A pillanatnyi tudásunk állapota helyett ma már inkább az a meghatározó a munkaerőpiacon, hogy képesek vagyunk-e a folyamatos tanulásra és fejlődésre. Aki bármikor képes egy új készséget elsajátítani, annak nem fog gondot okozni az egyre gyorsabban változó világ, aki pedig nem hajlandó tanulni, az a munkalehetőségektől is búcsúzhat, de hogyan építhetjük be a tanulást a mindennapi rutinunkba?
A szüleink az egyetem befejezése után már nem nagyon gondolkodtak a tanuláson, maximum akkor, amikor nekünk segítettek házit írni alsós korunkban. Ha mi szeretnénk egy sikeres karriert felépíteni, akkor szinte egy napra se felejthetjük el a folyamatos fejlődés fontosságát.
Reid Hoffman, a Linkedin alapítója saját elmondása szerint ha új befektetést keres, akkor a startupok alapítóit az alapján szűri, hogy kik azok, akik folyamatosan és a leggyorsabban tanulnak. Satya Nadella, a Microsoft CEO-ja szerint: „az a munkatárs, aki mindent meg szeretne tanulni mindig sokkal jobb, mint az, aki már mindent tud.”
Mivel az időnk, energiánk és erőfeszítéseink jelentős részét a munkánkra fordítjuk, ez adja a legjelentősebb tanulási lehetőségeket is.
A kihívás az, hogy kilépve a munkaerőpiacra már annyira leköthetnek minket a mindennapi feladataink, hogy nem hagyunk helyet semmi másra, így a fejlődésre sem.
Ez pedig egy kockázatos karrierstratégia, mert csökkenti a rugalmasságunkat és a körülöttünk zajló változásokra való reagálási képességünket.
A Harward Business Review összegyűjtött néhány tippet, hogy könnyebben beépíthessük a mindennapjainkba a tanulást:
Tanulj másoktól!
Azok az emberek, akikkel időt töltesz, jelentős tudásforrásokká válhatnak. Tűzd ki azt a célt, hogy minden hónapban megiszol egy kávét valakivel, akivel régen nem találkoztál!
Ez lehet egy munkatársad egy másik részlegről, aki segíthet új szemszögből ránézni a vállalat fejlődési lehetőségeire, vagy egy rég nem látott barát is. Így egyszerre fejleszted a szociális készségeidet és építed a kapcsolati hálódat.
Tanulj a tapasztalataidból!
Próbálj ki több módszert arra, hogy hogyan tudsz minden nap egy kis időt szánni nyelvtanulásra, vagy új prezentációs technikák elsajátítására.
Ahhoz, hogy jobban átlásd, hogy mi válik be a legjobban, vezess tanulási naplót!
Tanulj csapatban!
Hozz létre egy kisebb tanulócsoportot a barátaiddal vagy a kollégáiddal, így egymás technikáit, tapasztalatait is hasznosítani tudjátok. Emellett ha valaki veszítene a motivációjából, akkor a többiek segíthetnek neki átlendülni a nehézségeken.
Borítókép: Dmitry Ratushny // Unsplash