A hazai piacon az elsők között a Gránit Bank kezte meg a fenntarthatóságot szolgáló, környezetbarát alapanyagból készült bankkártyák kibocsátását – áll a bank Forbes.hu-nak eljuttatott közleményében.
A Gránit Standard Mastercard bankkártyák alapanyaga az Állami Nyomda
gyártási technológiája révén olyan adalékot tartalmaz, amivel
megfelelő komposztálási körülmények között 60 napon belül megkezdődik a PVC lebomlása, csökkentve a környezet terhelését.
A Gránit Bank 2021-ben a 2020-ban mért kibocsátás semlegesítésével már
karbonsemlegesen kíván működni. Ügyfelei november közepétől már a hazai piacon újdonságnak számító gyártási technológiával készült
bankkártyákat vehetnek kézbe a kártyáik megújítása vagy új kártyák igénylése esetén.
Több fronton zöldítenek
A kártyák anyaga olyan adalékot tartalmaz, aminek köszönhetően,
mikrobákban gazdag környezetben (megfelelő hulladékgazdálkodási és
komposztálási körülmények között) 60 napon belül megkezdődik a PVC lebomlása.
A fenntarthatóság jegyében a kártyákat kísérő levelek, illetve a kiküldéshez használt borítékok is újrahasznosított papírból készülnek, nem csak a Standard, hanem a prémium GRÁNIT Mastercard bankkártyák esetében is.
A Bank 2022-ben fokozatosan, a teljes kártyaportfoliója tekintetében, így a prémium Mastercard bankkártyáknál is alkalmazza majd a környezetbarát, gyorsan lebomló kártyaanyagot, amivel jelentősen csökkenteni tudja a bankkártyák karbon lábnyomát.
Demján, Nyúl, Hegedüs és a magyar állam
A Gránit Bankot 2010-ben Demján Sándor alapította (a Milton Bank megvásárlásával és átalakításával), majd részvényeit a bank elnök-vezérigazgatójának, a Forbes által legbefolyásosabb nőnek választott Hegedüs Évának adta el és kiszállt a cégből, de 2018-ban bekövetkező haláláig a bank örökös, tiszteletbeli elnöke maradt. A pénzintézetben szintén érdekelt volt, majd 2015-ben a kiszállás mellett döntött Demján régi harcostársa, Nyúl Sándor is, aki aztán újfent részvényes lett.
A magyar állam korábban szintén a a bank tulajdonosa volt, de 2017-ben szintén kivonult onnan (36,5 százalékos pakettja volt akkor). Demján, Nyúl és az állam is a bankot vezető, az elmúlt években a Forbes által az üzleti életben a befolyásosabb nőnek választott Hegedüs Évának adta el tulajdonrészét, aki így lett a pénzintézet többségi tulajdonosa.
Hegedüs 36,5 százalékos részvénycsomagot vett meg az államtól, a vételár 4,5 milliárd forint volt.
Ahogy arról a Forbes.hu korábban beszámolt, 2020 novemberében 4,29 milliárd forint új tőkét fektetett a Gránit Bankba a Széchenyi Alapok kezelésében álló Kárpát-medencei Vállalkozásfejlesztési Kockázati Tőkealap és a Gránit Bankot alapító Demján Sándor fontos üzlettársa (a Demján örökösökkel ma már perben álló) Nyúl Sándor, a harmincötödik leggazdagabb magyar. Ezzel Nyúl mellett a magyar állam is ismét tulajdonossá vált.
Kiemelt kép: Gránit Bank