A fogyasztók azért használják a Google-t, mert a legjobb, nem azért, mert a vállalat visszaélt volna piaci fölényével, mondta a Google ügyvédje, Meredith Pickford azon a múlt heti meghallgatássorozaton, amit a gigacég Európai Bizottság ellen indított perének részeként tartottak.
Visszatekintő: az Európai Bizottság még 2018 júliusában szabott ki akkor rekordösszegű, 4,3 milliárd eurós (akkori árfolyamon számítva kb. 1400 milliárd forintos) büntetést a Google-re, amiért az amerikai internetes óriásvállalat visszaélt erőfölényével az Android operációs rendszert használó okostelefonokon és tableteken. Ezt a döntést támadja most a Google.
„A Google 2011 óta jogellenes korlátozásokat vezetett be az Android eszközgyártók és mobilhálózat-üzemeltetők számára annak érdekében, hogy bebetonozza erőfölényét az általános internetes keresés terén” – indokolta akkor az Európai Bizottság.
„Azért használják, mert a legjobb”
„Nem azért választják a Google-t több milliárdan mindennapi keresőjükként, mert visszaélne erőfölényével. Azért használják, mert a legjobb” – hangzott el Pickfordtól az Európai Unió Törvényszéke előtt a Reuters szerint. Hozzátette, lehet egyszerre kőkemény és érdemi versenyt is űzni, majd így folytatta:
„A fogyasztók nem hülyék. Ha akár a Bing, akár más keresőmotorok jobbak lennének a Google-nél, az emberek azt választanák.”
A Bizottság oldaláról Nicholas Khan ügyvéd azt kérte, továbbra is tartsák fent a Google-nek kiszabott gigabüntetést. Hogy az ügyben mikor születik ítélet, azt nem tudni.
Mindeközben Ázsiában
Szeptember közepén írtunk róla, hogy a dél-koreai hatóságok is nemrég bekeményítettek az amerikai techóriással szemben: 52 milliárd forint értékű bírságot szabnak ki rá az Android testre szabott verzióinak blokkolása miatt. A Google ez ellen az ítélet ellen is fellebbez, mondván hogy csak a felhasználói élményt próbálták javítani, sőt, azt is felhozza maga mellett, hogy rengeteg pénzt köszönhet neki a koreai gazdaság.
Borítókép: Paweł Czerwiński, Unsplash