A Felelős Gasztrohős Alapítvány augusztusi kampányában a víz témakörét járja körbe. Élelmiszereink vízlábnyomával, ivóvizeink minőségével és víztakarékossággal kapcsolatos információkat osztanak meg online felületeiken, és számos éttermet bevonnak a szemléletformálásba.
A földfelszín körülbelül hetven százalékát borítja víz, amiből csupán 0,5 százalék alkalmas a fogyasztásra. A klímaváltozás hatására évek óta felüti a fejét a kérdés a köztudatban, meddig lesz elég édesvizünk?
Eltűnő édesvizek, tikkasztó nyarak
A hőhullámokkal teli időszakban már Magyarországon is vannak olyan települések, ahol korlátozásra került a vízhasználat, aminek egyik oka a klímaváltozás.
Az UNICEF adatai alapján 1,42 milliárd ember pedig megfelelő mennyiségű és minőségű ivóvíz nélkül él.
Nemcsak a harmadik világban vannak problémák, az Európai Unió közel egyharmadán vannak olyan időszakok, amikor a kereslet meghaladja a rendelkezésre álló kínálatot – áll a Felelős Gasztrohős forbes.hu-nak eljuttatott közleményében.
forrás: Felelős Gasztrohős // grafika: Kőfaragó Anna
Vízfogyasztás környezettudatosan
„Életünk minden területén szükségünk van vízre. Szomjoltó, főzünk és tisztálkodunk vele, a legtöbb használati tárgyunk, és az általunk használt energia előállításához is szükség van rá. Emellett élelmiszereink is komoly mennyiségű rejtett vizet tartalmaznak; átlagosan 160 kádnyi vizet fogyasztunk el közvetetten, étkezéseink során” – mondta el Szabó Eszter a Felelős Gasztrohős Alapítvány kommunikációs vezetője.
Az elmúlt években a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) által végzett vízvizsgálati kutatásokból kiderült, hogy közel 750 ezer ember él olyan épületben, ahol a víz ólomtartalma meghaladja a határértéket.
A gasztrohősök szeretnék erre is felhívni a figyelmet, és megoldásokat mutatni arra, hogyan lehet környezettudatosan és biztonságos módon vizet fogyasztani.
Semmi pánik – minden kérdésedre válaszolunk a hazai ivóvízzel és jövőjével kapcsolatban
Mi az a vízlábnyom?
A vízlábnyom egy fontos mérőszám, ami megmutatja, hogy az egyes élelmiszerek, termékek vagy folyamatok mennyit emésztenek fel az erőforrásból. Az állati eredetű termékek vízlábnyoma sokkal nagyobb, mint a növényeké. A nagyipari állattartás során ráadásul legeltetés helyett takarmánnyal etetik az állatokat, amit szintén öntözni kell.
Éttermek is csatlakoznak
A Gasztrohős a Fenntartható Vendéglátóhely minősítéssel rendelkező éttermeket is bevonja a szemléletformáló kampányba. A résztvevő éttermek víztakarékos eszközöket használnak, és kis vízlábnyomú fogásokat is kínálnak.
Az alapítvány Nálatok mi folyik?! kampánya során a közösségi média felületein víztakarékossággal, vízlábnyommal, vízminőséggel kapcsolatos tippekkel, információkkal és cikkekkel is készül majd.
Az elviteles étkeztetést is megreformálnák
A Felelős Gasztrohős korábban egy zöld és fenntartható megoldással is előrukkolt, amivel a végtelen mennyiségű elviteles doboz problémáját oldanák meg. A Rakun Dobozközösség projektjében nem az a legnagyobb vaszizdasz, hogy gatyába rázták és modernizálták a klasszikus ételhordó műfaját, hanem hogy azt a körforgásos gazdasági modell részeként képzelik el – írtuk korábban a forbes.hu-n.
Az alumínium dobozok főszereplésével indult étel-elvitelesrendszer a fenntarthatóságon és a megosztáson alapul, a költségeket pedig a vendéglátóhelyek és a vendégek egymás között dobják szét. A dobozközösség a 2021-es Highlights of Hungaryn is díjat nyert.
Zöld és fenntartható megoldás az elviteles ételre, amivel a vendég még spórol is
Kiemelt kép: Johnny McClung // Unsplash