MKB Bank Nyrt. néven egyesül 2022 tavaszán a Budapest Bank és az MKB, a Takarék Csoport pedig 2023-ban csatlakozik a jogi fúzióhoz – addig is folytatódik a fenti három bank egybegyúrása a Mészáros Lőrinc-féle szuperbank, a Magyar Bankholding égisze alatt.
A Magyar Bankholding a Forbes.hu-nak eljuttatott közleménye szerint 2022. március 31-én egyesül a bankcsoport két tagbankja, a Budapest Bank és az MKB Bank, „ezzel megteremtve a bankcsoport egységes működésének alapját”. A fuzionált bankok átmenetileg MKB Bank Nyrt. néven folytatják működésüket. A Takarék Csoport 2023 második negyedévében csatlakozik az egyesült bankhoz, addig a Magyar Bankholding a három bank folyamatos működési harmonizációját irányítja. Ezzel párhuzamosan a Bankholding teljessé vált menedzsmentje veszi át a tagbankok felsővezetésének felelősségi köreit. A fúzióra vonatkozó terveket a tulajdonosok december közepén hagyják jóvá.
Mi is az a szuperbank?
Az MKB Bank, az MTB Magyar Takarékszövetkezeti Bank és a Budapest Bank részvételével már tavaly megalakult a Magyar Bankholding Zrt., a teljes fúzió azonban csak két év múlva zárul le, ennek első lépése az, hogy a Budapest Bank beolvad az MKB-ba. A Magyar Bankholding ezzel egycsapásra az ország második legnagyobb bankcsoportjává válik, megelőzi a K&H-t, az UniCreditet, az Erstét, a Raiffeisent, a CIB-et és természetesen az összes többi kisbankot.
Piaci helyzetükről azt írják:
a bankcsoport jelenleg is Magyarország második legnagyobb piaci szereplője mérlegfőösszeg alapján, ezen felül a legnagyobb fiók- és ATM hálózattal is rendelkezik. Számos területen piacvezető,
így a vállalati szegmensben, azon belül is a nemzetgazdasági szempontból kiemelten fontos mikro-, kis- és középvállalati szektor hitelezésében, valamint a lízing piacon. A bruttó hazai össztermék 4 százalékát adó agrárágazatot kiszolgáló üzletág szintén elsőszámú a piacon. A csoport erős pozícióval rendelkezik a privátbanki szektorban is.
A szolgáltatások változatlanul elérhetők lesznek
„Célunk Magyarország legmodernebb bankjának felépítése, amelynek alapértéke a stabilitás és megbízhatóság, amely ugyanakkor digitális megoldásaival radikálisan megváltoztatja a pénzügyi szolgáltatásokkal kapcsolatos ügyfélélményt” – mondta a közlemény szerint dr. Barna Zsolt, a Magyar Bankholding Zrt. Igazgatóságának elnöke.
Az egyesülés nem jelent változást a bankcsoport tulajdonosi szerkezetében, a fúziós folyamatban résztvevő bankok tulajdonosa továbbra is a Magyar Bankholding Zrt.
A Budapest Bank és az MKB Bank termékei és szolgáltatásai az ügyfelek számára a korábban megszokott felületeken és módon továbbra is elérhetőek maradnak.
A 2022. március végi fúziót követően az ügyfelek továbbra is a honos bankfiókokban intézhetik a banki ügyeket.
Még folyik a márkaépítés
A március 31-ével létrejövő egyesült bank átmenetileg MKB Bank Nyrt. név alatt fog működni. Az egységes pénzintézet végleges márkanevét és arculatát a tervek szerint 2023 elején vezetik be; ezek kidolgozása még folyamatban van, mint írták egy jövőbe mutató márkát szeretnének létrehozni.
November 15-től a Magyar Bankholding vezérigazgató-helyettesei és ügyvezető igazgatói a tagbankokban átveszik a szakmai és a munkajogi irányítást.
Az év végéig megvalósuló egységes szervezeti irányítási struktúra a Magyar Bankholdingban és tagbankjaiban – ideértve a Takarékbank Zrt.-t és a Takarék Jelzálogbank Nyrt.-t is – egyértelmű vállalatirányítási rendszert hoz létre.
A Magyar Bankholding stratégiájának kiemelt része a digitális bankolás, amely nemzetközileg is élenjáró fintech megoldások bevezetését jelenti, hangsúlyozták. Ahogyan mi is írtunk róla, a bankcsoport technológiai transzformációját dr. Vinnai Balázs és Pecsenye Roland, a digitális banki szektor nemzetközi szinten elismert szakemberei irányítják.
Kiemelt kép: Az egyesülő bankok vezetői: Vida József (Takarékbank), Lélfai Koppány (Budapest Bank) és Balog Ádám (MKB) 2020 októberében. Fotó: Magyar Bankholding
Kapcsolódó:
Mészáros Lőrinc szuperbankja 2023-tól már egységes bankként működik
Rogán Antal bizalmasa is beül Mészáros Lőrinc szuperbankjába