Mészáros Lőrinc egybillió forint felett. Tiborcz István duplázott, Jellinek Dániel bevásárolt, Jászai Gellért Elon Musknál járt. Egy új szereplő százmilliárddal debütál, és van, aki négy év – pereskedéssel kikényszerített – kihagyás után tér vissza. Egy mozgalmas év után 8,5 billió forint összpontosul az ötven leggazdagabb magyar kezében.
Megjelent a januári Forbes magazin, benne az 50 leggazdagabb magyar listájával. Idén négy dollármilliárdost adott Magyarország a világ gazdaglistájának, és még sosem végeztek ennyien százmilliárd forint feletti becsült vagyonnal: a lista több mint fele, huszonnyolc milliárdos lépte át ezt a határt.
Billió fölött
A lista első helyén idén is Mészáros Lőrinc áll. A felcsúti milliárdos 1241,8 milliárd forintos becsült vagyonával minden bizonnyal a magyar kapitalizmus leggazdagabb embere lett.
Vagyona a 2023-as folyóáras magyar GDP 1,65 százalékának felel meg.
Extrém tőzsdei kitettsége tavaly még mínusz 50 milliárdot jelentett, idén azonban éves szinten 107 százalékos növekedést hozott. A cégcsoport privát elemei 97 százalékos növekményt hoztak, így Mészáros nagyvonalúan elhagyta az ezermilliárdos határt is, megduplázva vagyonát.
A miniszterelnök barátjának vagyonosodásáról külön elemzést írtunk a lista mellé, hiszen egy olyan évben sikerült mindezt elérnie szinte kizárólag a hazai gazdaságban aktív cégeivel, amikor a hazai GDP volumene 0,9 százalékkal csökkent.
A növekedés hátterében azonban nem gazdasági csoda, hanem főleg állami beruházások, kölcsönök és rafinált tulajdonrész-cserék állnak.
Mészáros Lőrinc cégcsoportján belül összesen 155 milliárd forintnyi osztalékot hagytak jóvá, ebből 142 milliárdot közvetetten vagy közvetlenül Mészáros-érdekeltségek kaptak. 73 milliárdot vett fel osztalékként a különböző cégeiből (ebből csaknem 51 milliárdot a Budapest Belgrád vasútvonalat is építő V-híd Zrt.-ből), és nagyjából 62 milliárd forint landolt a számláján adózás után.
Az OTP külföldön pörgött fel
A lista második helyén Csányi Sándor végzett, 684,8 milliárd forintos becsült vagyona csupán fele Mészáros Lőrincének. Az OTP a példátlan kormányzati beavatkozások ellenére is negyedévről negyedévre növekedésről számol be. 2024 harmadik negyedévében a várakozásokat meghaladva 318,5 milliárd forint adózott eredményt könyveltek el, a külföldi profit-hozzájárulás közel 70 százalékos volt.
A Csányi-birodalom koronaékszere ugyan mindenképp az OTP, vagyonának már csak kis részét teszik ki a részvényei.
Legidősebb fia, Attila vezeti a Bonafarm csoportot, ami a család becsült vagyonának több mint felét adja. A cég enyhe növekedést ért el 2023-ban a korábbanmegnövekedett energia- és takarmányköltségek csökkentek, a madárinfluenza és az uniós piacokra belépő ukrán áru azonban további nyomást gyakoroltak a piacra,és a munkaerőköltségek is tovább emelkedtek.
Csányi érdekeltsége a Budai Egészségközpont is, ami új, 2200 négyzetméteres rendelőkomplexumot nyitott 48 szakterülettel a budai Csalogány utcában.
A harmadik
Felcsuti Zsolt, az MPF Holding tulajdonosa végzett a harmadik helyen. Felcsuti a lista legvagyonosabb, száz százalékban self made szereplője, ideje nagy részét Svájcban tölti, ide köti családi vállalkozása legtöbb tevékenysége is. Húszas évei elején is már ott dolgozott, Magyarországra hazatérve szállt be édesapja fém-és műanyagipari vállalkozásába.
A család sehol nem vett részt a privatizációban és sosem üzletelt az állammal.
Az MPF a régió egyik legnagyobb ipari befektetője, három területen gyárt a világpiacra: iparcikkek gyártása és nagykereskedelme, hűtő-fűtőberendezések gyártása és szerszámgyártás. Termékeiket számos európai és amerikai barkácsáruházban megtaláljuk, de a cég komoly saját márkás portfólióval is rendelkezik.
A vő
Immár 151,5 milliárd forintos becsült vagyonnal a 15. helyen végzett Tiborcz István, a miniszterelnök veje. Tavaly szerepelt először a listán, 75,3 milliárd forinttal, tehát egyetlen év alatt megduplázta a vagyonát. A listaszereplők közül kevesen tudnak arányaiban akkora növekedést maguk mögött tudni éves alapon, mint ő.
Érdekeltségei kettébonthatók: stratégiai befektetései, mint a nemrég tőzsdére lépett Gránit Bank és Európa egyik legnagyobb logisztikai cége, a Waberer’s stabil eredményei nemcsak Tiborcz vagyonát növelik, hanem az utóbbi időben Linkedin-posztokkal és vele baráti médiumoknak adott interjúkkal épített üzletemberimidzsét is erősítik.
A BDPST csoport luxusingatlan-bizniszben feleségével, Orbán Ráhellel a magyar luxusipar reformereiként tetszelegnek. A BDPST Zrt. profitja 2023-ban 8,8 milliárd forint nyereséget termelt, egy évvel korábban ugyanez még 21,6 milliárd volt. Az árbevétel viszont jelentősen nőtt, 78,9 milliárdról 120,5 milliárdra. Ebben a cégben azonban a tulajdonolt ingatlanoknak csak kis része van, inkább más cégeket és pénzügyi eszközöket birtokolnak, és az eredmény nagy részét is ezek adják, Tiborcz az osztalékot is innen veszi fel.
A Hvg.hu gyűjtése szerint a cégcsoporthoz tartozó százharmincöt társaságból hatvankettő volt veszteséges, 10 millió forint feletti veszteséget harminc cég hozott össze.
Közülük tizenhat volt, amely százmilliósnál is nagyobb mínuszt produkált.
Tiborcz István meggazdagodásának történetével bővebben foglalkoztunk a januári magazin címlapsztorijában. A portréban ő maga is megszólal.
Új és régi szereplők
Új szereplő a listán Keszthelyi Erik. Érdekeltségei nagy részét a Mészáros Lőrinccel közös Hungarikum Biztosítási Alkusz, valamint a CIG Pannónia jelentős részvénypakettje adja ki. Vagyonát saját nevével fémjelzett holdingcégben konszolidálta, ezzel számunkra is átláthatóbb, követhetőbb, így a lista középmezőnyében, mindjárt százmilliárd forint feletti becsült vagyonnal debütál.
Keszthelyi Erik biztosításszakmai pályafutását 2005-ben, 21 évesen kezdte az osztrák GRAWE-csoporthoz tartozó MIC Biztosítási Alkusz Kft.-nél. 2010-ben tulajdonrészt szerzett az Optimal GB Kft.-ben, ami akkor még három munkavállalóval és mindössze 15 millió forint árbevétellel rendelkezett. 2012-ben egyedüli tulajdonosává vált az alkuszcégnek, ami 2015-től Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft. néven folytatta tevékenységét.
A Hungarikum Biztosítási Alkusz 8,5 milliárd forint feletti adózott eredménnyel zárt 2023-ban, negyven százalékkal a megelőző év felett. A lendületet kihasználva 2024 januárjában elindult a biztositaspiac.hu, amivel közvetlen versenytársai lesznek a nyolcvan százalékos piaci részesedéssel bíró Netrisknek.
Fontos változás még az idei listán, hogy négy év pereskedéssel kikényszerített hallgatás után
újra leírjuk a Hell energiaitalokat gyártó cégcsoport tulajdonosainak nevét.
Barabás Ernő és Barabás Zsolt a lista 39. helyén szerepelnek holtversenyben 71,9 milliárd forintos becsült vagyonnal.
A Barabásék érdekeltségébe tartozó Hell Energy Magyarország Kft. az összevont, konszolidált adatok szerint 162 milliárdos árbevétel – ebből 94,5 milliárd forint volt az export – mellett 15,5 milliárdos adózott eredménnyel zárta a 2023-as pénzügyi évét. A cégcsoport 2023-ig – szintén a csoportszintű adatok szerint – 25,3 milliárd forint állami támogatást kapott.
A tulajdonosokkal elhúzódó jogvitája van a Forbes kiadójának, ami jelenleg is tart.
A teljes lista az 50 leggazdagabb magyarral és a készítésének módszertanával ide kattintva böngészhető.
Megjelent a januári Forbes, benne az 50 leggazdagabb magyar listájával, valamint egy exkluzív megszólalásokat is tartalmazó Tiborcz István portréval. Lapozz bele a magazinba itt, vagy vedd meg az újságárusoknál:
Megjegyzés: A lista 44. helyén szereplő Adnan Polat és családjánál a helyes becsült összeg a nyitó illusztráción feltüntetett 65,6 milliárd forint. A listán belül, a szócikknél azonban a tavalyi becsült vagyont, 50,3 milliárd forintot tüntettünk fel. A hibát a következő lapszámban helyesbíteni fogjuk, és elnézést kérünk.