Sok Forbes-arcnak van mesebeli élete. Van, aki befektetőkkel, a piaci helyzettel, mások a korszellemmel küzdöttek meg hétfejű sárkány helyett. Most hét olyan gyerekek és felnőttek számára is élvezhető mesekönyvet mutatunk, ami olyanok életéről szól, akikről már írunk. Sokan címlaposok voltak, mások az iskolateremtő rovatban szerepeltek.
Íme egy-egy mese Enyedi Ildikóról, Karikó Katalinról, Máté Bencéről és Vecsei H. Miklósról is:
Boldizsár Ildikó: A fiú, aki Varjúvárról álmodott
Boldizsár Ildikó 2021 márciusában szerepelt a Forbes magazin iskolateremtő rovatában. A szerző idén adta ki az 57. könyvét, a meseterápiás köteteken túl megírta már mesében Kőrösi-Csoma Sándor életét is.
Ebben a könyvben az országépítő Kós Károly életét dolgozta fel, aki az építészeten és az irodalmon kívül mesteri fokon értett a festő- és grafikusművészethez, művészettörténethez, néprajztudományhoz, vezetett könyvkiadót, szerkesztett nagy hatású folyóiratot, sőt országgyűlési képviselő is volt. Jó példa lehet azoknak a gyerekeknek, akiknek több olyan érdeklődési köre is van, amivel szeretnének komolyabban foglalkozni.
A kötet megmutatja, hogy nem kell egyetlen hivatást választanunk egy életre. Lehet a multipotenciális személyiségek első kis kézikönyve az élethez.
Fodor Marcsi: 20 rendkívüli magyar, akit az egész világ ismer
Karikó Katalin nemcsak mesehős lett idén, hanem a Time magazin őt és az mRNS-vakcinák, valamint a koronavírussal kapcsolatos kutatómunkában részt vevő kollégáit is az év hősének kiáltotta ki. Roska Botond neurobiológus a vakság gyógyításán dolgozik.
Enyedi Ildikó filmrendező Borbély Alexandrával és Gera Marinával szerepelt 2020 márciusában a Forbes címlapján. Enyedi 2017-ben hozta haza a Berlini Nemzetközi Filmfesztivál fődíját, az Arany Medvét a Testről és lélekről című filmjéért. Borbély Alexandra a European Film Awards legjobb színésznőnek járó díját vehette át ugyanebben az évben. Róluk mind találunk egy-egy mesét ebben a könyvben.
Fodor Marcsi – Neset Adrienn: 50 elszánt magyar nő
A könyv 50 olyan magyar nő történetét meséli el, akikről hiába neveztek el utcákat és tereket, a történelemkönyvekben mégis méltatlanul kevés szó esik róluk, pedig ott lenne a helyük.
Biztos vagyok benne, hogy ha az ő idejükben lett volna magyar Forbes, akkor egytől-egyik szerepeltek volna a Legbefolyásosabb magyar nők listánkon.
A kötetben olyanokról olvashatunk, akik nem féltek utat törni maguk előtt és elsők lenni valamiben, például Schwimmer Rózáról, a világ első női nagykövetéről, Ungár Margitról, az első ügyvédnőről, Jósika Júliáról, az első női tudósítóról, de még I. Mária királynőről is, aki az első nő volt a magyar trónon.
Ez az a könyv, ami bármelyik korosztálynak élvezetes lehet és bárki tanulhat belőle. Ha rajtam múlna, lenne belőle a gyerekkönyvek és a felnőtt könyvek között is minden könyvesboltban.
Kádár Annamária: Valódi példaképek – Inspiráló történetek küzdelemről és kitartásról
Ebben a könyvben nincs olyan szereplő, akiről ne írtunk már volna. Kádár Annamária tizenhárom olyan ma élő magyar életútját mondja el mese formájában, akikre mindannyian felnézhetünk, szülők és gyerekeik egyaránt.
A címlapos Forbes-arcai például Borbély Alexandra, Michelisz Norbert, Máté Bence, Barabási Albert László, Vecsei H. Miklós, Jentetics Kinga, Böjte Csaba, is.
Roska Botondról a 2019-es Forbes Egészség különszámban írtunk portrét, Polgár Judit és L. Ritók Nóra az iskolateremtő rovatunkban szerepeltek, Halácsy Péter és Al Ghaoui Hesna együtt szerepeltek a Forbes Women nevű rendezvényünkön, Ürge-Vorsatz Diánától pedig sokszor idézünk, ha klímaválságról van szó.
Kádár Annamária szerint „egy jó példa erőt ad, pozitív életszemléletet közvetít, előre visz, és segít felismerni azt, amiben igazán jók lehetünk. A példaképeket nem lemásolni kell, hanem ihletet meríteni belőlük. Ők a saját magunk választotta út bejárásához és az elénk gördülő akadályok leküzdéséhez nyújtanak számunkra mintát és támaszt.” Éppen ezért példaképekre mindannyiunknak szüksége van.
María Isabel Sanchez Vegara: Kicsikből nagyok – Marie Curie
Marie Curie az első nő, aki Nobel-díjat kapott, az első, aki kétszer is megkapta, és máig az egyetlen, aki két különböző tudományágban nyerte el. Sok STEM (Science, Technology, Engineering, Math) területekre vágyakozó kislány példaképe lehet.
A könyv szerethetően és érdekesen meséli el a történetét. Szerintem nem csak a gyerekeknek, de a felnőtteknek is meghozza a kedvét a tudományhoz.
Mészöly Ágnes: A fiú, akit elvarázsolt a zene
Az életrajzi sorozat harmadik kötetében Bartók Béla életét meséli el Mészöly Ágnes. A sorozat 5-8 évesekkel ismertet meg olyan neves embereket, akik kitartásuk és lenyűgöző életútjuk miatt értékes példaképek lehetnek. Szuper lehet ebben a könyvben megismerni azt, hogyan okozhat a zene flow élményt és hogyan válhat hivatássá.
A kötet jó kísérője lehet a gyerekek első találkozásához a zenei koncertekkel és a zenetanulással is.
Stella Caldwell: Fiatalok, merészek, lenyűgözőek – 25 fiatal, aki megváltoztatta a világot
A könyv nemcsak a világmegváltó ambíciókat és tetteket felmutató fiatalok életét mutatja be, hanem az életrajzi történetek után következik egy “Légy merész, mint…” rész, ahol a hősök elképzelt tanácsot adnak olyan élethelyzetekre, melyekkel a fiatal olvasók nézhetnek szembe, például iskolai bántalmazás, önbizalomhiány vagy magány. Itt olyan szövegdobozokkal találkozunk, mint a „mit tenne ebben a helyzetben Greta?”.
A könyv végén van egy nagyon aranyos kis önismereti teszt, aminek a kitöltésével megtudhatjuk, hogy melyik merész fiatalra hasonlítunk a legjobban.
Néhány a kötetben szereplő Forbes-arc: Felix Finkbeiner, Greta Thunberg, Malala Juszufzai, Ryan Hreljac.