Adóparadicsomi állapotokat teremtett Orbán Viktor miniszterelnök vejének egy törvénymódosítás, amely lehetővé tette a BDPST-birodalomnak, hogy elkerülje a nyereség utáni adózást.
Cikkünk a BDPST reakciójával frissült.
Mi történt? Adóparadicsomi állapotokat teremtett Orbán Viktor miniszterelnök vejének egy törvénymódosítás, amely lehetővé tette a BDPST-birodalomnak, hogy több esetben elkerülje a nyereség utáni adózást. A 24.hu gyűjtése szerint az elmúlt öt évben rendesen ki is használták ezt: 30 milliárd forint körüli adóalap-kedvezményt realizáltak.
Fontos: Cikkünk megjelenése után a BDPST Group jelezte, hogy a 24.hu által kimutatott, közel 30 milliárdos összeg adóalap-kedvezmény (nem pedig adókedvezmény, ahogy a szemlénk eredeti verziójában azt mi is írtuk), ezek alapján a lap által vizsgált időszakban 2,6 milliárdos társaságiadó megfizetése alól mentesült a BDBST és a kapcsolt vállalkozásai, írta a Forbes.hu kérdésére a társaság.
Kontextus. Orbán Viktor veje idén először került fel a Forbes milliárdoslistájára: a 27. helyen 75,3 milliárd forintra becsültük vagyonát. Vagyongyarapodásában a BDPST-birodalom is fontos szerepet játszott, amelynek jövedelmezőségére a törvények is rásegítettek.
Miért fontos ez? Tiborcz központi vagyonkezelője, a BDPST Ingatlanforgalmazó és Beruházó Zrt. – ahol Orbán Ráhel, a kormányfő lánya a kreatív igazgató – ontja a pénzt: 2019 és 2023 között 48,4 milliárd forint nyereséget termelt. Az összegből jócskán jutott a tulajdonosoknak is, a közgyűlési határozatokról készült jegyzőkönyvek szerint 5,5 milliárd forint osztalékot tettek zsebre, az adóalapcsökkentésével pedig le tudtak faragni a tao-fizetési kötelezettségükből is.
Mi következik ebből? A zrt.-nek a múlt év végén 16 kapcsolt vállalkozása volt, és a mérlegek tanúsága szerint a nyereséges cégek közül szinte mindegyiknél lenullázták a társaságiadó-alapot (itt szintén javítottuk a cikk eredeti verzióját – a szerk). Kivételes eset volt a Gellért Hotelt birtokló Geraldton Invest Zrt., amely 2022-ben a közel 25 milliárdos nyereség után kicsit kevesebb, mint kétezreléknyi adót, 44 millió forintot befizetett. A cégcsoport éves beszámolóiból kiolvasható, hogy a Tiborcz-birodalom egy olyan nagyvonalú és rugalmas adókedvezménnyel tudta sok esetben nullára csökkenteni a nyereségadó-fizetési kötelezettségét, melyet éppen az indulása előtt vezettek be.