Már februárban látszik, hogy a csökkenő bevételek mellett bajba kerülhetne a cég, ezért a Gránit Banktól vehet fel hitelt.
Február végén Tiborcz István bankjától, a Gránittól vehet fel hitelt a BKV – írja a Népszava.
Az OTP és a K&H is szóba jöhet
A BKV hatályos szerződéslistája alapján a lap azt írja, az 5+5 milliárd forintos folyószámla-hitelkeret szerződést még tavaly decemberben írta alá a fővárosi közlekedési cég a Gránit Bankkal, amelynek 57 százalékos tulajdonrészét éppen annak a hónapnak a végén vette meg Tiborcz István cége, a BDPST Zrt.
Ezen kívül vannak még hitelkeret-szerződései a BKV-nak: az OTP-vel, a K&H-val is, ezeket szintén tavaly írta alá. Most azt mondják, a legjobb feltételeket kínáló banktól veszik majd fel a kölcsönt.
„Korábban soha nem kötöttünk ekkora összegű folyószámlahitel-szerződést, mint ahogy az sem fordult elő, hogy már februárban hozzá kellett nyúlni a kerethez” – mondta a Népszavának Bolla Tibor, a BKV Zrt. vezérigazgatója. A cégvezető azzal magyarázta az üres kasszát, hogy a társaság működését jelenleg nem a valós teljesítmény, illetve a szolgáltatás költsége alapján, hanem az annál alacsonyabb szinten, a tavaly rögzített elszámolási képlet alapján finanszírozza a Budapesti Közlekedési Központon keresztül a fővárosi önkormányzat.
Visszaesett a bevétel
Bolla azt is elmondta, 2021-et 13,8 milliárdos veszteséggel zárta a BKV. Szerinte annak ellenére, hogy idén is veszteséggel számolnak, ez a számviteli veszteség nem tükrözi hűen a cég állapotát.
A jegyárbevétel – Walter Katalin BKK vezérigazgató korábbi közlése szerint – 24 milliárddal maradt el a járvány előtti utolsó „békeév”, a 2019-es eredményétől.
Korábban Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes azt mondta, 2019-ben a közösségi közlekedés kiadásainak 41 százalékát fedezte a jegyárbevétel. Idén ezt 30 százalék körülire várják.
Borítókép: NAC / Wikimedia