80 milliárd forintot költenek kapacitásbővítésre, a beruházást újabb kötvénykibocsátásból fedeznék.
Kapacitásbővítő beruházásra készül a Hell Energy, tudatta a társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján. A beruházást 2021 és 2023 között hajtanák végre, összesen
79,5 milliárd forint értékben.
Ebből legfeljebb 67 milliárd forintot a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Növekedési Kötvényprogramjának (NKP) keretében tervezett kötvénykibocsátásból fedeznék.
A Hell Energy az elsők között vett részt az NKP-ban, 2019 decemberében 28,5 milliárd forint névértékű kötvényt bocsátott ki a program keretében. A kötvényekből befolyt összeget akkor kapacitásbővítésre és a tejalapú italcsalád, a Hell Energy Coffee gyártására fordították.
Ritka, hogy ekkora értékű beruházást jelentsen be hazai tulajdonú cég, kiváltképp az élelmiszeriparban, legutóbb tavaly októberben a Nestlé Hungária jelentett be egy 50 milliárd forintos gyárépítést. A Forbes minden évben összeállítja a legnagyobb hazai beruházások listáját is, legutóbb 2020 áprilisában, akkor a BMW csoport debreceni autógyára végzett az első helyen (330 milliárd forinttal), őket követte második helyen a részben magyar tulajdonú Futureal csoport által fejlesztett Budapest One II. irodaépülete (52 milliárd forint). Ebben az összeállításban élelmiszeripari beruházás nem is kapott helyet. A Hell tehát ezen a listán a 2. helyen futott volna be, de a közel 80 milliárd értékű beruházással a koronavírus-járvány előtti évben is megkaparintotta volna a dobogót.
Mi az az NKP?
Az NKP nemrég lett kétéves, a programot azzal a céllal indította az MNB, hogy növelje a vállalati kötvények piacának likviditását, és a hazai közép- és nagyvállalatok ne csak bankhiteleket vegyenek igénybe. A program keretében a jegybank legalább B+ minősítésű, minimum 1 milliárd forint kibocsátási volumenű kötvényeket vásárol, nem közvállalatok esetén az MNB vásárlásainak aránya nem haladhatja meg az 50 százalékot az elsődleges piacon (másodpiaci vásárlásokkal ez 70 százalék is lehet). A keretösszeg eredetileg 450 milliárd forint volt, ezt több lépcsőben 1150 milliárdra emelték, a covid miatt pedig 2021 márciusában a futamidőt is megemelték, 20-ról 30 évre.
Forbes vs. Hell
A Hell Energy tulajdonosa a Forbes 2019 végén kiadott milliárdoslistáját visszavonatta – amivel egy csapásra felhívta magára a világsajtó figyelmét is –, erre egy ideiglenes bírósági döntés miatt volt lehetősége, a jogi procedúra még tart, olyannyira, hogy az ideiglenes döntés azóta is hatályos. Emiatt a Forbes 2019 óta nem készítette el a Hell tulajdonosainak vagyonbecslését, abban az évben a vagyont 48,5 milliárd forintra becsültük. A Hell Energy szerepelt a Forbes legértékesebb 100 százalékban magyar tulajdonban lévő cégek listáján is 2020 decemberében, 32,3 milliárd forintos becsült értékével a 16. helyet foglalta el.
Bírósággal tüntetik el az utcákról a Forbes magazin gazdaglistáját a Hell Energy tulajdonosai
Borítókép: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter beszédet mond a minisztérium beruházástámogatói szerződésének átadásán a HELL Energy Magyarország Kft. szikszói székházában / Fotó: MTI/Vajda János