25 milliárd forint közbeszerzésnél tart idén a kórházakat és a MÁV vonatait is takarító B+N Referencia. A cég így már több mint 600 milliárd forintot zsebelhetett be pályázatokon.
Az év első 6,5 hónapjában összesen 19 alkalommal nyert különböző pályázatokon a Kis-Szölgyémi Ferenc tulajdonában lévő B+N Referencia Zrt. Az adatokat az Opten céginformációs szolgáltatótól kértük be, ez alapján 2022-ben január és július közepe között összesen nyolcszor húztak be egymilliárd forint feletti megrendelést, az összes általuk elnyert (idei) közbeszerzés értéke pedig már most meghaladja a 25 milliárd forintot.
A B+N Referencia évek óta kimagaslik a közbeszerzéseken, tíz év alatt 158-szor szerepelt sikeresen. Ezek közül 29 pályázat érte el az egymilliárd forintos értéket, a létesítménygazdálkodással foglalkozó cég 2012 óta összesen 608 milliárd forint értékben húzhatott be állami megrendeléseket.
Vállaltak munkát többek között a MÁV-Start személyszállítást végző vonatain – sőt, arra is volt példa, hogy a MÁV munkaruhákat rendelt tőlük –, üzemeltették a NAV egyes épületeit, de feltűntek a Ferencvárosi Torna Club körül is, ahol 3,6 milliárdért vállalták a takarítási, karbantartási és üzemeltetési feladatokat. Ironikus módon a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóságnál (KEF) is végeztek munkákat, 2016 és 2018 között négy körben összesen közel 39 milliárd forintért.
A B+N eddigi legnagyobb állami megrendelése 2021-ben volt, négyéves időtartam alatt
300 milliárd forintért kapták meg az ország 107 kórházának (közel 400 telephely) „teljes körű napi-, időszakos-, nagy- és eseti” takarítását és fertőtlenítését.
A cég előtte is dolgozott az egészségügyben, jóval szerényebb mértékben: nyolc budapesti és vidéki kórház takarítását végezte, szerződéses alapon.
Az, hogy a B+N Referencia megkerülhetetlen a tenderekben, meglátszik a cégadatokban is: 2010 és 2020 között árbevételét több mint negyvenszeresére, adózott eredményét pedig százszorosára növelte. Szintén látványosat ugrottak 2020 és 2021 között, az árbevételét majdnem megduplázta a cég (67,3 milliárd forintról 122,9-re), a profit pedig 5,7-ről 18,6 milliárdra nőtt. A vállalat többször szerepelt a legértékesebb magyar cégeket összesítő Forbes-listán is, legutóbb (2021 novemberében) 21,6 milliárd forintos becsült értékkel a 47. helyre került.
A Kis-Szölgyémi Ferenc magyar milliárdos tulajdonában lévő B+N egykor Simicska Lajos üzleti köréhez tartozott, az eredetileg takarítással foglalkozó cég felvásárlásokon és nagy állami tendereken keresztül nőtt hatalmasra és lett komplex ingatlanüzemeltető cég. 2015-ben a G-nap után került mostani tulajdonosához a Simicska régi harcostársa, Fonyó Károly nevén lévő Mundus Investtől. A Tombor Andrással is üzleti kapcsolatban álló Kis-Szölgyémi 2013 óta vezeti a társaságot.
Bár a közbeszerzési eljárások értékének zömét a takarítási feladatok adják, ma már nem csak ezzel foglalkoznak, ott vannak a reptéren, robotokat fejlesztenek, ingatlanok teljes körű üzemeltetésében vesznek részt és régiós szinten is terjeszkednek. A társaság mára 7500 fős nagyfoglalkoztató lett Magyarországon, a régióban 22 ezer alkalmazottja van összesen.
A cég egyike a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Kötvényprogramjában (NKP) részt vevő vállalatoknak, 10 milliárdos kibocsátás során a jegybank a maximális 7 milliárdos értékben vásárolt be a cég kötvényéből.