A széthajtható telefonok még mindig ritkaságnak számítanak, de egyre több versenyző jelentkezik ilyen készülékkel. Közéjük lépett be az Oppo, amely egy szokatlanul pici modellt tett le az asztalra. Ez az Oppo Find N, ami nálunk is futott egy kört, így megnézhettük, hogy mennyire életképes ez a koncepció.
A Samsung volt az amely első fecskeként színre lépett az széthajtható kijelzőjű okostelefonokkal, és sokáig egyedül kínáltak ilyen terméket.
E koncepció előnye, hogy egyben tabletként is funkcionálhatnak, ami elméletileg sokoldalúbbá teszi a modelleket. Emellett persze rendkívül figyelemfelkeltő ez a megoldás, úgyhogy státuszszimbólumként is beválhat egy ilyen masina, ami ma már egyre kevesebb mobilról mondható el.
Mindenesetre úgy fest, hogy mások is intenzíven foglalkoztak az ilyen irányba történő fejlesztésekkel, ugyanis több vállalat is bemutatott a közelmúltban széthajtható telefont, így például a TCL, a Xiaomi vagy az Oppo. Ez utóbbi cég ráadásul Magyarországra is elhozta első ilyen készülékét, amely a Find N névre hallgat.
A 2021 decemberében bemutatott példányra nagyon büszke a konszern, Magyarországon is turnéztat belőle egy példányt, mi pedig kipróbálhattuk egy villámteszt erejéig, hogy milyen terméket tudott letenni ebben a kihívásokkal teli kategóriában a kínai társaság.
Komoly kihívások
Mert hát kihívások azok vannak bőséggel ebben a termékcsoportban: Meg kell oldani, hogy a képernyő bírja a nyitogatást, és hogy a hajtás vonala ne legyen túl feltűnő, mert az zavaró lenne. Optimalizálni kell a szoftvert, hogy jól kezelje az eltérő képernyőméreteket az alkalmazások futtatása során.
Be kell szuszakolni a készülékházba a normális akkumulátort, és a viszonylag erős hardvert, mert egy ilyen extra modellt nyilván drágán adnak, és sok pénzért a felhasználók elvárják a teljesítményt, és a megfelelő üzemidőt.
És mindezt úgy, hogy törekedni kell a vékonyságra, hiszen az összehajtás miatt amúgy is duplázódik a vastagság, és értelemszerűen a tömeg is nagyobb, mint a hagyományos készülékek esetén. Két képernyő kapott helyet a készüléken, egy belül, egy kívül, és ebből fakadóan úgy is használható, mint egy hagyományos okostelefon.
Az érdekes, hogy a trendekkel szembe menve az Oppo döntéshozói kifejezetten kicsi modellben gondolkodtak, hiszen a külső képernyő mindössze 5,49 hüvelykes, ami durván egy hüvelykkel (~2,5 cm) kisebb, mint amit manapság, a lapátkorszak mobiljaitól megszokhattunk. Ennek köszönhetően egyszerűn zsebre vágható, ami nagy pozitívum. A vastagsága ilyenkor 1,59 centiméter, ami soknak számít a mai mezőnyben, épp úgy, mint a 275 grammos súly, tehát azért különösebben mobilisnak vagy kényelmesnek azért a globális telefonos mezőnyben nem neveznénk, ám az tény, hogy kisebb, könnyebb és karcsúbb, mint a legtöbb hajtogatható rokona.
A már említett, kritikus pontnak számító hajtogatást nagyon jól megoldották, hiszen a készülék ilyenkor is iszonyú stabil, nem lötyög, a zsanér nagyon stabilan tart. A képernyő mindenhol teljesen feszes, ha hajlítási vonal nem látszik használat közben. Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy mennyire lesz tartós, károsodhat-e idővel a képernyő, de az eddigi tapasztalatok alapján azt mondhatjuk, hogy az Oppo mérnökei remek munkát végeztek. Azt azért nem mondanánk, hogy minden teljesen tökéletes, hiszen a termék nem kapta meg a hivatalos IP68 minősítést, azaz nem víz- és porálló, hiszen minden bizonnyal a nedvesség és a kosz a zsanéroknál beszivároghat.
Képernyő & teljesítmény
A modell egy 5,49 hüvelykes és egy 7,1 hüvelykes (ez a kihajtható) OLED kijelővel rendelkezik. A képalkotási eljárásból fakadóan a pixelekben a fény kikapcsolható, így megteremthető a tökéletes, 0 nit fényerejű fekete, és ezáltal a tökéletes kontrasztosság. A tónusok szépek, markánsak, természetesek, az LCD kijelzőkre jellemző fátyolosságnak nyomát sem lelni. A felbontás megfelelő, de nem extrémen nagy (988 x 1972 pixel, illetve 1792 x 1920 pixel), a betekintési szög közepes, hiszen oldalról vagy felülről bámulva a képernyőt enyhe rózsaszínes-zöldes elszíneződés vehető észre.
A mozgásmegjelenítés során hibákat nem tapasztaltunk, de tény, hogy a képfrissítési ráta csak 60 Hz, azaz feleannyi képkocka megjelenítésére képes másodpercenként, mint a 120 Hz-es rokonai. Ennek köszönhetően a görgetés, lapozás nem olyan finom, mint azoknál, és egyes olyan játékoknál is hátrányos lehet, amelyek már támogatják a 120 Hz módot. A fényerő kellően nagy (~950 nit) ahhoz hogy világosban is látható maradjon a kép, és a HDR anyagok visszaadása is kellően látványos.
A hardverre nem lehet panasz, hiszen a Snapdragon 888 processzor a 12 GM RAM-mal, és az Adreno 660 grafikus vezérlővel mindenre elég, amire manapság ma telefont használni lehet.
Azaz a csúcsjátékok is hibátlanul futnak, és a nagy felbontású, nagy dinamikatartományú videók lejátszása is problémamentes, a chatelés, netezés, levelezés stb. pedig gyors, mint a villám. A hűtést korrektül megoldották, hiszen ha zakatol a vas, akkor azért érezni a melegedést, de kényelmetlenül forróvá sosem válik. 4500 mAh-s akkumulátor került bele, amely igazodva a mai trendekhez sajnos nem cserélhető otthon egyszerűen. Ez a kapacitás ilyen, az átlagosnál nagyobb fogyasztású hardver és képernyő mellett csupán 6-9 órányi üzemidőt szavatol a használattól függően a tapasztalataink alapján, ami épp, hogy csak elfogadhatónak számít. E téren a többi hajtogatható telefon sem teljesít jobban, de ezzel sürgősen kezdeni kéne valamit, mert ez a tényező kiemelkedő jelentőséggel bír egy telefon megítélése során.
Oppo Find N: Kihajtogatva
Kihajtogatva a képernyő tehát akkora, mint egy kisebb tableté, ami igen jól jöhet filmezésnél, videózásnál, képnézegetésnél, vagy hosszabb dokumentumok olvasgatásánál. Hogy a navigációt ne is említsük, hiszen a nagyobb térkép kényelmesebb. A szoftver az alapvetően téglalap alapú képernyőre tervezett appokat megfelelően méretezi át, úgyhogy nem lóg ki semmi a képernyőről, és nincsenek zavaróan nagy fekete üres területek.
A nagy képernyő emellett ketté is osztható egyetlen mozdulattal, így gyakorlatilag két teljes értékű okostelefonos kijelzőt kapunk, amelyeken egymástól függetlenül futtathatóak különféle tartalmak, alkalmazások. Tehát megcsinálhatjuk azt, hogy városnézés közben bal oldalt olvasgatunk egy szöveget a környékről ahol járunk, jobb oldalt pedig a térkép látható. De az is működhet, hogy bal oldalt fut a YouTube, a másikon pedig chatelünk vagy levelet írunk.
Képalkotás
Ugyanilyen fontosak a képalkotási képességek, és e téren ez a termék kiemelkedően jól teljesít. Az 50 megapixeles, optikai stabilizátorral megtámogatott főkamera éjjel és nappal is remek képek elkészítését teszi lehetővé. Pakoltak rá egy 2x optikai nagyítással megtámogatott 13 megapixeles zoomkamerát, és egy 16 megapixeles ultraszéles látószögű egységet is.
Ez utóbbi kettő a nagyon sötétet nem szereti, viszont már közepes fényviszonyoknál is jól teljesítenek. A 4K felbontású (60 képkocka/másodperc rögzítési sebesség mellett) videók rögzítése is biztosított, a stabilizációs technológia sem hiányzik, és a normális szelfi kamerát sem spórolták ki. Belekötni tehát nem nagyon lehet semmibe, de ezt el is várjuk egy ilyen árkategóriájú terméktől.
Kínai piacos
Az Oppo Find N nálunk járt változatából hiányzik a lokalizáció, azaz üvölt róla, hogy a kínai piacra szánták. Ez abban nyilvánul meg, hogy gyárilag nincsenek rajta Google appok, minden tele van kínai karakterekkel, amelyek nem mindig tűnnek el, hiába változtatjuk meg a nyelvi beállítást, és az alkalmazások jó része is kínai változatban érhető el alaphelyzetben.
A hiányzó applikációk jó része felpakolható rá, hiszen a Google szolgáltatás rendszer nem tiltott, ellentétben mondjuk a Huawei mobilokkal, de ez nagyjából 2 napos intenzív küszködést jelent.
Ha pedig az ember kiad egy távolról is jól látható összeget egy telefonért, akkor bizony nem azt várja, hogy még szerencsétlenkednie is kelljen minden egyes alkalmazással, illetve küzdenie azzal, hogy ezeket feltelepíthesse a készülékére. Emiatt azt mondanám, hogy ebben a formában az Oppo Find N beszerzését mindenki nagyon fontolja meg! Bár ilyen formában biztos nem kerül hivatalosan a boltokba Magyarországon, de értelemszerűen Kínából beszerezhető viszonylag egyszerűen.
És biztos lesz olyan, akinek megtetszik a készülék, mert tényleg jól sikerült darab lett. Az Oppo bebizonyította, hogy az ultrainnovatív, kevés terméket tartalmazó ligában tud abszolút élvonalbeli, előremutató, technikailag megfelelő produktummal előállni. A Find N egyúttal alátámasztja azt is, hogy igenis van értelme a kihajtható telefonoknak, és bár jó eséllyel nem túl sok ilyen készülék, de ez a vonal abszolút életképes evolúciós ága lehet a nagy mobil termékcsaládnak. A modell jelenleg 1540 dolláros, azaz olyan 485 000 forintért szerezhető be a neten, ami a tudásának teljes mértékig megfelel, túlárazottnak semmiképpen nem lehetne nevezni.