A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren a járványhelyzet elmúltával újra emelkedhet a légiforgalom, amihez nagyobb kiszolgáló személyzet és logisztikai háttér kell, ehhez nyitott kaput az új reptéri fejlesztés.
A ferihegyi repülőtérre naponta átlagosan 3000-3500 munkavállaló, szállítmányozó és üzleti partner lép be, ez a forgalom pedig eddig a két félreeső (D és J) portára hárult. A reptér uniós támogatású fejlesztésére korábban elnyert 6,2 milliárd forintból
összesen 830 milliót fordítottak a frissen átadott új főporta kialakítására
– derül ki a Budapest Airport közleményéből.
A főportának köszönhetően összesen 440 négyzetméteren, két és félszer nagyobb területen tudják fodani az ügyfeleket. A forgalom áthaladására négy sávot alakítottak ki, ebből egy a túlméretes járműveknek, szállítmányoknak biztosít helyet, a hagyományos járművek számára a kétirányú forgalom mellett egy harmadik, a forgalmi helyzet alapján változtatható irányú sávot is kialakítottak.
Biciklivel is be lehet gurulni a reptérre
A főporta nem csak az új – szintén az uniós fejlesztésből megvalósult – 2. terminál melletti turbókörforgalom és a vecsési kettős körforgalom irányából közelíthető meg, hanem gyalogos és kerékpáros kapcsolata is van Vecséssel és a főúttal. Az elektromobilitást a még kialakításra váró tíz elektromos autótöltő fogja biztosítani. Összesen 123 autó számára alakítottak ki új parkolóhelyet.
Hogy a beruházás ökológiai lábnyomát és környezeti hatását csökkentsék, 3000 négyzetméteren folytatják a főporta körüli terület zöldítését, fásítását. A főporta tetőszerkezetére napelemeket telepítenek, melyek az új létesítmény energiaigényének harmadát tudja biztosítani.
Az elmúlt öt évben a már említett fejlesztéseken kívül elkészült a vecsési kettős körforgalomhoz kapcsolódó útszakasz, új biciklisávok, a repülőtér területét határoló 4-es főút melletti biztonsági kerítés cseréje, a C portától vezető vasúti iparvágány felújítása és kibővítése, egy vasúti áruátrakó és a repülőtéri tűzivíz-gépház korszerűsítése. A Budapest Airport emellett új belső szervizutat épített, annak térvilágítását korszerű LED-lámpákkal oldotta meg – összegzett a Budapest Airport.
Hamarosan lezárulhat a reptér eladása
Mint korábban beszámoltunk róla, a magyar kormány összesen 1600 milliárd forintért tervezi visszavásárolni a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőteret. A hétvégén tartott Fidesz pártkongresszuson, ahol Orbán Viktort ismét megválasztották a párt élére,
a kormányfő tényként beszélt a reptér visszavásárlásáról.
Korábban a Forbes.hu-n is írtunk az üzlet előrehaladtáról: akár már év végéig meglehet a megegyezés.
A Gyurcsány-kormány 2005-ben értékesítette külföldi befektetőknek a reptéri állami tulajdon 75 százalékát, akkor összesen 464 milliárd forintért. A teljes állami visszavonulást az Orbán-kormány idején ment végbe, amikor is a fennmaradó 25 százalékot adták el 36,6 milliárdért.
Kiemelt kép: Budapest Airport
Kapcsolódó:
Biciklikkel bővít az új budapesti e-rollermegosztó