Bár a magyar érdekeltségeknél jóval kisebb értékben, de tucatnyi orosz nagyvállalat részvényét és kötvényét birtokolta 2019 végén a Kafijat, Rahimkulov Ruszlán és Timur orosz-magyar milliárdosok cége, az orosz-ukrán háború miatt ezeken is nagyot bukhattak.
Ahogyan arról mi is írtunk, a magyar állampolgársággal is rendelkező orosz testvérpár vagyonának jelentős részét adják az OTP-részvények. A testvérpár a Kafijat cégcsoporton keresztül érdekelt az OTP Bank Nyrt.-ben, a Kafijat Zrt. és az MGTR Alliance Kft. összesen 19 661 409 részvényt tulajdonol, 50-50 százalékban. A Csányi Sándornál felsorolt értékekkel számolva összesen 118,7 milliárd forintot csökkent a vagyonuk január eleje óta.
A testvérpár Mol-részvényeinek száma, mivel 5 százalék alatti részesedésről beszélünk, nem ismert. A legutóbbi adat a Kafijat Zrt. 2019-es üzleti éve után készített cégadatokból derül ki, december 31-én az (akkor még a testvérek által 50-50 százalékban tulajdonolt) cég 27 809 981 Mol-részvénnyel rendelkezett. A 2020-as beszámolóban a cég a részvények számát már nem tüntette fel.
A G7 írt arról, hogy a legutóbbi elérhető információk szerint több tízmilliárd forintnyi vagyont tartott orosz értékpapírokban a Rahimkulov család, a Kafijat tucatnyi orosz nagyvállalat részvényét és kötvényét birtokolta 2019 végén. ezeken persze azóta túladhattak, de a G7 szerint ez nem valószínű. A részvények egy részéről a beszerzési ár alapján egyértelműen látszik, hogy már 2019-ben is legalább 4-5 éve a cég tulajdonában voltak.
Másrészt a családnak nagyon erős az oroszországi kötődése: a testvérek édesapja, a családi vagyont kétes Gazprom-ügyletekkel megalapozó Megdet Rahimkulov jelenleg is Oroszországban él, és állítólag nem rossz a kapcsolata a politikai vezetéssel.
Ha viszont megtartották – esetleg még gyarapították is, ami a 2020-as beszámoló alapján egyáltalán nem elképzelhetetlen – akkor tényleg sokat bukhattak azon, hogy ezeket a cégeket lényegében lenullázták a háborúra válaszul adott nyugati szankciók. Hogy pontosan mennyit, azt nehéz lenne megmondani, az orosz tőzsde ugyanis február vége óta zárva van, és március elején a nyugati börzéken is felfüggesztették a kereskedést az orosz cégek papírjaival.
Addigra azonban a legtöbb részvény már brutálisan sokat esett. A Kafijat korábbi leltár szerinti Sberbank-részesedése például a háború megindítása előtt egy héttel a londoni kereskedésben 340 millió forintot ért, a legutóbbi – március 3-i – áron azonban mindössze 1 forintot.
Arányaiban ez volt a legnagyobb veszteség, összegszerűen azonban messze nem. A Lukoil, a Gazprom, a (korábbi Mol-tulajdonos) Szurgutnyeftyegaz, a Norilsk, a Rosneft és a Tatneft – a gáz- és olajipari cégek részvényein például közel 2 milliárdot buktak.
Az ezeknél jóval nagyobb mennyiségben és értékben birtokolt VTB Bankon pedig ennél is többet, holott annál jó eséllyel nem is a valós számokat látjuk. A VTB kereskedését ugyanis már két nappal korábban felfüggesztették Londonban, mint a többi orosz részvényét, így az árfolyamnak nem volt ideje beszakadni. Az addig összehozott nagyjából 20 százalékos esés alapján a Kafijat VTB-pakettje durván 2,7 milliárd forinttal értékelődött le. A pénzintézet nincs jobb helyzetben, mint a Sberbank, amelynek papírjai nem 20, hanem 99,7 százalékot zuhantak. Egy ilyen leértékelődésen pedig közel 15 milliárd forintot vesztettek volna Rahimkulovék. Ruszlan Rahimkulov a Kafijaton keresztül ráadásul nemcsak részvényeket, hanem orosz vállalati kötvényeket is nagy értékben birtokol.
A teljes cikk a G7-en itt olvasható.
Borítókép fotó: Róka László / MTVA