Már a Signal sincs biztonságban az izraeli Paragon kémprogramjától, ami etikus megfigyelést ígér a befektetőknek.
A magyar érintettségű, nemzetközi Pegasus megfigyelési botrány közepette is magára tudta vonni a figyelmet egy újabb izraeli vállalkozás: a Paragon Systems 5-10 millió dollár közötti befektetői tőkeinjekciót kapott a bostoni Battery Venturestől – íja a Forbes.com. A Paragon nem keveset ígér, mint hogy,
- technológiájukkal észrevétlenül törhetik fel a titkosított üzeneteket;
- a legbiztonságosabbnak gondolt Signal és a Whatsapp üzenetküldők is feltörhetők;
- a telefon újraindítása után is működik a program, hosszabb megfigyelést lehetővé téve.
Etikus megfigyelés?
A fentebb felsorolt megfigyelési lehetőségek már önmagában izgalmasan hangozhatnak egy terrorizmust megelőzni akaró nyugati demokrácia, de ugyanúgy a politikai ellenfeleit megfigyelni akaró autokrácia, illetve diktatúra számára is. A Pegasus-botrány is megmutatta, hogy magyar újságíróktól kezdve, Emmanuel Macron francia elnökön át a később meggyilkolt Dzsamál Hasogdzsi újságíróig bárki a megfigyelés áldozata lehet. A botrány magyar szálait feltáró Direkt36 ma írta meg, hogy a korábban még neve elhallgatását kérő Csikász Brigitta a harmadik magyar újságíró, akit megfigyeltek itthon. A Paragon az újságírói megkeresésre jelezte,
csak demokratikus országok hivatalos szolgálatai számára adják el technológiájukat, ahol garantáltak az állampolgári szabadságjogok.
A cég válaszából ugyanakkor nem derült ki, mit tekintenek garanciának. Szakmai kompetenciájukat mutatja, hogy az izraeli titkosszolgálat és a Pegasus-botrányban érintett NSO egykori munkatársai dolgoznak náluk, illetve az egykori izraeli miniszterelnök Ehud Barak is a társalapítók egyike.
Pörög az ipar
Nem a Paragon az egyetlen megfigyelési-tech vállalkozás, ami sikeresen vonzza a kockázati befektetőket: a Toka technológiája segítségével különböző eszközöket törhetnek fel a bűnüldöző hatóságok, ez pedig 12,5 millió dolláros befektetést eredményezett a cégbe. Az Amazon Echos is a kriminalisztikában, illetve az online vagyonrablások során nyújt segítséget.
A Pegasus-botrányban érintett NSO egykor az amerikai Francisco Partners magántőke-társaság többségi tulajdonában volt, amíg a brit Novalpina Capital át nem vette az irányítást.
A Paragon társalapítói érdekelt volt a hekkelés elleni védekezési megoldásokban is: a Hunter.ai startup mesterséges intelligenciával próbál megakadályozni illetéktelen behatolást a rendszerekbe. A céget a Microsoft M12 befektetési ága támogatja, de a Paragon két alapítója már nem tagja a társaságnak.
Edward Snowden szerint a magyar megfigyelési botrány az év sztorija