Lezárultak a tárgyalások, 850 ezer dollár értékű megállapodást írt alá a Teqball csoport és az ESPN sportadó.
Egy évtizeddel a magyarországi megalakulása után a Teqball Csoport és a Fédération Internationale de Teqball (FITEQ), a sportágat irányító testület hétfőn bejelentette, hogy 850 ezer dollár (nagyjából 267 millió forint) értékű megállapodást írtak alá az ESPN-nel, írja a Forbes.com. A világ egyik legnagyobb tévécsatornájával kötött szerződés értelmében a csatorna idén 12 élő, és 6 felvételről leadott eseményt közvetít majd az ESPN2-n és az ESPNU-n – az első élő adás már le is ment tegnap.
A teqballt 2012-ben alapította harmadmagával az újabban a politikában is megmártózó Gattyán György milliárdos. Arról, hogy az ESPN-nel tárgyalnak a közvetítési jogokról, Gattyán a vele készített exkluzív nagyinterjúnkban is beszélt december közepén – akkor azt is mondta, tárgyalások zajlanak a Digivel és az Eurosporttal is. Az interjúban a kissé homályos politikai célja mellett sokat beszélt a sportágról is, elhangzott többek között, hogy a milliárdos szerint a teqball a Jasmine nevű erotikus videó-streaming platformnál is többet ér.
„A cégek nehezen beárazhatóak, de azt gondolom, hogy a cégcsoport legértékesebb része most a Teqball, ez többet ér, mint a Jázmin. Hogy mennyit? Mennyit ér a kosárlabda?”
Legutóbbi listánkon Gattyán György a hatodik leggazdagabb magyarként szerepelt 253,8 milliárd forintos becsült vagyonával.
Az amerikai Forbes cikke Gattyán szerepére nem tér ki, az alapítás kapcsán mindössze annyit ír, hogy egy „focirajongó triótól” származik az ötlet 2012-ből – a cikk emlékeztet viszont arra, hogy ez az a sport, amit időnként olyan sztárok űznek, mint Lionel Messi, David Beckham vagy Neymar. A sportágat több mint 5000-en játsszák a világon (ez vélhetően a hivatásos sportolók számára utal), 85 hivatalos nemzetközi szövetség létezik. (Az alapító triót nem csak a teqball tartja össze. Január elején derült ki, hogy Gattyán György pártja, a Megoldás Mozgalom alelnökeinek egyike Huszár Viktor és Borsányi Gábor, a sportág köré szerveződő vállalkozás másik két alapítója.)
A FITEQ 2020 óta tagja a sportszövetségeket tömörítő globális ernyőszervezetnek, a Global Association of International Sports Federations-nak (GAISF). A szervezet deklarált célja, hogy hivatalosan sportágként szerepelhessen a 2028-as Los Angeles-i olimpián. A cikk idézi Ajay Nwosut, a Teqball Csoport vezérigazgatóját (egyben az Egyesült Államok Nemzeti Teqball Szövetségének is az elnöke), aki azt mondja, szerinte van esélyük az olimpiai részvételre.
A covid ellenére a teqball 2021-ben nyereséges volt, összesen 15 millió dollár (4,7 milliárd forint) árbevételt termelt. Ez főleg az asztaleladásokból származik, valamint az olyan márkák szponzorálásából, mint az Adidas, a Gatorade és a Coca-Cola. A vírus hatásáról Gattyán is beszélt a magyar Forbesnak decemberben: mint mondja, a cég megszenvedte a járványidőszakot, de magával a sporttal sokat haladtak. „2023-ban Európában már olimpiai szintű, éremátadó versenyeink lesznek, Ázsiában ez elmaradt tavaly, az Asian Games-en dolgozunk.”
A játékosok még nem lehetnek elégedettek
Az ESPN-nel kötött deal újabb lépést jelenthet a teqball még szélesebb ismertsége felé, és lehetővé teszi azt is, hogy a FITEQ jobb feltételeket biztosítson a játékosai számára. Nwosu szerint a játékosok 15 százaléka teljes munkaidőben vesz részt a sportban – ők évente akár 100 ezer dollárt (31 millió forintot) is kereshet, ha hajlandóak utazni a különféle eseményekre. „Az [ESPN-nel kötött] deal segít megtenni azt a nagy ugrást, amire most szükségünk van” – mondja Nwosu.
Pénzügyi szempontból azonban a sportág képviselői még nem lehetnek teljesen elégedettek. A teqball 2021-es világbajnokságának összdíja mindössze 200 ezer dollár (63 millió forint) volt, amit 5 ország győztesei között osztottak fel. Margaret Osmundson, a világ legjobb női párosának egyik tagja, a kizárólag nőkből álló Bella Teq allapítója (korábbi profi futballista) nagyjából 15 ezer dollárt (4,7 millió forintot) keresett közel kétéves pályafutása során.
Ami a sportág hosszú távú életképességét illeti, a teqballhoz hasonló kicsi, de felkapott sportágak esélyei általában elég csekélyek. Tim Derdenger, a Carnegie Mellon’s Tepper School of Business docense szerint noha az ESPN-nel kötött megállapodás hatalmas előrelépés, a nehézséget általában az adja, hogy egy-egy új sportág nagyobb tömegeket is elérjenek, és rávegyék őket arra, hogy csatlakozzanak – ez azonban általában organikusan megy végbe.
A marketingtevékenység valószínűleg csak eddig a pontig tudta tolni a teqball szekerét.
Ennél is bonyolultabb kérdés az olimpia, nem csak a Teqball esetében. A baseball először 2021-ben tért vissza a tokiói játékokra, miután két ciklust kihagyott a programból. A golfnak több mint 100 évet kellett várnia, pedig egy olyan sportágról van szó, amin hetente több mint egymillió dollárt (300 millió forintot) vihetnek haza a győztesek. Derdenger szerint ez jól mutatja, milyen nehéz kijutni az olimpiára.
A helyzet azonban nem lehetetlen. A teqball egyik előnye, hogy egy, már kialakult közösségbe szeretne újat hozni: a Library of Congress tanulmánya szerint nagyjából 240 millió regisztrált futballista van a világon, a szurkolók részvételével párosulva a számuk egymilliárdra rúg. A teqball emellett genderszempontból is semleges (Nwosu szerint a vegyes párosok osztálya a legnépszerűbb). Ritka, hogy egy régen kialakult, klasszikus sportágat „megkerülve” jusson ki az olimpiára egy újhullámos verzió, de előfordul: a 3×3-as kosárlabda például tavaly nyáron debütált Tokióban.
Egyelőre Nwosuék továbbra is lobbiznak a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnál. A NOB általában ködösen fogalmaz a követelményeivel kapcsolatban, de Nwosu állítása szerint a bizottság azt mondta neki, hogy a teqballnak legalább 75 elismert nemzeti szövetséget kell megszereznie ahhoz, hogy figyelembe lehessen venni – a sportág ezt a számot már túlszárnyalta.
A fent már említett Osmundson a Forbes.com-nak azt mondta, továbbra is gyors ütemben növekednek, nem az a kérdés, hogy kijutnak-e az olimpiára, hanem az, hogy mikor.
A brit Ajay Nwosu 2019 novembere óta tölti be a vezérigazgatói pozíciót a Teqball csoportnál, a neve azonban eddig még nem szerepelt a hazai sajtóban. Alapvetően sorozatvállalkozóként definiálja magát, az elmúlt 12 évben leginkább a sportmarketing világában tevékenykedett. Diákként sportösztöndíjat kapott az angliai Coventry Egyetemre, ahol Business and marketing szak elvégzése után az Egyesült Államokban (Kansasban) folytatta profi futballkarrierjét. A sportkarrier befejeztével a Champro Sports B2B sportruházati szervezet alelnöke lett. Befektetései leginkább indulófélben lévő tech-, fitnesz- és szórakoztatóipari cégek közül kerülnek ki.
A borítóképen Gattyán György látható // Fotó: Sebestyén László