Még év elején sem utalt semmi arra, hogy a globális Forbes-lista idén se hozna újabb rekordokat, a koronavírus-járvány azonban mindent megváltoztatott. A részvénypiacok megszenvedték az országok bezárkózását, iparágak leállását. A világ leggazdagabbjainak lajstromán idén 2095 dollármilliárdos szerepel, 58 névvel kevesebb, mint tavaly – az amerikai Forbes március 18-án zárta le a becsléseket. Március elejéhez képest 226 dollármilliárdos hullott ki a listáról, így járt Mészáros Lőrinc is, akinek tőzsdei vagyona komolyan megcsappant a járvány okozta gazdasági sokkban. Csányi Sándor viszont tartja pozícióját, a magyar szerkesztőség becslését elfogadva, ő még mindig tagja a globális elitklubnak az amerikai Forbes szerint.
A most listára került milliárdosok több mint fele (51%) szegényebb, mint egy évvel ezelőtt, ilyet is régen láttunk. Az összesített vagyonuk 8 billió dollár, ami 700 milliárdos csökkenés 2019-hez képest.
Jeff Bezos az egymást követő harmadik évben végzett az élen 113 milliárd dolláros vagyonnal, annak ellenére, hogy a feleségével történt válása rendezéseként átadott egy 36 milliárd dollár értékű Amazon-részvénycsomagot MacKenzie Bezosnak. Exfelesége férjével ellentétben azonnal csatlakozott a Giving Pledge jótékonysági kezdeményezéshez, vállalva, hogy vagyona legalább felét jótékony célra fordítja.
A világjárvány kellős közepén Bezos e-kereskedelmi óriása szintén a figyelem középpontjába került: kielégítve a hirtelen megnőtt vevői igényeket az Amazon összesen 100 ezer főt akar felvenni (teljes- vagy részmunkaidőben).
A Microsoft-alapító Bill Gates továbbra is a második, sokat idézik most egy öt évvel ezelőtti előadását, ami arról szólt, hogy a világ nincs felkészülve egy világjárvány kezelésére, ami minden bizonnyal be fog következni.
Őt követi a luxusmágnás, Bernard Arnault, a Moët Hennessy-Louis Vuitton (MHLV) csoport feje, a leggazdagabb európai. Először taszította le a dobogóról és előzte meg az omahai bölcset, Warren Buffett befektetőt. A leggazdagabb nő a listán 54,4 milliárd dollárral a Walmart-örökös Alice Walton. Összesen 241 nő van a listán, közülük heten olyanok, akik valamely családtagjukkal osztoznak a vagyonukon.
A tavalyi listáról 267 olyan név van, amit idén hiába keresnénk (közülük 21-en elhunytak): a legnagyobb buktát egyértelműen a WeWork közösségi irodahálózat alapítója, Adam Neumann mutatta be. 278-an debütálnak idén: a koronavírus-járvány miatt felpörgő távmunka a Zoom-alapító Eric Yuan-t a leggazdagabbak közé repítette. A cég árfolyama ugyan nagyot ugrott, kérdés mit kezd majd a szolgáltatás biztonsága miatti aggodalmakkal.
Magyarországról ketten szerepeltek a globális listában, de az Opus Global árfolyamának folyamatos esése miatt Mészáros Lőrinc kiesett az elitklubból március közepén.
Csányi Sándor – mivel a kimutatható vagyonából sokkal kisebb a részvénykitettség, mint Mészáros esetében – tartja pozícióját a dollármilliárdosok között, az OTP-vezér az 1730. helyen szerepel 1,2 milliárd dolláros becsült vagyonnal.
A leggazdagabb magyar száramzású a listán Thomas Peterffy, aki a 14,3 milliár dolláros vagyonnal a 73. leggazdagabb ember a világon.
A VILÁG 10 LEGGAZDAGABB EMBERE – FORBES GLOBÁLIS LISTA 2020
- Jeff Bezos (Amazon) – 113 milliárd dollár
- Bill Gates (Microsoft) – 98 milliárd dollár
- Bernard Arnault és családja (HMLV) – 76 milliárd dollár
- Warren Buffett (Berkshire Hathaway) – 67,5 milliárd dollár
- Larry Ellison (Oracle) – 59 milliárd dollár
- Amancio Ortega (Inditex) – 55,1 milliárd dollár
- Mark Zuckerberg (Facebook) – 54,7 milliárd dollár
- Jim Walton (Walmart) – 54,6 milliárd dollár
- Alice Walton (Walmart) – 54,4 milliárd dollár
- Rob Walton (Walmart) – 54,1 milliárd dollár
A teljes globális lista itt érhető el.
Borítókép: The Orbital Strangers Project