Allergiás reakciót vált ki a szérum, sejtik már melyik összetevője lehet a felelős. Az oltás így is biztonságos.
Százezer embernél egynél váltott ki heves allergiás reakciókat a BioNTech és a Pfizer vakcinája az Egyesült Államokban – írja a Portfolio az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és -megelőzési Központjának (CDC) adatai alapján.
A központ közel 1,9 millió oltás után 21 esetben jegyzett fel anafilaxiás sokkot, amikor a szervezet idegen anyaggal találkozva súlyos, életet veszélyeztető módon reagál.
A feljegyzett reakciók esetében a bőrkiütés, nyelvdagadás, nehéz légzés és rekedtség fordult elő. Az oltás után átlagosan 13 perccel jelentkeztek a tünetek, de egyik érintett sem halt meg.
A portál idézi a CDC egyik vezető beosztású alkalmazottját,
aki szerint a koronavírus-vakcinára adott anafilaxiás reakció 10-szerese az infuenza elleni védőolátásnál megfigyelhetőnek: a Pfizer-vakcinánál 11,1 eset jut egy dózisra, míg az infuenza-oltásnál csak 1,3.
Ugyanakkor a szervezet szerint ez még mindig nagyon alacsony mutató, a vírus okozta betegség kockázatai sokkal magasabbak, mint a vackináé.
Az allergiás reakciókat mutatók átlagéletkora azonban nem magas, alig 40 év. Már vizsgálják, mely összetevőre indulhat be a reakció, a kutatók a polietilén-glikolra (PEG) gyanakodnak, amelyet még sosem engedélyeztek vakcinákban.
Itthon nagyon alacsony az oltási hajlandóság
Az Európai Gyógyszerügynökség decemberben engedélyezte a Pfizer és a Biontech közös vakcináját. Ugyan csak egyéves alkalmazás után kaphatna engedélyt a vakcina, de az ügynökség most gyorsított eljárásban döntött. A forgalmazáshoz még kell az Európai Bizottság jóváhagyása is, rövidesen meg is érkezett. A jóváhagyás birtokában a tagállamok szabadon szervezhetik meg a tömeges oltást. Magyarországon is van már az oltóanyagból, bár itthon rendkívül alacsony az oltási hajlandóság, a KSH szerint a lakosság 15 százaléka oltatná csak be magát.
A vakcina hatékonyságát 36 ezer főn, köztük 75 év felettieken végzett tesztek alapján mérték. A 18 ezer fő közül, akik placebót kaptak, 162-en produkáltak tüneteket, míg a vakcinával beoltott 18 ezer főből csak 8-an.
Karikó Katalin, a német Biontech alelnökének szabadalma is kellett a legígéretesebbnek tartott koronavírus elleni vakcinához, a magyar professzor történetét nyáron írtuk meg.
CDC // Unsplash