A volt amerikai elnök már nem szerepel anyalapunk, az amerikai Forbes 400 leggazdagabb embert felvonultató listáján. Pedig sokan nyertek a járványhelyzet alatt: negyven százalékkal nőtt a toplistások összvagyona.
Twitter-szenvedélyéhez hasonlóan Trumpnak idén a leggazdagabb amerikaiak listájától is el kellett búcsúznia: előszeretettel követte, hogyan rangsorolják vagyonát,
idén azonban már nem fért fel a 400-as toplistára a leköszönt elnök.
Nem sok vesztese van a listának, a koronavírus okozta gazdasági válság kellemesebb oldalán kötött ki szinte mindenki, amit a 400 ember vagyonának csaknem 40 százalékos növekedése mutat: 4500 milliárd dollárt tudhatnak kollektíven magukénak.
A növekvő vagyonoknak köszönhetően bekerülni is nehezebb: már 2,9 milliárd dollár kell a 400. helyezéshez, ami 800 millióval több az egy évvel ezelőtti beugróhoz képest.
Ezt a szintet a leggazdagabb magyar, Mészáros Lőrinc másfél milliárd dollárra becsült vagyonával sem ugraná meg.
A házasság két oldalán
A leggazdagabbak ranglistáját az elmúlt évtizedekben vezető Bill Gates, a Microsoft alapítója is visszacsúszott a negyedik helyre, vagyonának egy része a válása következtében már a felesége neve mellett szerepel, aki így – új belépőként – a 158. helyen szerepel.
Gates valószínűleg nem fog emiatt rosszul aludni, így is maradt neki 134 milliárd,
amit amúgy is előszeretettel osztogat: a jótékonyságot is pontozó ranglistán a maximális 5-ből 4-es osztályzatot kapott.
Más a helyzet a volt Bezos-házasságban: a 2019-es válás Jeff Bezos vagyonát nem tudta eléggé megrázni ahhoz, hogy listaelsőségét fel kelljen adnia, 201 milliárd dolláros vagyonával 11 milliárdot ver a második helyezett Muskra (190 milliárd dollár), és közel 70-et a harmadik, nehéz heteket megélő Zuckerbergre (134 milliárd dollár).
Pedig a feleség ebben a házasságban jobban járt: MacKenzie Scott 2019-ben 36 milliárddal debütált a listán, jelenlegi, 58 milliárdos vagyonával a 15. helyet szerezte meg.
Scott ráadásul bőkezűbb, mint ex-férje: 4-es osztályzatot kapott Bezos 1-esével szemben a jótékonysági szempontból.
Kriptovaluták és mémrészvények repítik a magaslatokba a harmincasokat
Nem meglepően a toplista nagy részét egy demográfiai csoport tudhatja magáénak: igen sok a 60-hoz, de inkább 70-hez közelítő férfiak száma. A 400-as rangsor 14 százaléka nő,
56 hölgynek sikerült toplistás pozícióba kerülnie, ez a tavalyi rangsorral megegyező.
A negyven alatti fiatalok is csak elvétve szerepelnek a listán, Zuckerbergen kívül 13 másik férfi és egy nő rendelkezik a szerepléshez elegendő vagyonnal. Kriptovaluták és mémrészvények repítik a magaslatokba a harmincasokat, a legfiatalabb, 29 éves Sam Bankman-Fried is egy kriptovaluta kereskedőnek, az FTX-nek köszönheti 22,5 milliárdos vagyonát.
Musk a legnagyobb nyertes
A szárnyaló tech részvényeknek köszönhetően sokan nagyot szakítottak az elmúlt egy évben, ez a szektor pörgette legjobban a listán szereplők vagyonát. A tech-dominancia egyértelmű nyertese a Tesla-SpaceX vezér Elon Musk, akinek vagyona abszolútértékben a legnagyobbat nőtt,
68 milliárd dollárról elképesztő ugrással 190 milliárdra duzzadt.