Be tudná fizetni a GVH-bírságot a műtrágyakirály, de a Nitrogénművek szerint az a mostani helyzetben kiváltképp nagy megterhelést jelente a soron következő műtrágyaszezonra.
A GVH által a Nitrogénművekre kiszabott bírság őszi megtámadása óta is sokat romlott a piaci helyzet, ezért a Nitrogénművek reméli, hogy hogy nem kell befizetniük a 11 milliárdos rekordösszegű bírságot, és később a GVH-döntés ellenében is a cégcsoportnak ad igazat a bíróság – közölte a Portfolióval Bige Zoltán, a Nitrogénművek Zrt. stratégiai igazgatója, az igazgatóság tagja, a Forbes szerint 11. leggazdagabb magyarnak, Bige László tulajdonosnak a fia.
Mi is ez a bírság?
Ahogy a Forbes.hu-n is megírtuk, a céget kartellvádak miatt 11 milliárd forintra büntette a Gazdasági Versenyhivatal még ősszel, mondván, „éveken keresztül a partnerek és a cégcsoport közötti, illetve a viszonteladói partnerei közötti verseny, valamint az import korlátozására” törekedett a Nitrogénművek Vegyipari Zrt. és több vegyipari cég. Az eljárásban 11 hazai szereplő volt érintett, ebből kettő ismerte el a jogsértést. Összesen 14,1 milliárdos bírságot szabtak ki a kartellezőkre.
A csoport akkor jelezte: bíróságon támadják meg a büntetést. Abban bíznak, hogy a Kúria előtt lévő jogvédelem iránti kérelmük révén halasztást kapnak, amíg a GVH őszi határozatáról dönt a bíróság.
Mit mond a Nitrogénművek?
„Az sem hagyható azonban figyelmen kívül, hogy a kérelmünk novemberi beadása óta olyan mértékben változott meg az üzleti környezet, az orosz-ukrán háború és az azzal összefüggésbe hozható energiapiaci, műtrágya és élelmiszerellátás kockázati tényezők megjelenésével, ami még az akkor reálisan előre látható negatív körülményeknél is rosszabb helyzetet eredményezett”
– nyilatkozta a lapnak Bige Zoltán.
„Így ez még inkább alátámasztja az óvatos és előrelátó gazdálkodás, a felhalmozott tartalékok maximálásának szükségességét. Bízunk benne, hogy ezt a megközelítést a bíróság végül el fogja fogadni.”
A Nitrogénművek március elején közölte a Forbes.hu-val, hogy a háború őket is elérte, így ammóniatermelésük átmenetileg leállításra került, de folyamatosan monitorozzák a helyzetet és minden tőlük telhetőt megtesznek azért, hogy újraindíthassák a termelést és csökkentsék a régió műtrágya importfüggőségét. A magas energiaintenzivitású ammóniatermelés leállítása jelen piaci környezetben viszont elkerülhetetlen volt.
Bige Zoltán most hozzátette:
„Mindent meg fogunk tenni annak érdekében, hogy likviditásunk gyengítését és egy esetleges nyári leállás kockázatát elkerüljük, aminek következményei már a következő mezőgazdasági szezonra is hatással lehetnek.”
Azt mondta még Bige Zoltán, olyan lenne ez, „mintha üres gáztárolókkal készülnénk a következő télre”:
„A hatóság döntését elbíráló bírósági ítélet előtt a bírság behajtása olyan kirívóan magas hátrányt jelentene vállalatunk és az egész nemzetgazdaság, sőt, a környező országok gazdái számára, ami véleményünk szerint mindenképpen indokolja a bírság befizetésének elhalasztását, bár azt – ha az a bíróság szerint mindenképpen szükséges – a jelenlegi körülmények között a cégcsoport a működés rövid távú jelentős veszélyeztetése nélkül be tudja fizetni.
Mondanunk sem kell ugyanakkor, hogy a bírság árnyékában, a jelenlegi üzleti környezetben, már most jelentős »fájdalmat« okozott a GVH határozat, hiszen a bankok és szállítóink jelentősen megnövekedett kockázatot látnak bennünk, aminek kezelése nagyban nehezíti működésünket – amit az sem tud majd helyrehozni, ha a bíróság meggyőződésünk szerint végül megsemmisíti a határozatot.”
Bige László nemrég azt is mondta, ha Ukrajnában a háború miatt nem tudnak vetni, az beláthatatlan következményekkel járhat. Akkor a műtrágyakirály úgy látta, a gázár várhatóan a következő egy évben sem megy 100 dollár alá, és hogy a mostani folyamatok „drasztikus élelmiszerár-emelkedéssel” fognak járni.
Borítókép: Bige László az ATV-ben. Fotó: ATV // Youtube