Nehéz felkészülés, hatalmas elvárások, izoláció – nem tesz jót a sportolók mentális egészségének a járványhelyzetben megrendezett tokiói olimpia. A bezártságot még a bajnokok is nehezen viselik, a fertőzések pedig több versenyző előkészületeit is keresztbe húzták – összegez a Reuters.
A keddi sérülése után a női torna csapatversenyétől visszalépő, többszörös olimpiai bajnok Simone Biles ismét sokkolta a szurkolóit: mentális egészségére hivatkozva jelentette be, hogy az egyéni összetett szertornában sem fog indulni. A riói olimpián négy aranyat szerző atléta úgy érezte, az egész világ terhét hordja a vállán. Nem bírta a nyomást, a szigorítások miatt kikapcsolódni sem tudott.
„Általában az olimpiai faluban lógsz – mondja Biles. – Szívás, amikor érzed a rád nehezedő terhet, és nem tudod lerázni, főleg a rengeteg gyakorlás miatt.”
Nem a 24 éves Biles az egyetlen, akinek mentális egészségére megy a verseny.
A háromszoros olimpiai bajnok Hosszú Katinka sem úszik élete formájában Tokióban. Azt még nem tudja, hogy a mentális vagy fizikális része hibádzott a szereplésének, de a kettő általában együtt jár, írja a 24.hu.
A Tour de France-tól at olimpia miatt visszalépő holland bringás Van der Poel csúnyát bukott, fel is kellett adnia a versenyt, a japánok női tenisztárja, a torna legnagyobb esélyese, Naomi Osaka simán kiesett. Persze egy olimpián nem ritkák a meglepetés eredmények, de a mostani játékokon több olyan formahanyatlás és bukás volt, amiben egyértelműen szerepe lehetett a járványhelyzetnek. Nemcsak annak, hogy volt, aki maga is átesett a covidon, a sportolók mentális egészségére is komoly hatással lehetett az izoláció. A tavaly buborékban lejátszott NBA-döntő után több sportoló is beszélt arról, mennyire megterhelő volt a világtól elzártan élni életük legfontosabb meccsei alatt. Arról nem is beszélve, hogy számos sportágban nagyon besűrűsödött a versenynaptár a hosszú szünet után, épp az olimpia előtti időszakban.
Új, nehezebb kihívásokat hozott a pandémia
Évek óta tartó felkészülési menetrendet írt át a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) és a japán szervezők, amikor úgy döntöttek, az eredetileg tavalyra tervezett olimpiát idén rendezik meg. Ráadásul nem is volt biztos, hogy idén végül összejön – az indulás előtti utolsó hónapokban is több petíció kérte az esemény visszavonását a járványhelyzetre hivatkozva.
„Nehéz út volt 2019 után. Amikor megtudtuk, hogy a vírus miatt tolják a játékokat, be volt zárva az edzőtermünk. Másfél évig karanténban edzettünk”
– mondja az aranyat szerző orosz tornász, Angelina Melnikova.
Az amerikaiak Katinkája, Katie Ledecky is egyetértett Biles mondandójával. Az 1500 méteres női úszószámban győzedelmeskedő sportoló szerint sokkal jobban kéne aggódnia az embereknek azon, ami éppen a világban történik, minthogy valaki olimpiai címet szerez-e vagy sem.
„Olimpikonként át kell segítenünk egymást a nehéz időszakokon” – tette hozzá Ledecky.
Most először a család és a rajongók sem tartják a lelket a sportolókban, hiszen a szigorú szabályok miatt a beutazást korlátozták az országba, továbbá a japán szervezés a versenyzők minden lépését is szigorúan követi.
A fertőzések hátráltatták a bajnokokat
Nem csak a logisztika miatt volt kihívás az olimpiára való edzés. A sportolók szervezete sem immunis a koronavírusra: többen a fertőzés miatt kellett abbahagyniuk teljesen a felkészülést.
A britek úszója, Tom Dean kétszer is elkapta a vírust, ami miatt teljesen leállt a tréningprogramja.
„A lakásomba bezárkózva elég távolinak tűnt az aranyérem” – mondta Dean, aki kedden végül dobogóra állhatott a 200 méteres gyorsúszás számában.
De nem volt mindeni ilyen szerencsés: a dél-koreai kardvívó Oh Sang-uk a negyeddöntőből esett ki. Korábban egy hónapig volt kórházban a fertőzéssel.
„Úgy érzem, az erőnlétem gyengült, de ha bármikor erre gondolok, egyből gyengül az önbizalmam is” – mondta Oh a Reutersnek a kiesése után.
A nagyszerű úszással 200 méter pillangóban olimpiai bajnok Milák Kristóf tavaly ősszel maga is átesett a fertőzésen, rosszul is lett. Az olimpia elhalasztása mellett a karantént is nehezen viselte, sok izmot is vesszített. Szerencsére volt ideje visszanyerni az erejét és szövődmények nélkül folytathatta a felkészülést.
A sportoló is ember, és ez most hatványozottan igaz
A járványhelyzet miatt ráadásul több sportoló személyes hozzátartozóit is elvesztette. Biles csapattársa, a 2019-es világbajnokságon három aranyat is bezsebelő tornász Sunisa Lee a tokiói olimpiára való felkészülése közben gyászolta nagybátyját és nagynénjét is. Mindketten a fertőzés következtében hunytak el.
„A dobogón az emberek atlétákat, mások pedig csak olyan gépeket látnak, akiknek mindig az első helyen kell lenniük – mondja Bernard Ouma, a kenyai világbajnok futó, Timothy Cheruiyot edzője. – Pedig ők is emberek, hozzánk nagyon hasonló problémákkal.”
Borítókép: Nicolas Hoizey // Unsplash