Első klinikai tesztfázisába léphet az Izraelben fejlesztett, lenyelhető covid-vakcina. Az Oravax Medical készítménye az izraeli Egészségügyi Minisztérium jóváhagyására vár – a kapszula lehet a válasz az eddig piacon lévő oltások hatásfokát gyengítő covid-variánsok ellen. Könnyebb lesz szállítani és beadni is.
A koronavírus várhatóan világszerte dominánssá váló delta-variánsát tervezi visszaszorítani Izrael az Oravax Medical új kapszulájával – írja az amerikai Forbes.
A szájon át alkalmazandó vakcina várhatóan alkalmasabb lesz a covid agresszívabban terjedő, ellenállóbb törzseinek visszaszorítására, mint az eddig beadott oltóanyagok, mert a – Pfizer és Moderna vakcináival ellentétben – három vírusfehérje ellen is kiképzi az immunrendszert – mondja Nadav Kidron, a gyógyszervállalatot tulajdonló Oramed Pharmaceuticals ügyvezető igazgatója.
A kapszulás oltóanyagot ráadásul egyszerűbb lesz szállítani és beadni is: a védőoltással ellentétben csak lenyelni kell, ami csökkenti a beadáshoz szükséges eszközök számát, valamint a vérrel terjedő betegségek kockázatait.
Emlékeztető oltásként is szolgálhat
Az első körös klinikai tesztet 24, eddig beoltatlan önkéntesen fogják végezni, és a biztonságosság valamint az immunválaszok függvényében lép tovább a vállalat a harmadik fázisú tesztelésbe.
A kapszula azonban emlékeztető oltásként is szolgálhat azok számára is, akik korábban kaptak már oltást, az ezzel kapcsolatos tesztfázisról azonban még nem nyilatkozott az Oravax Medical.
Az egyes oltóanyagok keverésének eredményessége továbbra is kérdéses.
Könnyen szállítható, egyszerűen beadható
Ha átmegy a teszteken a kapszula, nagy siker lehet a legkevésbé fejlett országokban, ahová a vakcinák a szállítási nehézségek, az eszközigény valamint az elérhetőség miatt kisebb mennyiségben jutottak.
Az Oravax éppen ezért azokra a piacokra koncentrál, akiknek a legfontosabb egy egyszerűen beadható, olcsó alternatíva.
Emiatt az Egyesült Államok gyógyszerengedélyező szervének, az FDA-nak csak később fogják beadni a kapszula kérvényeit.
A nemzetközi oltóanyag-elosztást támogató Covax korábban jelezte, komoly probléma, hogy a jelenleg engedéllyel rendelkező vakcinák célbajuttatására a szegényebb országokban nincs megfelelő infrastruktúra. Számukra tényleg nagy előrelépést jelenthet, ha lesz megfelelő, tabletta formájú oltóanyag.
Az Oravax nem az egyetlen vállalat, aki alternatív oltóanyag-teszteléssel próbálkozik: jelenleg hat másik, orrspray-ként funkcionáló covid-vakcina is tesztelés alatt van, írja a National Geographic.
Jöhet a covid elleni tabletta is
A kapszulás megoldás amúgy nemcsak az oltóanyag-fejlesztőknek egy lehetséges irány, a Pfizer már dolgozik a covid elleni orvosságon, ami szintén egy szájon át bevehető tabletta lesz és év végére akár túl is lehet a legfontosabb teszteken.
Az intravénás megoldásokat itt azért vetették el végül, mert jobb, ha a fertőzöttek nem mennek be a kórházba a gyógyszerért.
Borítókép: Christina Victoria Craft (képünk illusztráció)