Újabb rekord a lakáspiacon: márciusban az elmúlt 10 évben először lépte át a 15 ezres határt az adásvételek száma, így összesen több mint 41 000 adásvétellel zárt a piac, ami az elmúlt 10 év legerősebb első negyedévét jelenti, ráadásul az árak is meglódulhatnak.
A Duna House által becsült 15 630 darab tranzakció csaknem 41 százalékkal volt erősebb a tavalyi – már a koronavírus első hulláma okozta megtorpanással záródó – márciusnál, de az idei februári csúcsot is több mint 7 százalékkal túlszárnyalta. A Duna House elemzői szerint az aktív piac és a továbbra is erős kereslet abból fakad, hogy a koronavírus járvány miatt megváltoztak a lakhatási igények, Magyarországon pedig az otthonteremtési támogatások is fokozzák az ingatlanvásárlási kedvet.
A szakemberek szerint ez a piaci trend éves szinten akár kétszámjegyű árnövekedést is okozhat az ingatlanoknál.
Ami a fővárost illeti: 2021. első negyedévében a 40-80 négyzetméter közötti ingatlanok voltak a legnépszerűbbek Budán és Pesten egyaránt. Budán a 900 ezer forint négyzetméretár és a 70 millió forint feletti otthonok aránya 11, illetve 13 százalékponttal nőtt a tavalyi adatokhoz viszonyítva. Pesten kiegyensúlyozottabb az ingatlanpiac, a legnépszerűbb kategória
az 500 és 600 ezer forint per négyzetméter közötti ingatlanok voltak, és az adásvételek közel fele (49 százalék) a 30 millió forint alatti kategóriákban történt.
Pest megyében a 60 és 100 négyzetméter közötti otthonok adták a tranzakciók 35 százalékát, míg vidéken a 40 és 60 négyzetméret közötti lakások voltak a legnépszerűbbek 32 százalékkal. Továbbra is a 250 ezer forint per négyzetméter alatti ingatlanok aránya volt a legnagyobb, ám arányuk csökkent tavalyhoz képest.
Vidéken a legtöbb ingatlan 15-20 millió forint közötti vételáron cserélt tulajdonost, míg Pest megyében 38 százalék volt a 40 millió forint felett értékesített otthonok aránya.
Vidéken a 15, Pest megyében a 25 millió forint feletti ingatlanok népszerűsége nőtt 2020. első negyedévéhez képest.
Az első negyedévben értékesített ingatlanok adatai alapján vidéken, a keleti és a nyugati részeken az átlagos értékesítési ár mind a panelek, mind a tégla otthonok esetében 4-7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A vevők alkupozíciója gyengült, keleten a meghirdetett árhoz képest 6, nyugaton 4-6 százalékkal olcsóbban juthattak otthonhoz.
Növekedésnek indultak az irányárak. Forrás: Duna House
A budapesti panel otthonok esetében Budán 2, Pesten 5 százalékos árcsökkenés történt a tavalyi év első negyedévéhez képest az adott időszakban értékesített ingatlanok alapján. A négyzetméretárak a tégla otthonok esetében Budán nőttek, Pesten és a Belvárosban viszont csökkentek a tavaly ilyenkori adatokhoz viszonyítva.
A tégla otthonoknál 612-859, a panel otthonok esetében 522-577 ezer forintos átlagos négyzetméterárral érdemes számolni.
Az alku mértéke a belváros kivételével csökkent, ahol még mindig 11 százalékkal lehetett olcsóbban ingatlant venni az első meghirdetett árhoz képest.
Az újlakás piac is magához tért, erről ebben a cikkünkben írtunk.
Van még hova drágulni az újépítésű ingatlanoknak?