Várhatóan még egy hónapig tart a vizsgálat a budapesti egyetemen, amelynek célja egy új, koronavírusos betegeknek adható és szájon át szedhető gyógyszer hatékonyságának igazolása.
Egy nemzetközi vizsgálathoz csatlakozott augusztus 23-án a Semmelweis Egyetem (SE), amelynek célja egy szájon át szedhető covidgyógyszer hatékonyságának igazolása. A program keretében az Európai Unión belül az SE végzett először betegvizsgálatot, EU-s szinten pedig itt adták be másodikként a klinikai vizsgálati fázisban lévő készítményt – írja az SE honlapja.
A vizsgálatok várhatóan további egy hónapig folytatódnak majd dr. Merkely Béla rektor vezetésével a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán.
Az egyetem honlapja azt írja, a klinikai gyógyszervizsgálatok esetében szigorú kritériumai vannak annak, hogy egy adott, a részvételre nyitott és alkalmasnak tűnő beteg beválasztható-e a programba.
Az EU-s vizsgálati helyszínek közül elsőként a Semmelweis Egyetem végezte el egy klinikai vizsgálatban való részvételre jelentkező covidbeteg részletes szűrését, továbbá hazai szinten elsőként, az uniós tagállamok közül másodikként vont be beteget a vizsgálatba.
Emellett intézményi szinten rekord rövid idő alatt történt meg a vizsgálat indításához szükséges engedélyeztetési és adminisztrációs eljárás.
Várják a covidosok jelentkezését
„A Semmelweis Egyetemre érkező covid-19-betegek közül azoknak, akik megfelelnek a kritériumoknak, felajánljuk a vizsgálatban való részvételt” – mondta el Merkely,
aki hozzátette, arra számít, hogy az esetszámok utóbbi időben tapasztalt növekedése miatt a vizsgálatban résztvevők száma is emelkedni fog.
A lehetőséggel olyan coviddal fertőzöttek élhetnek, akiknek az ellátása nem igényel kórházi fekvőbeteg-ellátást, a további feltételekről pedig az Országos Gyógyszerészeti és Élelmiszer-egészségügyi Intézet – amely jóváhagyta a vizsgálatokat – tájékoztató anyagaiból lehet többet megtudni. A szükséges betegszállítást a vizsgálatokhoz az egyetem vállalja.
Világszerte 400 vizsgálóközpontban folynak ilyen vizsgálatok, ezek közül hat magyar helyszín van. Az orvosok azt akarják megtudni, hogy a szájon át szedhető antivirális készítmény csökkenti-e a covidbetegség időtartamát és súlyosságát. Az eredményektől azt remélik, azok igazolni fogják, hogy a készítmény engedélyezése után csökken a kórházi ellátásra szoruló, súlyos esetek száma.
Moderna-vezér: jövőre elfelejthetjük a járványt, az év közepére mindenkinek lesz oltás
Borítókép: Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora Fotó: Kovács Attila / SE