országot, mint korábban. Orbán-kormánytól még nem látott mértékű választási kiköltekezés, ikerdeficit, veszteségek piaci szereplőkre lőcsölése, lásd a benzinár-befagyasztást és a kamatstopot. És bizonytalan, hogy mi jöhet még. Mindenesetre hitelességi problémákat lát a piac a jegybanknál is, nincsenek a befektetők meggyőzve arról, hogy mennyire gondolja komolyan az MNB a szigorúbb monetáris kondíciókat.
Itt tartunk 2021 legvégén, így lépünk át az új évbe. Bizonytalan választás, a politikai célnak alárendelt kiszámíthatatlan fiskális politika, tovább emelkedő infláció, érzékeny járványhelyzetben unortodox magyar járványkezelés (csak oltás, szinte semmi intézkedés a konkaktok csökkentésére, minimális tesztelés, nullához konvergáló szekvenálás variánsokra). Csodában bízni mindig lehet, BÚÉK!