November 1-jén, hétfőn kezdődött Glasgow-ban az ENSZ COP26 klímakonferencia, amelyen a világ országainak vezetői arról tanácskoznak, miként lehetne 1,5 fok alatt tartani a globális felmelegedés mértékét és visszatérni a 2015-ben Párizsban megfogalmazott célokhoz.
Megszületett a COP26 klímacsúcs első jelentős megállapodása: a világ országainak vezetői közül több mint százan írják alá kedden azt az egyezményt, mely szerint 2030-ig leállítják, sőt visszafordítják az erdőirtásokat, írja a bbc.com.
Az aláírók közt van Brazília, ahol évtizedes csúcsot ért el az erdőirtás az Amazonas térségében.
Az ígéret betartásához csaknem 14 milliárd angol font (19,2 milliárd dollár) állami és magánforrás szükséges.
A szakértők üdvözölték a lépést, de figyelmeztettek, hogy egy korábbi, 2014-es megállapodás egyáltalán nem tudta lassítani az erdőirtást.
A fák kivágása hozzájárul a globális klímaváltozáshoz, hiszen az erdők nagy mennyiségű felmelegedést okozó CO2-gázt nyelnek el.
Boris Johnson brit miniszterelnök, aki a glasgow-i globális találkozó házigazdája, a keddi megállapodást mérföldkőnek számító megállapodásnak nevezte.
A fogadalmat aláíró országok – köztük Kanada, Brazília, Oroszország, Kína, Indonézia és a Kongói Demokratikus Köztársaság, az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság (a teljes lista itt olvasható) – a világ erdeinek mintegy 85 százalékát fedik le.
A célra szánt összeg egy részét a fejlődő országok kapják, hogy helyreállítsák a károsodott területeket, leküzdjék az erdőtüzeket és támogassák az őslakos közösségeket.
Huszonnyolc ország kormánya kötelezettséget vállal arra is, hogy megszünteti az erdőirtásokat, amik például a pálmaolaj, a szója és a kakaó globális kereskedelme miatt történnek.