Az USA-ba és az Egyesült Királyságba menekült rohingyák beadványa szerint a Facebook (újabb nevén Meta) illetékesei éveken át hagyták, hogy gyűlöletkeltő, ellenük irányuló hamis információk terjedjenek a felületen.
A menekültek több mint 150 milliárd dollár kártérítést követelnek arra hivatkozva, hogy a Facebook erőszakot hirdetett a kisebbség ellen. 2017-ben becslések szerint 10 ezer rohingya muszlim halt meg a buddhista többségű Mianmarban egy katonai megtorlás során és sok százezer embernek kellett elmenekülnie az országból.
Évekig nem tettek semmit
Az Egyesült Királyságban élő menekültek egy részét képviselő ügyvéd levelet írt a Facebooknak, amit a BBC szivárogtatott ki. A levél főbb állításai:
A Facebook algoritmusai felerősítették a rohingya nép elleni gyűlöletbeszéd terjedését.
A cég nem alkalmazott moderátorokat, vagy olyan tényellenőrzőket, akik tisztában lettek volna a politikai helyzettel.
Nem sikerült eltávolítaniuk a rohingyák elleni erőszakra buzdító bejegyzéseket vagy törölni az uszításra biztató fiókokat.
A jótékonysági szervezetek és a média figyelmeztetésére ellenére sem sikerült a megfelelő időben megtenni az óvintézkedéseket.
Az Egyesült Államokban élő menekültek szintén ügyvédi panasszal éltek a Facebook ellen. Állításuk szerint a cég hajlandó volt a rohingya emberek életét feláldozni azért, hogy a délkelet-ázsiai országokban előnyösebb piaci helyzetbe kerüljön.
A Facebooknak több mint 20 millió felhasználója van Mianmarban. Sokak számára a közösségi oldal a fő vagy egyetlen módja a hírek megszerzésének és megosztásának.
2018-ban a cég ugyan elismerte, hogy nem tett eleget a rohingyák elleni erőszak és gyűlöletbeszéd uszításának megakadályozása érdekében, majd ezt egy általuk felkért független vizsgálat is erre jutott. Még ebben az évben az ENSZ is megvádolta a céget, mert szerintük lassan és nem hatékonyan reagálták a kialakult helyzetre.
Svédország kérvényezni fogja, hogy eddigi semlegességét feladva vegyék fel a NATO tagjainak sorába – jelentette be hétfő délután Magdalena Andersson svéd miniszterelnök, miután a parlament is támogatta a javaslatot. Finnországgal együtt adhatják be a jelentkezésüket. A javaslat egyöntetű többséget kapott a svéd parlamentben, a nyolcból mindössze két kisebb párt ellenezte azt. A miniszterelnök a svéd […]