A Bill és Melinda Gates Alapítvány 1,5 millió dollárral támogatja az oxfordi székhelyű Exscientia nevű, a gyógyszerfejlesztésben mesterséges intelligenciát is bevető vállalatot annak érdekében, hogy mielőbb ki tudjanak fejleszteni az új koronavírus-variánsok vagy egyéb Sars-vírusok elleni gyógyszereket.
Az épp válófélben lévő és óriási vagyonon osztozkodó Gates házaspár közös alapítványukban egyelőre továbbra is együtt dolgozik, a most az oxfordi céghez érkező pénzből a The Guardian cikke szerint
egy éven belül fejlesztenék ki a gyógyszereket. A projekten nagyjából 15 biológus, vegyész, és mesterséges intelligencia-szakértő dolgozik majd.
Az Exscientiát korábban a magyar kötődésű Formlabsba is beszálló, japán technológiai óriás Softbank, a Blackrock és az amerikai gyógyszercég, a Bristol Myers Squibb is támogatta.
Denise Barrault, az Exscientia egyik biológusa és szenior portfoliómenedzsere azt mondta, olcsó gyógyszer gyártásában gondolkoznak, és
céljuk, hogy a kifejlesztett szert gyorsan el tudják terjeszteni világszerte, hogy a covidfertőzöttek mielőbb hozzájuthassanak,
és így elkerülhessék a súlyosabb tüneteket és a kórházat. Hozzátette, hogy a gyors és hatékony gyógyszerhez jutás már csak azért is fontos, mert nem lehet mindenkit beoltani, az oltások ráadásul el fogják veszíteni hatékonyságukat, és csak a leggazdagabb országok tudnak lépést tartani – utalt az ismétlődő oltási kampányokra.
A covid-gyógyszerfejlesztés folyamatos, épp az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a héten két újabb gyulladáscsökkentővel bővítette a koronavírus okozta betegségben szenvedők kezelésére alkalmas gyógyszerek listáját. A tocilizumab és sarilumab nevű szereket eddig a reumatoid artritisz kezelésére használták, de életmentőek lehetnek a súlyos vagy akár már válságos állapotban lévő koronavírusos betegek esetében is.
Borítókép: Kuhlmann / MSC / Wikimedia