A terv, amely minden korábbinál nagyobb befolyást adna az Egyesült Államoknak az Európába irányuló energiaellátásban, több bökkenőbe is ütközik.
Mi történt? A Financial Times úgy tudja, hogy Vlagyimir Putyin bizalmasa, korábban a Gazprom Északi Áramlat 2 anyavállalatát vezető, német származású Matthias Warnig amerikai üzletemberek bevonásával indítaná újra a több mint két éve felrobbantott vezetéket. Warnig, aki Kelet-Németországban Stasi-tiszt volt, azt reméli, hogy az amerikai kapcsolatok segítségével Donald Trump bizalmasaihoz is eljuthatnak, és a beruházás újraindítja az orosz-amerikai gazdasági kapcsolatokat. A lap forrása szerint egy amerikai befektetői konzorcium már ki is dolgozta a megállapodás körvonalait, konkrét személyeket azonban nem nevezett meg az ügyben.
Kontextus. 2022. szeptember 26-án több robbanás megrongálta az Oroszországból egészen Németországba tartó Északi Áramlat 1 és 2 vezetéket a Balti-tenger mélyén. A vezetékek évi 110 milliárd köbméter földgázt tudtak szállítani, sérülése következtében egy januári kutatás szerint 485 ezer tonna metán juthatott a légkörbe. A robbantás miatt több ország, köztük Svédország, Dánia és Németország is nyomozást indított. Utóbbi tavaly augusztusban elfogatóparancsot adott ki egy ukrán állampolgárral szemben.
Habár hivatalos megerősítés nincs az ügyben, több oknyomozás is arra jutott, hogy a vezetékek felrobbantása mögött az ukrán vezetés állhatott.
Mi jöhet most? A terv, amely minden korábbinál nagyobb befolyást adna az Egyesült Államoknak az Európába irányuló energiaellátásban, több bökkenőbe is ütközik. Az USA-nak ugyanis az együttműködéshez fel kellene oldania Oroszországgal szembeni szankcióit, és az oroszoknak is bele kellene egyezniük a háború által leállított eladások folytatásába. Az ötletet Németország is megtorpedózhatja: nekik kell ugyanis engedélyezni, hogy a gáz eljusson a többi európai országhoz.