Kedden reggel teszi közzé a KSH az áprilisi inflációs statisztikát, a szakértők egybehangzóan úgy vélik, tovább gyorsult a drágulás és hamarosan a kétszámjegyű infláció sem kizárt.
A kérdés csak az, hogy már most átlépjük a 9%-os határt, amire több mint húsz éve nem volt példa, vagy erre még várni kell néhány hónapot. Az elemzők szerint ugyanis nem kétséges, hogy ez is el fog jönni, sőt
a többség úgy látja, hogy a kétszámjegyű inflációs rátát sem fogjuk tudni elkerülni.
A következő időszak legnagyobb kérdése, hogy mi lesz az árstopokkal, ez eldöntheti azt is, hol tetőzik majd a drágulás – írta hétfő reggeli összefoglalójában a Portfolio.
A nemzetközi folyamatok sem adnak okot túl sok bizakodásra, egyelőre sehol nem beszélhetünk az infláció tetőzéséről, a globális energia- és élelmiszerárak esetében legnagyobb jóindulattal is azt lehet mondani, hogy a korábbinál lényegesen magasabb szinten stabilizálódtak. Ezért a Portfolio által megkérdezett elemzők szerint itthon is korai lenne a csúcsot várni, a szakemberek úgy gondolják, hogy áprilisban 9%-ra gyorsulhatott az áremelkedési ütem, utoljára 2001 nyarán volt példa hasonló szintre.
Az ukrajnai háború minden tekintetben igen jelentős inflációs nyomást generál, így vélhetően az történhetett, hogy az árnyomás még nem jelent meg teljes egészében a márciusi adatokban. Ennek fényében ismét gyorsuló havi inflációs mutatóra számítok, méghozzá 1,3 százalékos értékre – mondta a lapnak Virovácz Péter, az ING Bank szakembere.
Drágul a munkaerő, a nyersanyag, az energia, a szállítás és mindez egyre inkább begyűrűzik a termelői árakba és az erős kereslet miatt pedig egyre inkább a fogyasztói árakba is
– foglalta össze Virovácz.
A G7 gazdasági oldal eközben termékkosorak árát figyeli és hétfői cikkükben összegyűjtötték, hogy minek ára nőtt több mint másfélszeresére az egy évvel korábbihoz képest. “Tavaly áprilisban egy kilogramm spagetti tészta 398 forintba került, ha négy nagy boltlánc (Aldi, Lidl, Penny Market és Tesco) átlagát nézzük. Idén április végén azonban ugyanez már 753 forint volt, vagyis a termék egy év alatt 89 százalékkal drágult. Ugyanígy számolva az őrölt kávé 70, a tojás 56, a paradicsom pedig 52 százalékkal lett drágább, a G7 saját mérései szerint ez a négy termék drágult több mint másfélszeresére az elmúlt 12 hónapban” – írja a G7.
Borítókép fotó: stevebp / Pixnio