18 millió Revolut-ügyfél tartozik a litván pénzügyi felügyelet és a betétbiztosítási alap védelme alá, csakhogy abban kevesebb forrás van, mint a magyar alapban. Baj esetén, innen kártalanítják a pórul járt ügyfeleket. Az MNB szerint a Revolut bár ígérte, egyelőre nem lépett, pedig épp a jegybanktól igazolt nemrég magyar cégvezetőt.
Friss – utánajártunk:
Mi is a baj itthon a Revoluttal? Hogy kevés a pénz vagy hogy nem beszélünk litvánul?
A Revolut Bank továbbra sem nyújtott be leánybanki engedélyezési kérelmet Magyarországon, noha az MNB – a több százezer magyarországi ügyfél, esetleges betétes biztonsága és a hazai pénzügyi piac stabilitása érdekében – folyamatosan szorgalmazza azt – közölte a pénzpiacok felügyeletét ellátó jegybank a Forbes.hu-val. Ennek az a gyakorlati jelentősége, hogy az MNB így nem felügyelheti a Revolut Bank üzleti megbízhatóságát, a hazai ügyfelek pedig esetleges betétbiztosítási, fogyasztói vagy elszámolási jogvitájukat nem itthon, hanem Litvániában kell, hogy intézzék. A Revolut épp egy hete jelentette be, hogy 10 újabb európai országban jelenik meg bankként.
A Revolut – mely saját bevallása szerint már több százezer ügyféllel rendelkezik itthon – határon átnyúló intézményként, nem itthoni banklicensszel működik a magyar piacon. A neobank szuperappja valóban nagyon jó felhasználói élményt biztosít, sok kisbefektető használja itthon, mert gyorsan és egyszerűen lehet vele kripto- vagy egyéb értékpapírokba fektetni. Sőt, a Revolut-vezér szerint egyre többen vannak, akik már a teljes fizetésüket is hozzájuk utalják. A cég tavaly év végén beszélt arról is, hogy be akarnak lépni a magyar hitelpiacra. Az MNB most arra hívja fel a figyelmet, hogy erre már megvannak a jogi keretek.
A Revolut egy másik EU-tagállamban, Litvániában szerzett engedélye révén hitelezési és betétgyűjtési tevékenység végzésére is jogosult nálunk.
A fogyasztóknak azonban érdemes tudnia, ennek lehetnek hátulütői.
A litván betétbiztosítási alapban kevesebb pénz van, mint a magyarban – a Revolut 18 millió ügyfele tartozik ide
A határon átnyúló bank üzleti megbízhatósági (prudenciális) és fogyasztóvédelmi felügyeletét ugyanis ma a litván és nem a hazai nemzeti bank láthatja el. A MNB „fogadó országbeli” felügyeletként jelenleg a fogyasztóvédelem terén is korlátozott jogosítványok illetik meg: az ügyfelek érdekét, a közjót sértő ügyben elsődlegesen az anyaországbeli (litván) felügyeletnél kezdeményezhet lépést.
„E jogszabályi keretek közt ugyanakkor az MNB a jövőben is mindenkor határozottan fellép, s egyúttal tájékoztatja a nyilvánosságot a felmerülő kockázat, jogsértés gyanúja esetén. Ezen a helyzeten nem változtatna az sem, hogy – egyes sajtóhírek szerint – a Revolut a továbbiakban az Európai Központi Bank (EKB) engedélyével nyújtana banki szolgáltatásokat Európa-szerte.”
Jelen helyzetben esetleges probléma esetén nem a hazai, hanem a (betétesenként ugyancsak maximum 100 ezer eurónyi kifizetést szavatoló) litvániai betétbiztosítási rendszer állna helyt a 18 millió Revolut ügyfél pénzéért, beleértve a hazai betéteseket. A magyarországi leánybankok esetében viszont a hazai Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) vállalja ezt a garanciát. A litvániai betétbiztosító (Deposit and Investment Insurance – DII) rendelkezésre álló vagyona jelentősen elmarad az OBA vagyonától.
Egy-egy hazai ügyfél elszámolási, fogyasztói vagy betétbiztosítási problémája esetén emellett az érintett hazai fogyasztók (a nemzetközi békéltetési eljárás mellett) alapvetően csak Litvániában – várhatóan litván vagy angol nyelven – kereshetnek majd jogorvoslatot saját ügyeik kapcsán.
„Az MNB az ügyfelek védelmének érdekében ezért határozottan fenntartja azon álláspontját, hogy a Revolut Banknak minél hamarabb itthoni leánybankként, magyarországi székhellyel, tőkeerővel, s a hazai jegybank felügyelete alá tartozó intézményként kellene végeznie tevékenységét. Az MNB többszöri kezdeményezése ellenére ugyanakkor a Revolut Bank még nem indította el a hazai leánybanki engedélyezési eljárását.”
Az MNB hozzáteszi: támogatja a verseny erősödését a hazai pénzügyi piacokon, hiszen az innovációkra, fejlesztésekre, hatékonyabb működésre és akár költségcsökkentésre sarkallja a piaci szereplőket, egyúttal magasabb minőségű, egyszerűbb és gyorsabb szolgáltatást kínál az ügyfelek számára. E folyamatok viszont nem lehetnek ellentétesek a hazai ügyfelek érdekeivel, amelyek minden körülmények között elsődlegesek.
Annyi bizonyos, hogy a Revolut hangsúlyosabb magyar jelenlétre készül, hiszen nemrég derült ki, hogy az MNB-ből sikerült igazolniuk vezért a magyar piacra.
Borítókép: Vlad Yatsenko és Nikolay Storonsky, a Revolut alapítói.