Egészen addig fog veszteséget termelni a hatósági üzemanyagár a benzinkutaknak, amíg az olaj nemzetközi ára nem csökken, vagy a forint árfolyama nem erősödik. Egyikre sincs túl sok esély rövid távon.
A november 15-től érvényes kormányrendelet szerint legfeljebb 480 forint lehet a benzinkutakon a 95-ös benzin és az alapgázolaj literenkénti ára. A kormány azonban nem csökkentette ehhez mérten az üzemanyagokat terhelő adókat és járulékokat, ezért az olajtársaság saját fenntartású és a benzinkutakat üzemeltető kis magyar cégeket érinti legérzékenyebben a hatósági ár bevezetése, írja a Szabadeuropa.hu
Egy Heves megyei benzinkút üzemeltetője úgy fogalmazott a portálnak, hogy
a bevétel körülbelül az áramszámlára lesz elég,
Egy másik benzinkúton eddig például nem is árultak alapgázolajat, mert igyekeztek jobb minőségű üzemanyagra építeni, de most már kötelező alapbenzint is árulni, ami plusz költségekkel jár.
A nagy márka mögött igazából kiskereskedők állnak üzemeltetőként
Mivel a nagykereskedelmi ár nem ment lejjebb, a hazai kutak üzemeltetői pedig többnyire franchise-szerződést kötnek külföldi nagykereskedőkkel, így használhatják a márkát, de a valódi üzemeltetést egy kis kft végzi, a húsz-harminc forintos árcsökkenés a kiskereskedők profitját nullázza le. Ha a kőolaj ára lejjebb megy a világpiacon, enyhülés jöhet, ellenkező esetben a forgalomból nem lesz meg a rezsiköltség és az alkalmazottak bére sem, hát még nyereség.
A Szabad Európa a Magyar Ásványolaj Szövetség adatait idézi, melyek szerint
az országban működő kétezer töltőállomás több mint tizenötezer dolgozót foglalkoztat,
a bérköltségek mellett nagy részük a kút létrehozásának hitelköltségeivel is terhelve van. Az állam nem egyeztetett a szakmai szervezettel a hatósági üzemanyagár meghatározása előtt.
A nagykereskedelmi ár egyelőre tovább emelkedik
Mivel szerdától öt forinttal emelkedik a benzin nagykereskedelmi ára, a veszteség még nagyobb lesz. A kormány a részletszabályokban kitért a kiskereskedők lehetőségeire: aki nem vállalja az üzemeltetést az új feltételek mellett, üzemszünetet rendel el, vagy drágábban adja az üzemanyagot, törlik a nyilvántartásból. A szabályok betartását a NAV fogja ellenőrizni, ha jogsértést tapasztalnak, százezer forinttól hárommillió forintig terjedő bírságot szabhatnak ki.
Fotó: Piqsels
Kapcsolódó:
Átvennél egy benzinkutat? A héten még lehet jelentkezni, de nem mindenki előtt nyitott a lehetőség