A Loffice hamarosan megnyitja újonnan épített Salétrom utcai egységét, ahol új szintre emelik a közösségi együttműködés fogalmát – nemcsak házon belül. Az egykor a prostitúcióról ismert Rákóczi tér környéke folyamatosan megújul – és ebben nagy szerep jut a nőknek.
A budapesti VIII. kerületben, a Salétrom utcában 2020 májusában nyitja meg legújabb közösségi csomópontját a Loffice közösségi iroda mögött álló testvérpár, Klementz Kata és Klementz Panni.
A szomszédos ingatlan amúgy eddig is a Loffice portfóliójába tartozott (korábban a Werk Akadémia működött az épületben), de egy nagyberuházás keretében teljesen megújul az ingatlanhoz tartozó telek – nemcsak építészetileg, de koncepcionálisan, a coworking szemléletet pedig kiterjesztik az egész környékre.
Az egykori vöröslámpás ház helyén felhúzott új épületben azt szeretnék megmutatni, hogy miként egyesíthető a munka-, az élet- és alkotótér egy átfogó közösségi szellemben.
Kertkapcsolatos rendezvénytér, tetőteraszra kifutó coworking iroda, tartós bérletre kínált apartmanok és szolgáltatott stúdió irodák adhatnak itt otthont a kreatív vállalkozások, startupok és kulturális kezdeményezések nyüzsgő mindennapjainak – tudtuk meg a Loffice csapatától.
Igazi különlegeséget nyújt majd a homlokzat is. Az Esterházy Marcell képző- és Willem Van de Ven grafikusművész által megálmodott extrém épületfront nem utolsó sorban külsejében is megújítja az utca arculatát.
Modern főhősnők józsefvárosi sikerei
A megújuló Salétrom utcai komplexum is jelzi, hogyan változik meg a Rákóczi téri Vásárcsarnok és környéke. A VIII. kerület és a vigalmi negyed egykori szobáztató utcáiban ma sorra nyílnak az izgalmas gasztrobárok, üzletek, kultúrális projektek, és az ezeket lazán összefogó civil kezdeményezések. A Loffice alapító párosa épp arra az érdekességre hívja fel a figyelmet, hogy az egykori rosszhírű negyed megújítói közül sokan nők.
Ilyen Lengyel Polett, étterem-tulajdonos, aki valenciai élményei után úgy döntött, hogy nyit egy saját, mediterrán, fúziós tapas bárt a 8. kerületi Vas utcában. Polli Vas Mancija az egyik bizonyítéka annak, hogy van valós potenciál és perspektíva az igényes gasztronómiában a Rákóczi úton innen – Kiskörúton túl is.
Oltai Kata, művészettörténész a Ludwig Múzeum kurátori évei után saját erőből hozta létre nonprofit projekt galériáját a Német utcában. A korábban autószerelő-műhelyként funkcionáló, majd évekig üresen álló, 16 négyzetméteres térben nyílt meg a FERi, Budapest első feminista kiállítótere. A Víg utcában található a galéria kereskedelmi lába, a Konfekció, amely a punk, a magyar szövetkezeti divatipar és a gender kérdés közös szellemében létrehozott vintage bolt.
Vida Vera nevéhez fűződik többek között a Kolorádó Fesztivál vagy a Magyar Klipszemle, alapítója volt például a Kolornak és a Lärm-nek is. Pár évvel ezelőtt szinte minden korábbi projektjéből kiszállt, hogy a Mindspace nevű szervezettel közösen, úttörő 8. kerületi sétákat szervezzen, a környékre reflektáló kiállításokat nyisson, vagy a Rákóczi téri Vásárcsarnokban szervezett közösségi reggeliken kenyeret vajazzon, és a környéken lévő üzlethelyiségekben kreatív kisvállalkozásokat inkubáljon.
Épp egy ilyen vállalkozói inkubáció eredménye a Pintér Pálma fémjelezte, Verkstaden elnevezésű – a kritikai hangnemet sem nélkülöző feliratairól ismert – szitanyomó-műhely és üzlet a Rákóczi téri Vásárcsarnok másik oldalán, a Vásár utcában. Pálma lassan egy évtizede foglalkozik szitanyomással és divattal, és a sokéves vásározás és online eladás után a Mindspace segítségével 2018 óta tíz grafikustársával közösen már saját helyiségben is fogadja a vásárlókat.