Idén nyáron elcsendesült a kőbányai Monyo Land, nincsenek koncertek, ám a tulajdonosok nem mondtak le az 1500 fős szabadtéri helyszínről. Azt mondják, a gazdasági bizonytalanságok miatt inkább az organikus fejlődést választják: az ősszel Tap Room néven látványsörözőt alakítanak ki, ami egész évben nyitva lesz, és akár csapatépítőt vagy esküvőt is lehet ott rendezni.
„Az eper-lime üccsink ginnel nagyon jó, a maracujás limonádé vodkaalapú koktélokhoz, ezt a körtés-gyömbérest meg úgy érdemes inni, hogy a tetejére pár csepp Angosturát teszel, és egy kis rummal keverve különleges Dark & stormy koktélt kapsz” – hadarja Zsoldos Márton, amint megérkezem a Monyo Brewing sörfőzde Gyömrői úti központjába, és frissítővel kínálnak. Ő a cégnél a „sales ninja” – ez szerepel a névjegyén. „Nálunk nagyon kreatív a csapat, úgy pattannak ki az ötletek mindenkiből, mint Zeusz fejéből Pallasz Athéné” – és máris sorolja, hogy milyen kollaborációik voltak sörben, például kávépörkölővel és zenészekkel.
„A Monyo erősen épít a popkultúrára” – kezdi magyarázni Kelemen Balázs, a gazdasági vezető (ő nem ninjázik). Merthogy a sör- (és „üccsi”-) különlegességeik mellé 2021 júniusában 1500 fő befogadóképességű koncerthelyszínt is nyitottak az udvaron, és most azzal a kérdéssel hívtam fel őket:
miért nincsenek idén rendezvények?
Tavaly szeptemberben még Szabó Balázs Bandája-koncerten jártam itt,
most a színpad helyét benőtte a fű, és az egyik pultot el is bontották.
„A tavalyi év után át kellett gondolni, mit csináljunk” – mondja Balázs.
„Az üzem készen sem volt, amikor a Monyo Landet megnyitottuk. Korábban is voltak már sörös kollaborációink zenekarokkal, például a Quimbyvel, az Ivan & the Parazollal vagy a Carson Comával – az utóbbival közös sört itt, a koncertjükön mutattuk be tavaly. Szóval emiatt a zenei elköteleződésünk miatt gondoltuk, hogy milyen jó kis koncerthelyszínt tudunk itt kialakítani, és hogy a hely mellesleg jó értékesítési pont is lehet a söreinknek.”
Ráadásul olcsóbban is adták azokat, hiszen itt nem terhelte az árat a szállítási díj, és azt mondják, figyeltek is arra, hogy a Monyo Landre nem csak a söreik rajongói zarándokoltak el zenét hallgatni. „Ezért sejtettük, hogy nem mindenki az 1200 forintos sörkülönlegességeinkre vágyik, vagyis próbáltunk 700-800 forintos áraknál maradni – máshol is nagyjából ennyiért kaptak egy korsó lagert tavaly.”
Covid, szomszédok, hangerő
Balázs szerint idén a sok bizonytalanság miatt kellett parkolópályára tenni a Monyo Land projektet. Részben a covid fogta vissza őket: tavaly még védettségivel lehetett csak látogatni a koncerteket, és nem tudhatták, mi vár az országra idén nyáron járványügyben.
Másrészt a hangerő miatt panaszkodó szomszédok a júniusi nyitás után nem sokkal elhallgattatták a helyet. Alig nyitott ki a Monyo Land, pár héttel később felfüggesztette az önkormányzat a rendezvénytartási engedélyét,
miután egy 17 fős, helyi lakosokból álló csapat a hangkibocsátás szintjének szabálytalanságára hivatkozva megtámadta az engedélyt.
„Zajvédő falat állítottunk fel, levettük a hangerőt, és tíz után már csak halk zene szólt a tér közepén, a koncerteket addig abbahagytuk. Szeptemberig így folytathattuk a programokat – mondja Balázs. – Nem számítottunk a panaszra, de nyilván minden érintett érdekét figyelembe kellett vegyük, ahogy a vevőinkét és a beszállítóinkét, úgy a szomszédokét is.”
A tárgyalásnak az lett a vége, hogy nem tiltották meg a koncertezést, de előírták nekik, hogy foglalkozzanak a hangerővel: egyrészt kerítsék körbe az egész helyet (a töltés kivételével) komolyabb hangszigetelő fallal, és mérjék rendszeresen a hangerőt.
„Ősszel már úgy zártunk be, hogy tudtuk, hogy ha ki akarunk nyitni, ezzel foglalkoznunk kell.”
Arra gondoltak, mi lenne, ha a sörfőzdére fókuszálnának, ami tud nyereségesen működni, és emellett kezdenék el kicsiben, amit megálmodtak. „Mint álmot nem engedtük el a Monyo Landet, csak mint rövidtávú célt” – mondják.
Esküvő is lehet a sörfőzdében
Most éppen látványsörözőt építenek a főzde épületében, ez lesz a Tap Room, ami egész évben nyitva tart majd. Céges rendezvényeket, főzdelátogatást, esküvőket, csapatépítőket lehet oda szervezni, nagyjából 150 fő befogadóképességű lesz, és már épül a galéria, ahonnan majd rá lehet látni az egész gyárra. Kialakítanak egy külön konferenciatermet is, és persze folytatják a főzdelátogatós programokat.
„A kintit sem adtuk fel, egyelőre a hangosítópult helyén kisebb színpadot állítottunk fel. Igazából ez az egészséges, organikus fejlődés, hogy előbb csinálunk egy egész évben nyitva tartó bárt, ahová lehet jönni bármilyen bulit tartani, és aztán majd ha a gazdasági helyzet is úgy engedi, visszatérünk a rendszeres koncertekhez. És jövőre lehet, hogy egy-egy hétvégés fesztiválokkal kezdjük ezt” – mondja Balázs.
Addig pedig tényleg a sörfőzésre fókuszálnak. Azt mondják, az egyik legnagyobb világtrend ma a New England IPA, amiből bármennyi elfogy. Náluk a gyümölcsös sörök továbbra is menők, például a Mango Hero nevű ale típusú sörük előlépett a szezonálisból az állandó kínálat részévé, és nem tudnak eleget gyártani belőle – persze a saját gyártási kapacitásukon belül.
Az éves teljes főzdei kapacitásuk ma már egymillió litert, azaz kétmillió korsó – a tavalyi befektetéskor kétmillió litert tűztek ki célul.
És persze közben kreatívkodnak ezerrel: ahogy érkezésemkor is mutatták, idén nyárra alkoholmentes „üccsikkel” rukkoltak elő. „Úgy éreztük, eljutott oda a magyar fogyasztói társadalom, hogy value for money-t akar – mondja Márton. – Vagyis igénylik a magas gyümölcstartalmú, nem cukros üdítőket. Nálunk a dolgozónak erős gasztrokattanása van, én például a maracujás üccsit cold brew-val szoktam inni erpresso-tonik helyett, a citrusos íz nagyon izgalmas, és nem lesz természetellenes, mert valódi maracujapürével dolgozunk.
A Monyo-életérzéshez pedig hozzátartozik ez a gyümölcsös ízvilág.”
Augusztus elején pedig hidegkomlós, alkoholmentes meggyitaluk kerül a boltokba, ami a srácok szerint a legjobb ginkoktél-alapanyag lesz. „Gyere, kóstoljuk meg a tartályból!” – mondja Balázs.
A Monyót 2014-ben Németh Antal alapította, az egyik legismertebb magyar sörfőző. Gerillaként kezdte, ma az egyik legnagyobb kraftfőzde résztulajdonosa – sztoriját a 2019-es Forbesban írtuk meg. Akor elmesélte, hogy a Monyo hobbiprojektnek indult, ő maga zugfőzőként kísérletezgetett, és legalább három jegyzetfüzetet teleírt csaknem ezer recepttel. Németh Antal és Pein Ádám azóta kocsmát nyitott a pesti belvárosban, a Monyo palackjai megtalálhatóak a szupermarketekben, és azon kevés hazai kisüzemek egyike, amelyik exportál is. Egy Forbes-cikk nyomán néhány éve rájuk talált a Liss patrongyártó vállalat, bennük tőkeerős partnerre lelve azóta lendületesen beruháznak. A Liss sztorija egyébként hasonlóan kalandos, róluk itt írtunk.