Több tárgyat is elárverez saját gyűjteményéből John Lennon idősebbik fia, Julian, aki a zene történelmének híres darabjait nem fizikai valójukban, hanem NFT formájában kívánja áruba bocsájtani, írja a BBC Business.
A tárgyak olyan híres darabok, mint az a fekete köpeny, amelyet John Lennon a Help! című filmben viselt, valamint a The Beatles tagjainak kézzel írt megjegyzései a Hey Jude szövegéhez. Az NFT-k között megtalálható Lennon afgán kabátja, amelyet a Magical Mystery Tour filmjében viselt és három Gibson gitár is, amelyeket Julian az apjától kapott.
Az NFT-ket audiovizuális gyűjteményként hirdetik, amelyek mindegyike mellé a fizikai tárgyról készült fotót, valamint Julian Lennon magyarázatát is megkapja a vásárló.
A legnagyobb érdeklődést valószínűleg Paul McCartney Hey Jude szövegéhez írt széljegyzeteinek NFT-je fogja kiváltani, amelynek induló ára nagyjából 9,5 millió forintnak megfelelő összeg. Becslések szerint a végső eladási ára ennek a dupláját is elérheti.
A február 7-i aukció bevételének egy része Julian Lennon White Feather Foundation nevű alapjához kerül, amely szegényebb sorsú gyerekek megsegítésével foglalkozik.
Az NFT-k, azaz nem helyettesíthető tokenek olyan digitális alkotások, amelyek blockchain-technológiával hitelesítenek: a hitelesítés után egy digitális tanusítvány kétséget kizáróan bizonyítja, melyik az eredeti példány.
Az NFT-vel védett alkotásokat lehet másolni, de a másolat nem bír a tanusítvánnyal, egyből látszik, hogy csak duplikált darab.
Bár mindenki készíthet NFT-kollekciót, a legdrágábbak és a legnépszerűek az olyan gyűjtemények, amelyeket külön erre specializálódott cégek alkottak. A Benzinga a legértékesebb kollekcióként a CryptoPunksot jegyzi, amely a legismertebb NFT-gyűjtemény, tízezer darabbal.
Bizonyos alkotások dollármilliókért cserélnek gazdát, az NFT-piac mérete 2021-ben meghaladta a 40 milliárd dollárt. Mi is írtunk már több magyar NFT-projektről, a Crypteriorsról, az EtherCards-ról, a Next Earth-ről, a világhírű digitális képzőművészt, Borsi Flórát is megkérdeztük, milyen volt először NFT-t használni.
Borítókép: Bertrand Moritz // Unsplash
Kapcsolódó: