Egészségügyi igazolványhoz kötötte a munkába állást az olasz kormány – írja a Politico. Felfüggesztett munkaidővel, akár pénzbírsággal is számolhat az, aki nem oltatja be magát vagy nem igazolja, hogy védett. Az eddig példátlanul szigorú szabályozás gyakorlatilag kötelezővé teszi az oltást annak, aki dolgozni akar.
Az egészségügyi dolgozók és a tanárok után 23 millió olasz munkavállalónak is kötelező lesz a covid oltás, negatív teszt vagy a nemrégiben fertőzöttségből kigyógyulást igazoló „zöldkártya”, a Certificazione Verde, ha munkába akarnak állni.
Az olasz állam ezzel az intézkedéssel akarja növelni az átoltottságot,
mielőtt a hűvösebb őszi időjárás és vele a negyedik járványhullám beköszönt.
Az Olaszországban dolgozó embereknek október 15-ig van idejük, hogy beoltassák – vagy végeláthatatlan tesztelési sorozat alá vessék – magukat. A kormány szeptember 17-én, csütörtökön egyhangúlag szavazta meg a szabályozást.
Azokat, akik nem fogják bemutatni a védettségi igazolványukat, felfüggesztik állásukból.
A szabályt kijátszókat akár 1500 euróra – kb. 525 ezer forintra – büntetheti az állam. Kirúgni azonban nem lehet emiatt senkit, nyilatkoztak a szabálymódosítással kapcsolatosan a miniszterek. „Széleskörű, összetett, rendkívüli törekvés ez” – mondta Renato Brunetta, olasz közigazgatási miniszter.
A koronavírus többek között az olaszokra mérte legnagyobb ütéseit Európában, eddig több mint 4,6 millió fertőzést és közel 130 ezer halálesetet regisztráltak az országban, írja a CNN. Az oltási kedv ezért is lehet magasabb, jelenleg a népesség 73 százaléka kapta meg legalább első oltását, októberig ez 81-82 százalékra is nőhet.
Ez azonban még nem elég a nyájimmunitás elérésére,
mondta Brunetta: „Mindjárt itt az ősz, csökken a hőmérséklet, a vírus keringése és az oltással szemben ellenállóbb variánsok kialakulása is felgyorsulhat. Nincs sok időnk.”
Egyre több helyen szigorítanak oltás ügyben
Az olaszok mellett Franciaország szintén védettségi igazoláshoz köti az éttermek, bárok, repülők és vonatok használatát, ahogy Ausztria és Ciprus is hasonló intézkedéseket vezetett be a vakcinaprogram fellendítésére. A holland kormány a mai napon (szeptember 17.) tart sajtótájékoztatót a koronavírus terjedése elleni intézkedésekkel kapcsolatosan.
Amerikában a szövetségi alkalmazottaknak már előírták a kötelező oltást, amire az adott lehetőséget, hogy a vészhelyzeti engedély után a Pfizer-Biontech vakcinája megkapta az amerikai gyógyszerfelügyelet (FDA) általános érvényű engedélyét is.
Magyarország: egyelőre nem valószínű, hogy lesz az olaszhoz hasonló rendelet
A magyar kormány egyeztet arról a munkaadói képviseletekkel, hogy bizonyos munkakörök esetén szigorúbbak legyenek az oltakozásra vonatkozó szabályok. Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter a hét elején azt mondta, hogy ez egy jogos igény (az Iparkamara korábban azt javasolta a kormánynak, hogy bizonyos munkakörökben legyen kötelező az oltás).
Magyarországon eddig csak az egészségügyi dolgozóknak írták elő az oltást kötelező jelleggel, a számukra adott határidő lejárt, az ágazatban már nem dolgozik olyan, aki ne lenne beoltva. Orbán Viktor kormányfő mai rádiónyilatkozata alapján arra lehet következtetni, hogy a kormány egyelőre nem tervezi, hogy az olaszhoz hasonló szabályozáshoz nyúlna és általános jelleggel írná elő az oltást.
Kapcsolódó: