A hazai Auchan mellett egy régiós szörnyeteg felé is elkezdhetett kacsingatni a magyar ingatlanmogul. Orosz részesedésre csaphat le, amitől minden bizonnyal a háborús szankciók miatt szabadulnának. Nagy múltra, őrületes növekedésre és izzasztó mélypontra tekint vissza a horvát cégóriás, az egykori Agrikor. Mit is akar megvenni Jellinek Dániel?
A Fortenova Group február 23-án jelentette be, hogy eladja a Zágráb egyik ikonikus irodaépületének számító központját, a Cibona Towert az Agram Groupnak. Mondhatni: korszakhatár. Az egykori Agrokor átalakításával és megmentésével létrejött Fortenova leszámolt annak szimbólumával, ami miatt csődközelbe került: a túl mohó és erőltetett növekedéssel. Az elmúlt években megvált a nem alapvető üzleti érdekeltségeitől, hogy a kiskereskedelmi-agrár portfóliójának megmentésére összpontosíthasson. A csoport a csúcson a horvát GDP 15-át adta és ma is az ország legnagyobb foglalkoztatója.
A megmentésére 2018-ban megszavazott törvény, a lex Agrokor ugyanakkor korántsem csak a társaság megmentéséről szólt.
Az Agrokor ugyanis színtere lett egy sajátos amerikai-orosz proxyháborúnak is, ami mind a mai napig meglátszik a cégcsoport tulajdonosi struktúráján.
A Fortenova ugyanaznap, hogy bejelentette a nagy ingatlanos üzletet, egy másik közleményt is kiadott: ebben már arról írtak, hogy várakozásuk szerint az Oroszországgal szemben kilátásba helyezett szankciók nem lesznek hatással a cégcsoportra – amelyben horvát befektetők mellett az amerikai HPS Investment Partners is érdekelt (a menedzsment és tulajdonosi jogok tekintetében az oroszok pedig nincsenek többségben). Másnap Oroszország inváziót indított Ukrajna ellen.
Hogy Moszkva ilyen elánnal, három oldalról indít támadást, arra még az orosz háborús tervekről régóta beszélő amerikaiak sem számítottak, ugyanúgy, ahogy valószínűleg a Fortenova háza táján sem számított senki arra, hogy az orosz bankokat ilyen kemény szankciók alá vetik, ráadásul meglehetősen gyorsan.
Márpedig a Fortenova nagytulajdonosai között két orosz bank is ott van, nem is akárkik, Vlagyimir Putyin elnök két kedvenc bankja, a Sberbank és a VTB. A Sberbank nem az európai leányán keresztül, hanem az orosz cégén keresztül érdekelt a társaságban, amelynek méreteihez képest is igen jelentős hitelt biztosított, amikor az 5 évvel ezelőtt komoly bajba került. Olyan nagy hitelt, amit nehezen lehet közgazdasági érvekkel alátámasztani. A másik nagyhitelező és tulajdonos a VTB, amelyet érintenek a legkomolyabb szankciók is, őket például a SWIFT-elszámolási rendszerből is kizárták, nem mellesleg ez az a bank, ami Paks 2-őt is hitelezi. Az orosz tulajdonosok féléve még arra készültek, hogy tőzsdére viszik a Fortenovát. Most nagyon úgy néz ki, hogy épp az oroszokat érintő kemény és összehangolt szankciók hozhatnak újabb jelentős fordulatot az egykori Agrikor történetében. A helyzetet nem először használná ki magyar milliárdos.
Jellinek Dániel színre lép
Horvátország legnagyobb cégcsoportjába vásárolhatja be magát a Forbes lilstája szerint a tizedik leggazdagabb magyar nevéhez, Jellinek Dánielhez kötődő Indotek Group, foglalta össze a horvát Jutarnji list napilap értesülése alapján a Portfolio. A Fortenova nevű régiós óriás meg is erősítette a Jutarnjinak az eladási folyamat elindulását, jóllehet az Indotek nevét nem említették. Délkelet-Európa legnagyobb élelmiszer-kereskedője és termelője egészen pontosan úgy fogalmazott:
„Megkezdődött a cég részvényeinek esetleges eladásával kapcsolatos mélyreható elemzés.”
Részletesebben nem kommentálták a sajtóértesüléseket.
Mit kell tudni a megmentett Fortenováról?
Az egykori Agrokor 2019-ben váltott nevet és alakult át, miután 2016-os, igencsak hangos botrányuk után, károkozás és csődbűntett vádjával letartóztatták Ivica Todorics milliárdos tulajdonost (az eljárás menet közben elakadt). A megmentett csoportot ma már Fabris Perusko irányítja, persze, az igazgatótanácsban az orosz érdekeltség révén orosz tagok asztalszomszédságában.
A csoport európai szinten is páratlan struktúrával bír, ritka, hogy valaki az agrárpiacon ehhez hasonló vertikális láncot tudjon kialakítani. Ahogy azt korábban a Telex is összefoglalja:
- 50 ezer főt foglalkoztatnak (viszonyításképpen: az öt legnagyobb magyar magánfoglalkoztató bír együttesen ekkora csapattal),
- horvát és szlovén üzletein túl több egykori jugoszláv államban is vannak érdekeltségeik,
- három nagy alaptevékenységgel, kiskereskedelemmel (kereskedelmi láncok, újság, trafik), élelmiszeriparral és feldolgozással (olaj, ecet, ásványvíz) és mezőgazdasággal (étolaj, sajt, bor, tej, zöldség-gyümölcs) foglalkoznak,
- több mint 30 millió fogyasztót szolgálnak ki nyolc délkelet-európai piacon,
- a 2020-as üzleti évben 3 milliárd eurós forgalmat generáltak,
- 30-nál is több márkát gyártanak 12 üzemben,
- valamint a csoporthoz tartozik a horvát Konzum üzletlánc is.
Kiszállnának az oroszok
A hírek szerint az orosz állami Sberbanknak vált ennyire sürgőssé a részvények eladása. A Jutarnji forrásai szerint azzal, ha a Sberbank Oroszországon kívüli eszközeit befagyasztják, benne van a pakliban, hogy az a Fortenova üzletére is negatív hatással lenne, ha pedig a Sberbank-szankciók a bank eszközeinek uniós zárolásáig terjedne, azzal a cégcsoport is bajba kerülne. Az efféle eladási folyamatok jellemzően több hónapra is elnyúlhatnak, a jelenlegi körülmények között mégis valószínűbb, hogy a Sberbank mielőtt szabadulna érdekeltségétől, ez pedig felgyorsíthatja az akvizíciót.
Feltételezhetően tehát több vevővel is tárgyalnak most, meg nem erősített hírek szerint Jellinek lehet az egyik befutó. Ha tényleg így történne, azzal az Indotek válna a Fortenova legnagyobb részvényesévé Pavao Vujnovac horvát vállalkozó (kb. 30 százalék) társaságában.
Jellinek amúgy nemrég kiszállt a stabilan jövedelmező és jónevű Diófa Alapkezelőből, ami több kereskedelmi ingatlannal is rendelkezik, így elvileg minden akadály elhárult az Auchan-üzletrész felvásárlás előtt, amit még a hazai versenyhatóság nem hagyott jóvá. Arról nem is beszélve, hogy a ferihegyi reptér magyar visszavásárlása lekerült a napirendről, itt az Indotek is szerepet vállalt volna. Forrás tehát vélhetően van, ráadásul az Indotek már 14 országban van jelen, terjeszkedik a Balkánon is, egyre erősebb a nemzetközi fókusz.
Hogy jön a képbe Jellinek?
A Portfolio gyorselemzése szerint Jellinek felbukkanása a Fortenova-dealben azért sem lenne meglepő, „hiszen az Indotek Csoport hazánkban erős kisebbségi tulajdonrészt vett az Auchanban, annak kiskereskedelmi és ingatlantulajdonos vállalkozásában is. A Sberbank minden bizonnyal kényszerhelyzetben van a szankciók miatt, ezért akár jó áron lehetségesnek tűnik a vásárlás.” A Telex ehhez kapcsolódó megjegyzése, hogy a bevásárlással a Fortenova-cégek, legyen akár magyar, horvát vagy szlovén, ha majd képesek lesznek egyszer elég nagy mennyiségben gyártani, az Indotek révén akár a globális Auchan is belistázhatja majd őket.
Arról nem is beszélve, hogy amint azt 2021-es portrénkban írtuk: Jellinek üzleti karrierjének és filozófiájának alapja, hogy olcsón vesz eszközöket. A 2008-as válság kitörése után is bevásárolt az Indotek, és így nőtt egyre nagyobbra.
Nem Jellinek az első, aki kiszakítana egy darabot a horvát multiból
Az egykori Agrokor megmentésének egyik forgatókönyve az volt, hogy a hatalmasra nőtt vállalatcsoportot feldarabolják, ez végül ebben a formában nem ment végbe. A tulajdonosi szerkezet rendezése után az új menedzsment azonosította azokat a márkákat, cégeket, amelyeket jó pénzért el lehet adni, és az elmúlt években ezektől folyamatosan szabadult meg az átkeresztelt multi.
A Belje a régió egyik legnagyobb és egyben legrégebbi mezőgazdasági vállalata, amire 2017-ben Csányi Sándor is szemet vetett, és magas szintű tárgyalások folytak arról, hogy a Bonafarm csoport tulajdonosa megvásárolja azt a horvátoktól. Az üzletet segíthette volna, hogy Csányi amúgy jó kapcsolatot ápol az akkori főtulajdonos Todoriccsal, ahogy akkor a Jutarnij megemlítette, a két üzletember “barátságát közös vadászatok mélyítettek el”.
Ahogy arról korábban írtunk, hatalmas üzlet lett volna, ha a tranzakció összejön, de a cégcsoportot végül sikerült úgy megmenteni, hogy legértékesebb portfólió-darabjait egyben tartották. És épp ez adja a Fortenova erejét ma: kiskereskedelmi lánc, élelmiszeripari egységek és agrárportfólió egyben. A földön megtermelt javak a saját üzleteken keresztül jutnak el az asztalra. A Bonafarm maga képes volt hasonló integrációra, de Csányi nem rendelkezik kiskereskedelmi lánccal (korábban a Figyelő írt még arról, hogy az OTP felmérte a magyar Tesco leánycég felvásárlását).
A nagy üzletet most nem Csányi, hanem Jellinek hozhatja össze. Alighanem ez a szerepcsere is beszédes.
Borítókép: Jellinek Dániel interjút ad a Forbesnak a járvány miatt teljesen kiűrített Sofitelben 2021. januárjában. Fotó: Sebestyén László