A Turbine a rák biológiáját akarja megérteni, szimulációs platformjukkal sokkal hatékonyabban készülhetnek gyógyszerek. Ezt már az iparág nagyágyúi is így gondolják. Most húztak be újabb 5 millió eurót is.
9000 ígéretes AI cég közül választották ki őket
A magyar Turbine is bekerült a CB Insights válogatásába, a globális startupökoszisztéma egyik fontos adatbázisát működtető kutató cég szerint a magyar Turbine is ott van a világ 100 legígéretesebb magáncége között a mesterséges intelligencia (AI) technológiát használók közül.
A CB Insights immár hetedik éve hirdeti ki a kategória legjobbjait, saját adatbázisa mellett pályázatot is hirdetett, összesen 9000 startup közül választották ki a legjobbakat. A kiválasztási szempontok között szerepelt többek között a K+F tevékenység, a befektetők, a szakmai reputáció, az üzleti kapcsolatok, a csapat erőssége, piaci és szakmai újdonság és az üzleti potenciál.
A Turbine olyan előkelő klubba került, ahol ott van rajta kívül a ChatGPT-t is fejlesztő OpenAI, a DeepL, a Xanadu vagy a Jasper.
A cég idén a magyar Forbes legforróbb startupokat rangsoroló listáján is dobogós volt.
A világ is felfigyelt a Turbine izgalmas technológiájára
A magyar Turbine saját, Simulated Cell névre keresztelt szimulációs platformot fejleszt. Ennek lényege, hogy a rákgyógyszer-kutatás valamennyi fázisát egy szimulációs szoftver segítségével képesek sokkal hatékonyabban lefolytatni. Ezernyi molekulapárosból lehet hatékony gyógyszer, a kérdés az, ki bukkan rá előbb a megfelelő összetételre. A Turbine fejlesztésének lényege: megtalálja a tűt a szénakazalban.
Sőt, maga a platform eleve olyan gyógyszercélpontokat is képes volt már megjelölni, amit más technológiával nem, vagy csak nagyon nehezen érhettek volna el.
Ebben a megközelítésben a Turbine egyedinek számít a piacon és tudományos eredményeik is igen meggyőzőek.
Így a világ egyik legnagyobb onkológiai gyógyszergyártója is – az amerikai Merck (MSD) – ott van már a befektetőik között. De nemrég kötöttek fontos partnerségi megállapodást a világ legnagyobb rákkutató központjával is. A rákkutatás legnagyobb magánfinanszírozójának számít a Cancer Research UK-hez tartozó Cancer Research Horizonsnak (CRH) van egy ígéretes gyógyszerjelöltje, aminek fejlesztését a magyar csapattal viszik tovább. Ez is azt mutatja, hogy az iparág globális nagyágyúi felfedezték, mekkora lehetőség van a magyar technológiában.
Újabb befektetést is kaptak
A társaság tavaly novemberben jelentette be, hogy egy összesen 20 millió eurós befektetést vontak be. Ezt, az ún Series A befektetési kört toldották meg most egy újabb befektető 5,5 millió eurójával (2 milliárd forint). A pénzt az amerikai MassMutual Ventures (MMV) adja.
„A Turbine platformja a hagyományos gyógyszerkutatási megközelítések korlátait a sejtszimuláció és a gépi tanulás kombinálásával haladja meg, hogy újszerű rákterápiákat fedezzen fel, amiből aztán a betegek is profitálhatnak” – mondta Anvesh Ramineni, az MMV ügyvezető partnere. –
Úgy véljük, hogy a Turbine egyedülálló megközelítése óriási potenciállal rendelkezik abban, hogy új irányba terelje a biofarmáciai kutatás-fejlesztést a biológiai mechanizmusok szimulációjának mély megértéséből nyert és a gyakorlatban is felhasználható tudás segítségével.
Alig várjuk, hogy a Turbine-nal együttműködve segítsük a benne rejlő lehetőségek teljes kiaknázását.”
A Turbine így 25,5 millió euróval (9,5 milliárd forint) zárja úgy, hogy a 20 milliós első felvonásban már duplázta a korábbi tőkebevonáshoz képest a cégértékét. A piaci környezet elég hektikusan alakult az elmúlt bő két évben, az értékelések nagyot estek a biotech szektorban is.
Ahogy korábban a Forbes.hu-nak elmondták, kevésen múlt, hogy ebből a befektetési körből nem egy szerényebb, áthidaló befektetési kör lett, de végül behúzták a nagy neveket. Ebből az időszakból a magyar csapat tehát abszolút győztesként került ki, és koránt sem csak a pénz miatt.
Nagyágyúkkal mennek tovább
Az MMV bostoni, szingapúri és londoni központokkal működő globális befektetőcég, ami több mint 1 milliárd dollárnyi befektetést és tőkét kezel. Az élettudományok mellett zöld technológiákba, kiberbiztonságba, vállalati szoftvermegoldásokba és pénzügyi cégekbe fektetnek leginkább. Kiterjedt üzleti kapcsolatrendszerük van.
„A friss tőkével és az igazgatótanácsi kinevezésekkel felgyorsítjuk megközelítésünk validálását, és több programot és partnerséget indítunk el a biogyógyszerészeti technológiai platformok végső tesztje, azaz a humán klinikai vizsgálatok irányába” – mondta Nagy Szabolcs, a Turbine társalapító-CEO-ja a mostani kör lezárása után.
Ahogy korábban írtuk, a technológiai megoldásai mellett a Turbine-nak egy nagyon határozott üzleti víziója is van: egyfajta platformként akar beékelődni a globális gyógyszergyártás értékláncába, ahol a nagy üzlet az, hogy részt kérhet majd a segítségével kifejlesztett és forgalomba kerülő gyógyszerek értékesítéséből.
Ehhez ugyanakkor nemcsak tőkére, de kapcsolatrendszerre is szükség lesz. Ebből eddig sem álltak éppen rosszul. A mostani plusz befektetési kör nagy hozománya valójában a négy új (független) igazgató, aki bekerül a Turbine igazgatóságába.
- Milind Kamkolkar, ügyvezető igazgató, Paradigm;
- Jane Rhodes, Ph.D., M.B.A., üzletfejlesztési igazgató, Verge Genomics;
- Dr. Bernd Seizinger, M.D., Ph.D., számos , főleg onkológiával foglalkozó cég vezetője volt, kiterjedt kapcsolati tőkéje van az amerikai és az európai piacon is;
- Lars Staal Wegner, M.D., a Bristlecone Pacific kockázati tőkebefektető cég partnere.
Wegnernek különösen fontos szerep jut, ő lesz a Turbine igazgatótanácsának elnöke. Ő a mesterséges intelligencia és a biotechnológia finanszírozása, üzletfejlesztés és kutatás terén szerzett mélyreható tapasztalatokat az iparág vezető cégeinél. Számos vállalat létrehozásában segített a biotechnológiai, diagnosztikai és informatikai területeken, és több igazgatótanácsban is helyet foglal.
Úgy véli, a Turbine az AI és a fejlett biotechnológia párosításával erőteljes hatást gyakorolhat az egészségügy jövőjére.
Az új igazgatósági tagok több évtizednyi tapasztalattal rendelkeznek, és nemcsak a gyógyszerkutatás egészét látják át, hanem a gyógyszerek piacra vitelében, üzletfejlesztésben is hatalmas tapasztalatuk van. „Leigazolásukkal” a Turbine egyre jobban beágyazódik a rákkutatás és a gyógyszergyártás globális rendszerébe.
Az elmúlt egy év azt mutatta meg, hogy a Turbine filozófiája, hogy mindennél jobban akarják érteni a rák biológiáját és lépéseiket a szimulációs platformra bízzák, helyes út. A CB Insights 100-as listáján való szereplés és az újabb befektetés pedig azt, hogy ezt már az iparág nagyágyúi is látják.