A The Times cikke szerint az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) az amerikai sportokban már jól bevált reformmal írná felül a korábban bevezetett pénzügyi fair playt.
Az új szabályokat jövőre vezetnék be és első körben három évre alkalmaznák. Az újság szerint a luxusadóból befolyó összeget azok a csapatok kapnák, amelyek betartják a szövetség szabályait. Azokat, amelyek huzamosabb ideig szabályt szegnek, akár ki is zárhatják az európai kupákból.
Mi az a pénzügyi fair play?
Az UEFA által még 2010-ben bevezetett pénzügyi fair play a klubok költségvetését szabályozza. Megszabja, hogy egy csapat legfeljebb annyit költhet, amennyi bevétele származik a labdarúgással kapcsolatos tevékenységéből (tehát más bevételekből nem). A szabályt nagyon sokan kritizálták, mert a kisebb költségvetésű klubok helyzete nem volt kiegyenlített a gazdag csapatokéval szemben.
Keményen reagált a részvénypiac a Szuperliga elindítására és romba dőlésére is
Mi lenne a különbség a luxusadó és a fizetési plafon bevezetésével?
A pontos tervezet még nem ismert, de a The Times szerint az UEFA akár a teljes pénzügyi fair playt kiiktathatja, és azt a pénzügyi plafonnal pótolná.
Az információk alapján a pontos feltételeket az egyes ligák külön hozhatják meg, ahogy a fizetési plafon bővítésére is lesz lehetőség.
Utóbbi esetében azonban az adott csapatnak luxusadót kell fizetnie, ami az adott összeg kétszerese. A befizetett díjat a liga többi klubja kapná meg. Az észak-amerikai profi baseball-ligában (MLB) és az észak-amerikai profi kosárlabdaligában már régóta hasonló rendszert alkalmaznak.
A brit lap úgy tudja, az UEFA szeptemberben dolgozza ki a pontos részleteket.
A pénzügyi fair play miatt távozott a Barcelonából Messi is
A PSG-hez frissen igazolt Lionel Messi kapcsán korábban arról lehetett hallani, hogy a Barcelona és a játékos megegyeztek a maradásról, azonban a csapat anyagi és strukturális nehézségek miatt végül kitáncolt az egyezségből.
Ugyan Messi még egy ötven százalékos fizetéscsökkentésbe is belement, a Barcelona költségvetésébe még így sem fért bele, hogy betartsák a La Liga pénzügyi fair play szabályait.
Az idén életbe lépő szigorítások miatt a spanyol klubok a játékoseladásokból származó bevételeknek csak negyedét költhetik új játékosokra, vagy szerződés meghosszabbításra. A további 75 százalékot adósságtörlesztésre kell fordítaniuk.
A spanyol liga saját belső szabályai jóval szigorúbbak, mint a franciáké, de a PSG így is feszegeti az UEFA pénzügyi szabályainak kereteit.
Messi szerződése „kifizeti saját magát”, története legjobb üzletét kötötte a PSG
Kiemelt kép: UEFA / Facebook