Nem vesz részt a kínai elnök, Hszi Csin-ping a Skóciában vasárnaptól megrendezett ENSZ-klímakonferencián, a COP26-on – írja a Reuters. Jelenlétének hiánya jelzésértékű: Kína nem fog jobban elköteleződni a klímaváltozás elleni harcban.
Hszi Csin-ping helyett a környezetvédelmért felelős Zsao Dzsingmin, valamint a klímakövet Hszie Zsenua egyeztet az idén Skóciában megrendezett COP26-on, az ENSZ klímakonferenciáján.
A Kínai Népköztársaság elnökének hiányát úgy is lehet értelmezni,hogy a világ legnagyobb CO2-kibocsátója nem tud további koncessziókat ajánlani az ENSZ számára.
Hszi Csin-ping korábban bár elkötelezte országát a klímaváltozással szemben, ígéreteket is tett a károsanyag-kibocsátás csökkentésére,
azonban a közös együttműködés további elmélyülését most nem láthatja valószínűnek a kínai elnök.
A környezetvédelmi aktivisták és elemzők szerint pedig éppen arra lenne szükség, hogy az államok határozott támogatásukat fejezzék ki a környezetvédelmi célokkal szemben.
Elemzők szerint ez azért is fontos, mert sosem volt még annyi szén-dioxid a légkörben, mint 2020-ban: a Meteorológiai Világszervezet adatai szerint a károsanyag-kibocsátás növekedésének üteme is nőtt, és ennél már csak rosszabb lesz a helyzet, ha nem cselekszünk.
Előbb otthon tennének rendet
Előzetes várakozások szerint maradt otthon a kínai elnök és maradtak teljesületlenek a nagyobb kínai ígéretek is, ugyanis az országban jelenleg a belső problémákra koncentrálnának.
Abból pedig van bőven: borulni látszik Kína energiapiaca, a szénhiány és a gyártók rohamosan növekvő kereslete hosszú távú struktúrális problémákat is okozhat.
A szén ára jelentősen nőtt az országban, legalább kilenc tartomány pedig már fogyasztói korlátozásokat is vezetett be az energiahasználatra. Peking így már „kimaxolta” azokat az ajánlatokat, amelyeket tenni tudott az ENSZ számára Li Suo, a Greenpeace szenior klímatanácsadója szerint.
Hszi Csin-ping korábbi bejelentései szerint Kína legalább 2026-ig elkezdi csökkenteni a szénfogyasztását, de többször is hangsúlyozta, hogy a klímapolitikája előnyben részesíti a belföldi ügyeit, ami sosem mehet a nemzetbiztonság és a társadalmi jólét kárára.
Borítókép: Orosz Föderáció Elnöki Hivatala/Wikimedia