Nem nehéz messzemenő következtetéseket levonni abból, miért költ el dollármilliárdokat videójátékos részvényekre a szaúdi koronaherceg úgymond a gazdasági modernizáció jegyében.
Szaúd-Arábia 500 milliárd dollárból matekozó, úgynevezett szuverén befektetési alapja (Public Investment Fund, PIF) 5,01 százalékos részt vásárolt magának a japán Nintendóban, írta meg a Bloomberg egy, a japán pénzügyminisztériumnak benyújtott dokumentum alapján. Ezzel a PIF a legendás videójátékcég ötödik legnagyobb részvényese lett.
- Az elmúlt másfél évben az alap más, szintén nagynevű játékóriásokba is bevásárolta magát hasonló, párszázalékos, de milliárd dollár környékét érő részekkel: az Activision Blizzardba, a Take-Twóba, az Electronic Artsba vagy a Capcomba.
- A Capcommal, valamint a nemrég többségi tulajdonnal, sőt majdnem teljes mértékben felvásárolt, 43 éve alapított SNK-val együtt a Nintendo immár a PIF harmadik japán játékgyártóhoz köthető befektetése.
Hogy egyébként mi az a PIF?
- Szaúd-Arábia nemzeti befektetési portfólióját hivatott minél inkább diverzifikálni, mint a mellékelt ábra is mutatja, akár trendi tech ipari szereplőkbe eszközölt, stratégiai fontosságú bevásárlásokkal is.
- Csakhogy a kritikák átlátni vélnek a szitán, szimplán csak kézmosdatást látnak ebben a szaúdiaktól, próbálva elfeledtetni az országhoz köthető emberi jogi problémákat.
A PIF élén a szaúdi koronaherceg, Mohamed bin Szalmán áll, az országban tulajdonképpen évek óta ő gyakorol hatalmat apja, Szalman bin Abdulaziz Al Szaúd király helyett. A Bin Szalmán-féle PIF befektetései mind a monarchia olajcentrikus gazdaságát papíron szétágaztatni, modernizálni tervező Saudi Vision 2030 stratégia alá tagozódnak.
Igen ám, de…
- …a legtöbben ebben is csak propagandát látnak,
- amivel Bin Szalmánék jól csengő szórakoztatóipari cégnevekkel próbálják erkölcsileg tisztázni magukat.
Főképp azok szemében, akik a társadalmi, politikai problémák, vagy akár a meggyilkolt szaúdi újságíró, Dzsamál Hasogdzsi ügye óta – aminek fő felelőse az amerikai hírszerzés idén nyilvánossá tett jelentése szerint is egyértelműen Bin Szalmán – nem szívesen költik pénzüket az országban.
Mint arról már korábban is írtunk a Forbes.hu-n, a nyugati szabályoknak ellentmond, hogy az alap éves jelentései nem teljesen nyilvánosak, a pénzügyi sorok pedig nem szerepelnek a monarchia éves költségvetésében sem. A PIF a külföldi tulajdonszerzéseket köteles bejelenteni az ottani hatóságoknak, de a befektetők leginkább csak ezeket az információkat tudják, nincsenek tisztában a PIF mérlegével, sem pedig azzal, milyen kockázatos az alap teljes portfóliója.
Mindeközben…
…a PIF nem is csak a videójáték-iparban költekezik serényen:
- mind Hollywodban, mind a sportban, a Forma-1-től kezdve a lóversenyeken át akár az angol Premiere League-ben ott van a szaúdi királyság pénze,
- és ha már foci, a Newcastle United labdarúgó klub is épp tavaly került Bin Szalmán érdekeltségi körébe.