Évente több mint 380 millió tonna műanyagot gyártanak világszerte, a Lego kockagyártása ebből 100 ezer tonnát tesz ki. Első ránézésre nem tűnik olyan nagy szeletnek a képzeletbeli tortából a Lego részesedése, főleg ha azt is figyelembe vesszük, hogy
ebből a mennyiségű műanyagból évente 110 milliárd legókockát gyártanak.
A kockák 80 százaléka készül a kőolaj-alapú ABS-ből, amit azonban nem lehet újrahasznosítani, legalábbis akkor elvesznek előnyös tulajdonságai, és rettentő hosszú a lebomlási ideje.
Lego cukornádból, majd PET-palackból
A Lego ezért még 2015-ben bejelentette, hogy 155 millió dollárt fektet a fenntartható alapanyagokat kifejlesztő K+F központjába. Az első fejlesztés, ami innen kijött, egy cukornád alapú műanyagból készült lego volt, két évig fejlesztették hozzá a környezetbarát polietilént, amit nagy sikerrel fogadtak.
Az volt ugyanakkor a probléma vele, hogy nem volt eléggé szilárd és merev, és emiatt nem állították át a teljes gyártást erre, csupán a kockák 2 százaléka készült ebből.
Aztán a 2X4-es kockákat készítették el újrahasznosított PET-palackokból és itt már sikerült létrehozni az ABS-kockáknál megszokott minőséget is.
A fenntartható kocka prototípusa. Forrás: Lego
A Lego fejlesztőcsapata több mint 250 PET-anyagvariációt tesztelt az utóbbi három évben, a befutó verzió Tim Brooks, a Lego környezetvédelemért felelős alelnöke szerint megfelel az egyik legnagyobb kihívásnak is, annak, hogy a kockák tökéletesen illeszkedjenek egymáshoz. A fogóerő (az úgynevezett clutch power) a kockák egymáshoz tapadását biztosítja, ami nem lehet se nem túl erős, se nem túl gyenge, így az alapanyagnál is el kell találni a megfelelő keménységet,
nem mehet össze a gyártás és formázás során, különben nem lehet tökéletesen összeépíteni a kockákat.
Itt maximum egy vagy két mikronnyi eltérés engedhető meg, ami kisebb, mint az emberi hajszál vastagsága, mondja Brooks, hozzátéve, hogy ez egy átlagos termékhez képest elképesztően precíz gyártási folyamatot követel meg.
A régi legókhoz is illeszkedni kell
A környezetbarát Lego megalkotásának másik kihívása volt, hogy nemcsak az új kockáknak kell megtartaniuk formájukat és kell tökéletesen illeszkedniük egymáshoz, hanem az újaknak is a régi, akár a több évtizede gyártott elemekhez is.
A standard Lego kockáknál is biztosra mennek: magas és alacsony hőmérsékleten, sőt, műnyállal is tesztelik,
hogy biztosra menjenek a tekintetben, hogy akár évtizedes használat után is megtartják formájukat, integritásukat az egyes elemek.
A PET-palackból készült kockáknál Brooks szerint még a szorosabb illeszkedésen és a színezésen kell dolgozni, egyelőre a fehér készült csak el. Ha ez megvan, akkor tudják majd meghatározni, hogy az ABS-kockák mekkora részét tudják kiváltani PET-kockákkal.
Nincs könnyű dolguk, mert 3500 különböző elemnél kell egyesével letesztelni, melyek alkalmasak a környezetbarát gyártásra, az a 2X4-es elem, aminek zöld prototípusát kifejlesztették, csak egy a legnépszerűbb elemek közül.
Több nagyvállalathoz hasonlóan, a Lego is ambíciózus környezetvédelmi célokat tűzött ki maga elé 2030-ig, amikorra már kizárólag teljesen fenntartható anyagokat akar használni termékeiben. A PET-es gyártásnak 70 százalékkal kisebb a karbonlábnyoma, mintha ABS-ből készülnének a kockák.
Jót tett a karantén a játékpiacnak
Mivel alaptulajdonságaiban azért elég sok különbség van a PET és az ABS között, a Lego egy titkos folyadékot ad a különböző PET anyagokhoz, hogy a zöld alternatívával is reprodukálni tudják az ABS keménységét, feszességét; az ezzel kapcsolatos szabadalmi bejegyzés folyamatban van.
Borítókép fotó: Lego