13 millió dolláros befektetési kört zárt a magyar-amerikai Zocks, ez friss árfolyamon körülbelül 5 milliárd forint. A teljes körű virtuális asszisztenst fejlesztő technológiai cég arra épít, hogy a világunkat ugyan nem fogja teljesen leuralni a mesterséges intelligencia, de egy-egy részét nagyon is.
A mesterséges intelligencia alapú virtuális asszisztenst fejlesztő magyar-amerikai Zocks 13 millió dolláros (friss árfolyamon körülbelül 5 milliárd forint) Series A befektetési kört zárt. A kört az amerikai Motiv vezette, de minden eddigi befektető, köztük a magvető kört vezető Lightspeed Ventures továbbra is a céggel tart.
A Motiv azért jön kapóra a Zocksnak, mert private equity águkon keresztül több amerikai pénzügyi szolgáltató cégben is van többségi tulajdonrészük. A Zocks pontosan erre a niche ügyfélszegmensre lő (ennek okairól később), így a befektető a kapcsolatrendszerével potenciális ügyfelekhez is belépőt jelent.
Rendezi a megtakarításaid, emlékszik a kollégád gyerekének nevére
„Amikor meghallották, hogy milyen ARR-unk van, kihúztuk a méregfogát a megértés nehézségeinek” – mondja mosolyogva Ratku Ákos, a cég társalapítója. Az ARR (annual recurring revenue) egy nagyon fontos jelzőszáma a technológiai startupok pénztermelő képességének és növekedési potenciáljának, amit a befektetési körök árazásánál hangsúlyosan figyelembe vesznek.
A pontos szám üzleti titok, de azt elárulta Ákos: annak a táblázatnak a legfelső részén voltak, ami megmutatja, hogy a befektetési célpont hány hónap alatt ér el nulla bevételről az egymillió dolláros ARR-ig. Kezdettől fogva voltak hónapok, amit nyereséggel zártak.
A termék, amivel ezt elérték egy teljes körű virtuális asszisztens, ami a neki delegált feladatokat automatikusan végrehajtja – egyszerűen fogalmazva. Például talált volna időpontot az interjúnkra Ákossal úgy, hogy összeveti mindkettőnk naptárját, bejön velünk az online vagy személyes meetingre, ahol jegyzetel, utána memót készít és elküldi helyettünk a további teendőket, ígért adatokat, emlékeztetőket. Ha kell, automatikus emailt is küld a másik félnek, mindezt adatainkra biztonságos, titkosított módon. Több résztvevős, nagy csapatokat igénylő folyamatoknál is ugyanígy működik.
Attól függően, hogy személyesen, online vagy telefonon zajlik a megbeszélés, a Zocks választható módokon jegyzetel (sajátossága, hogy felvételt nem készít, csak elemzi az elhangzó beszélgetést, pénzügyi tanácsadói helyzetben különösen fontos ez az ügyfél privát adatai miatt.)
Folyamatosan elérhető „kérdezz bármit” funkciójuk pedig olyan feladatokban is segít, mint hogy kikeresi akár több hónapnyi üzenetváltás között, hogy a meeting partnered gyerekei mit sportolnak, ha udvariasan rákérdeznél a beszélgetés elején. De ha az ügyfél kíváncsi arra, hogyan rendezné át a pénzügyeit, ha a megtakarítását beteszi a 7,5 százalékos Bónusz állampapírba, arra is tud támpontot adni a rendszer.
Ákos és Mark régi kollégák, ma már tulajdonostársak is
Ákos és Mark régi kollégák, ma már tulajdonostársak is. Fotó: Kelkó Nikoletta
Kézzel gépelt jegyzetekkel kezdték
„Ezt ne írjuk le, mert senki nem fogja elhinni, de én korábban kitaláltam az Instagramot úgy, hogy kéne valami, ami olyan, mint a Twitter, csak képekkel” – meséli Ákos, hogyan kezdett programozni, miután a villamosmérnöki kar nem kötötte le a figyelmét. Az Instagram-projekttel mások ugyan korábban célba értek, de Ákos is megtalálta a hivatását a programozásban és a cégépítésben. Megfordult a Ustreamnél és a Starschemanál is, amerikai társalapítójával, Mark Gilberttel pedig a Hearsay-nél voltak kollégák, ahol szintén a pénzügyi szektort és ügyfeleiket kötötték össze különböző digitális megoldásokkal.
Felmondásuk után nem akarták eldobni a megszerzett networköt, de kezdetben még egy titkosított videókommunikációs megoldásban gondolkodtak. A nehézkes értékesítés miatt 2022 első felében jutottak el az MI-alapú jegyzetelés próbájáig, email kampánnyal negyven megspórolt percet ajánlottak meetingenként az ügyfeleiknek.
„A platformot mögötte úgy raktuk össze, hogy az emberek szépen beküldték nekünk a hangfelvételt a meetingjükről, Mark bepötyögte róla a jegyzetet a saját gépén, és visszaküldte az ügyfélnek, hogy »így jó lesz?«”
– meséli Ákos. Amikor megtalálták a jó struktúrát, hozzáfejlesztették az MI-t, majd fél évig csak visszajelzéseket gyűjtöttek pár száz felhasználójuk körében.
Csak 2024 elején kezdtek pénzt kérni azért, amit építettek, ekkor már egy ötmillió dolláros magvető kör is mögöttük volt a szintén amerikai Lightspeed Ventures vezetésével. A cég már akkor szerepelt A legforróbb magyar startupok listánkon.
A gyors növekedés megnehezítette a dolgukat
Az elmúlt egy évben a nagyvállalati ügyfelekre is megérett a termék. Vállalati CRM- és egyéb rendszerekbe integrálható, teljes körűen MI-hajtású lett, ami hatszor-hétszer drágább az átlagos versenytársaknál. Itt jön képbe, miért a pénzügyi szektor a célpont: „vertikálisan jól tagolt szervezetek, amik egyáltalán nem árérzékenyek” – mondja Ákos.
A vertikális felépítés azért fontos, mert a mesterséges intelligencia érvényesülését is vertikumokban látják.
„Nem lesz AGI (általános mesterséges intelligencia – a szerk.), nem lesz mindentudó technológia. Mi erre a manifesztóra építjük a termékfejlesztést, a piacszerzést, mindent.”
Egy éve kezdtek el dolgozni a mostani tőkebevonási körön. Kezdettől fogva voltak hónapok, amit pluszban zártak, de akkor még a jelenlegi éves bevételük kevesebb, mint felénél tartottak. A gyors növekedésük okozott is némi problémát a kör árazásánál. Rengeteg céggel beszéltek, sokan nem is fértek be a körbe, pedig szerettek volna. Köztük több jó nevű magyar befektetőcég is, mégsem kaptak helyet.
Ákos azt mondja „a dolog ott dőlt el, hogy olyan stratégiai befektetőket szerettek volna, akik a pénzügyi cégek körében segítik a piacszerzést, és ennek nem felelt meg magyar szereplő.”
A pénzt a termékfejlesztésre, a profi menedzsment tagok leigazolására és az amerikai és magyar oldalon is új emberek felvételére fordítják. A most tizenöt fős budapesti irodát az Infoparkban a következő egy-két évben minimum megháromszoroznák.