Nem teljesen önként cselekednek, az ópiát tartalmú fájdalomcsillapítók okozta függőséget kell kezelniük.
Négy nagy amerikai gyógyszeripari cég egyezséget kötött az opiátválsággal kapcsolatos perek és eljárások ezreinek rendezésére – írja az MTI több amerikai tagállam főügyészének szerdán közzétett közleménye alapján.
A tervezet szerint összesen 26 milliárd dollárt (8 ezer milliárd forint) fog fizetni 18 éves időtartam alatt a McKesson, az AmerisourceBergen, a Cardinal Health, illetve a Johnson & Johnson vállalatok.
Több ezer per folyik jelenleg is a gyártók ellen, tagállamok, városok és kerületek is képviselik a lakosságot, ők is döntenek, hogy elégségesnek ítélik-e a kártérítési alapot.
Az ópiátszármazékos fájdalomcsillapítók a rendelkezésre álló adatok szerint közel félmillió amerikai halálához vezettek, ugyanis komoly függőségbe, illetve túladagolásba taszították a betegeket.
A cégek mentesülhetnének a további eljárások alól, ha elfogadják a tervezetet. Az alapból a károsultak részesülnének, illetve a függőségek kezelésére fordíthatnak belőle.
Okkal alkudoznak
Az egyesült államokban sok pertársaság alakult, a gyógyszergyártóknak mérlegelnie kellett, hogy összességében mekkora összeget fizettetnek ki velük kártérítésként, ha megvárják az összes per végét. A mostani tervezet szerint viszont egy összegben rendeznének mindent, tehát a kártérítések maximuma meg lenne állapítva.
A cégek további érdeke, hogy a perek leállása esetén nem rontanák tovább a hírüket.
Korábban több hasonló egyezség született. Ugyanakkor tavaly több mint nyolcmilliárd dollárra büntették a Purdue gyógyszergyárat az opiátválságban játszott szerepéért. A Sackler-család többségi tulajdonában lévő Purdue Pharma gyártotta az OxyContin nevű, opiáttartalmú erős fájdalomcsillapítót, amely kábítószer-függőséget okozhat. A gyártó eltitkolta a szer kártékony mellékhatásait, az orvosok pedig indokolatlan esetekben is felírták e gyógyszert. A vállalattal szemben időközben csődeljárás indult.