Egy újabb ügy miatt indítványozta a milliárdos Bige László letartóztatását az ügyészség. 800 milliós vesztesgetési pénz elfogadásáról szól a vádirat, egy ugyanilyen eset miatt már indult egy eljárás korábban.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Főügyészség indítványozza Bige László, a Nitrogénművek és a Bige Holding tulajdonosának letartóztatását – írja a hatóság közleménye alapján a 24.hu. Közleményükben ugyan nem nevezik meg Magyarország egyik leggazdagabb emberét, csak egy nyíregyházi vállalkozót említenek, mint aki több mint 800 millió forint vesztegetési pénzt fogadott el úgy, hogy eközben közel 2 milliárd forinttal károsította meg saját cégét. A közlemény egy korábban indított másik eljárásra is hivatkozik, ez alapján könnyen beazonosítható Bige.
A bűncselekmény büntetési tétele öttől tíz évig terjedő szabadságvesztés.
Az ügyészség szerint tartani lehet attól, hogy a külföldi kapcsolatokkal rendelkező gyanúsított szabadlábon megszökne, elrejtőzne a hatóságok elől. Fennáll annak is a veszélye, hogy befolyásolná a vele munkakapcsolatban álló személyeket vallomásuk megtételében, indokolták a letartóztatás indítványozását.
A közlemény hivatkozik arra, hogy a gyanúsított ellen a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Főügyészség vádirata alapján már hasonló, vesztegetés elfogadásának bűntette miatt büntetőeljárás folyik. Abban az ügyben 135 millió forintos vesztegetésről és ugyancsak börtönbüntetésről volt szó, igaz, azzal, hogy felfüggesztett büntetéssel is megúszhatja a műtrágyakirály, ha elfogadja azt. Bige kiállt az ártatlansága mellett, akkor azt mondta, gazdag ember, így eleve abszurd, hogy vesztegetési pénzt fogadna el.
A Nitrogénművek által kiadott közleményből lehet tudni, hogy ebben az ügyben a Nitrogénművek és a mellette működő NZRT-Trade integrátorcég székhelyén vizsgálódtak a rendőrök.
Mi áll az ügy hátterében?
Az újabb, ezúttal 800 milliós ügyről azt írja az ügyészség, hogy a megalapozott gyanú szerint a gyanúsított egyik cége 2018 előtt, éveken át nagy mennyiségben állított elő a mezőgazdaságban felhasználható terméket, ezek egy részét utasítására valótlanul selejtesnek minősítették, és csökkentett áron adták el a kereskedőknek. Az egyik ilyen kereskedő cég szintén a vállalkozó érdekeltségébe tartozott. A kereskedők ezt követően piaci vagy ahhoz közeli áron értékesítették a terméket a végfelhasználóknak. Az egyik kereskedő cég vezetőjével megállapodott abban, hogy valótlanul selejtesnek minősített terméket fog neki eladni, aki azt tovább értékesíti a végfelhasználóknak, azonban az így keletkezett vételár egy bizonyos részét készpénzben visszaadja. Az ügyészségi közleményből arra lehet következtetni,
az egész trükk lényege az lehetett, hogy pénzt folyassanak ki a termelőcégből, ennek elfogadására mondja az ügyészség, hogy vesztegetési pénz elfogadásának minősül.
Az ügyészség szerint összesen 800 millió forint került így a gyanusítotthoz a most vizsgált ügyben.
Bige Lászlót kedden vették őrizetbe, cége, a Nitrogénművek tegnap adott ki közleményt, szerintük az eljárás célja a félelemkeltés, a vádakat alaptalannak tartják. Azt is jelezték, Bige cégei távollétében is működnek tovább, az ügynek nincs hatása azok működésére.
A kötvénykibocsátása miatt komoly kötelezettségállománnyal rendelkező Nitrogénművek tavaly fordult profitba egy veszteséges év után, Bige az őrizetbe vétele előtt nem sokkal nyilatkozott arról, hogy a 2020-as rekordközeli év lehet a cég életében.