Zöldbe menekül Mészáros Lőrinc szénerőműve: a bükkábrányi naperőmű mintegy tízezer háztartás villamosenergia-igényét fedezi.
Április 10-én hivatalosan is átadták Magyarország jelenlegi legnagyobb naperőművét Bükkábrányban – értesültünk a beruházó Mátrai Erőmű Zrt-től.
A naperőművet egy korábbi meddőhányó rekultivált területén létesítették, 32 hektáron 63 840 darab, egyenként 355 wattos napelemből áll. A területen 10 kompakt inverter-transzformátor állomást helyeztek el, a megtermelt villamos energiát 35 kilovoltos feszültségszinten, a bükkábrányi telephely meglévő alállomásán keresztül táplálják az Émász hálózatába. A napelempark beépített teljesítménye 20 megawatt, egy évben várhatóan 25 gigawattóra villamos energiát termelhet, amely mintegy 10 ezer háztartás áramigényét képes fedezni.
A Mátrai Erőmű 100 százalékos tulajdonában lévő napelempark 5,4 milliárd forintba került, a beruházást részben saját erőből, részben a Gránit Bank finanszírozásában valósították meg.
Zöldbe menekül a Mátrai Erőmű
A Mátrai Erőmű Zrt.-t 2018. májusban került teljesen Mészáros Lőrinc üzleti körébe, miután az Opus csoport két lépésben kivásárolta a cseh Energeticky a Prumyslovy Holding (EPH) tulajdonrészét, amelyik céggel azelőtt konzorciumban vették meg a német RWE-től.
Mészáros Lőrinc elképesztő napja: övé lesz az egész Mátrai Erőmű
A Mátrai Erőmű széntüzelésű blokkjainak jövője kétséges: az Európai Unió folyamatosan szigorítja a károsanyag-kibocsátási szabályokat, a 2020 után életbe lépő kén-dioxid és nitrogén-oxid határértékek betartásához komoly beruházásokra lenne szükség. Így az új tulajdonos 2021-ben vagy bezárja a blokkokat, vagy jelentős beruházást hajt végre rajtuk a következő években.
A cég hosszú távú fejlesztési stratégiája, hogy megújuló energiatermelési fejlesztésekkel őrizze meg piaci pozícióját, vagyis továbbra is a hazai termelés ötödét, az itthon fogyasztott áram 15 százalékát állítsák elő. Ennek érdekében beruházások sorát kezdték meg, melyeket a bányaművelés és erőmű-üzemeltetés után felhagyott területeken valósítanának meg. A bükkábrányi projekt 2018. szeptemberben indult, idén februárban már a próbaüzemet kezdték, április 1-jétől pedig a kötelező átvételi rendszerbe (KÁT) értékesíti a megújuló villamosenergiát az erőmű. A kivitelező fővállalkozó a SPIE Hungária Kft. és a német Bejulo GmbH volt.
Címlapról ajánljuk
Ezért brutális, amit Mészáros Lőrinc csodaholdingja egy év alatt művelt
A borítókép illusztráció.