A 4ig fontolgatja, hogy megjelenjen a nemzetközi tőkepiacokon, mondjuk dual listing (külön tőzsdei jegyzés) keretében a frankfurti vagy a londoni tőzsdén. Ezzel nemcsak a magyar, hanem külföldi tőzsdén vagy tőzsdéken is elérhetőek lennének a vállalat részvényei.
Erről Jászai Gellért, a 4ig többségi tulajdonosa beszélt a Portfoliónak adott interjúban.
Drága volt a Digi vagy sem?
Arra, hogy a piaci várakozásoknál jóval magasabb áron vették meg a DIGI-t, Jászai azt mondta, hogy ők vezetékes szolgáltatóként és infrastruktúra cégként tekintettek rá, amely a mobil mellett, a vezetékes hang és internet, kábel és műholdas szolgáltatások piacán is csúcstechnológiás infrastruktúrával rendelkezik.
A társaság az elmúlt egy évben erősítette meg gerinchálózatát és év végéig 95 százalékos lesz az előfizetői végpontig kiépített optikai hálózata (FTTH) is. A távközlési vállalatoknak a folyamatos infrastruktúra-fejlesztés miatt beruházási tőkeigénye hatalmas. Ennek köszönhető, hogy a piacon ezeknél a cégeknél az eszközérték és a kiépített hálózati potenciált a mérvadó az árazásnál.
A DIGI-nek jelenleg 1,2 millió ügyfele van, ehhez képest viszont összesen 2,5 millió végponton tudna szolgáltatást nyújtani.
Vagyis a már elvégzett infrastruktúra-fejlesztéseknek köszönhetően hatalmas üzleti potenciállal rendelkezik a társaság. Ez is megjelenik a vételárban, mondta Jászai. A cégvezető azt is elmondta, nem a Magyar Telekom 2.0-át, hanem a nemzeti távközlési holding 1.0-át építik jelenleg.
Tevékenységi körben, stratégiában az elsősorban Délkelet-Európában aktív alternatív távközlési szolgáltató, a United Group növekedési stratégiája hasonlítható leginkább a 4ig víziójához.
Ennek a csoportnak az elmúlt három évben több mint húsz tranzakciója volt.
Külföldön tőzsdén is megjelennének
A nemzeti távközlési platform létrehozását már korábban bejelentették Jászaiék, az Antenna Hungária többségi tulajdonrészének megszerzéséről pedig idén augusztusban írtak alá megállapodást.
Az interjúban Jászai azt mondta, jelenleg is zajlik a megállapodás alapján az Antenna Hungária átvilágítása, ezt nemzetközi tanácsadócégek végzik, akiket az állami féllel közösen bíztak meg.
Beszélt arról is, hogy nemzetközi trend, hogy a távközlési cégek a hálózati infrastruktúrájukat külön cégekbe szervezik, és akár tőzsdére viszik. Jászai szerint
a 4ig-nél is logikus ez a felvetés, de még korai.
Ahogy holdingvállalatba szerveződik a 4ig, a távközléssel és az IT-vel foglalkozó menedzsmentre rengeteg feladat vár, ki kell alakítani az új vállalati struktúrát. Ha már van egy jól működő távközlési csoport, akkor lehet elgondolkodni azon, hogy annak bizonyos elemeit esetleg leválasszák, összevonják vagy tőzsdére vigyék.
„Azon viszont már gondolkodunk, hogy a 4ig megjelenjen a nemzetközi tőkepiacokon, mondjuk dual listing keretében, amellyel nem csak a magyar, hanem külföldi tőzsdén vagy tőzsdéken is elérhetőek lennének a vállalat részvényei. Európában két ilyen helyszín látunk, Frankfurtot és Londont. Ez már nem egy távoli terv, a Rheinmetall is támogatná törekvéseinket, ők érthető okokból inkább a frankfurti tőzsdén történő megjelenésünket szorgalmazzák”, mondta Jászai. November végén jelentették be, hogy a Rheinmetall német hadiipari cég 25,1 százalékos tulajdonosa lehet a 4ig-nek, és 120 milliárd forintos tőkeemelésre kerülhet sor.
A teljes interjú itt olvasható.
Borítókép forrása: 4ig