Február 6-án lesz hét évtizede, hogy a 95 éves Erzsébet királynő ül az Egyesült Királyság trónján, viszont az idei évfordulót nemcsak az árnyékolja be, hogy ez lesz az első évforduló Fülöp herceg halála óta, hanem az is, hogy számos botrány van a királyi család körül – írja a Reuters.
A királynő fia, András herceg amerikai szexuális zaklatási ügyétől a Harry herceget és feleségét érő, állítólagos rasszista vádakig az elmúlt időszak alapos vizsgálódások és a család hírnevét erősen csorbító szalagcímek elé állította az 1952. február 6. óta regnáló királynőt. Erzsébetet azonban akkora tisztelet övezi, hogy amíg él, biztonságban van a monarchia intézménye, de ami utána jön, már kevésbé biztos, írta a Reuters.
„A monarchia és a királynő a legtöbbünknek egymás szinonímáját jelenti” – mondta Graham Smith, a monarchiaellenes Republic nevű csoport vezetője, amely a hírek hatására a Reuters szerint erősebb kampányolásba kezdett. Smith szerint amint túllépnek a királynő uralmán, az irány az lesz, amerre a többség menni akar. Hozzátette, hogy csak egy parlamentáris határozatra van szükség a monarchia intézmények eltörlésére, de ezt valószínűleg egy népszavazás is megelőzné.
Erzsébet alatt a monarchia egyik mélypontja az 1990-es évek közepére, a néhai Diana hercegnő és Károly herceg , valamint másik két gyermekének válásához, majd Diana 1997-es halálához köthető. Az egyik fénypont pedig mindenképpen a leendő trónörökös, az öröklési sorban 2. Vilmos herceg házasságkötése volt Kate Middletonnal 2011-ben, majd az ő gyermekeik megszületése.
A Buckingham Palota közölte, hogy júniusra négynapos ünnepségsorozatot terveznek országszerte, hogy megemlékezzenek a királynő hetvenévnyi munkájáról, a család jövőjéről, arról, hogy hosszabb távon mi lesz a monarchiával, nem nyilatkoztak.
A legtöbben támaszként tekintenek a királynőre és a monarchiában a gazdasági fejlődés segítőjét látják, amely fellendíti a turizmust. Az ellenzők azonban a meg nem érdemelt előjogok bástyájaként hivatkoznak az intézményre, amelyet az adófizetők tartanak fenn, és amit ráadásul erősen aláás a királyi család egyes tagjainak viselkedése.
Hercegi hacacáréknál több kell a monarchia eltörléséhez
A 61 éves András herceg, akit a média a királynő kedvenc gyermekeként tartottak számon, januárban elveszítette minden családi támogatását és katonai rangját egy szexuális zaklatási ügy miatt, amellyel az Egyesült Államokban kell szembenéznie. A botrány azzal kezdődött, amikor az amerikai Virginia Roberts azzal a váddal jött elő, hogy amikor még csak 17 éves volt, Jeffrey Epstein szexuális aktusokra kényszerítette őt a barátaival, köztük András herceggel is, aki tudatában volt annak, hogy ilyen fiatal.
„A monarchia számára ez egy kihalás-szintű esemény. Nem lehet ezer évig azt mondani mindenkinek, hogy különleges vagy, aztán rájönnek, hogy valójában nem vagy az” – írta Camilla Long a Sunday Timesban.
Mindeközben Harry herceg, aki egykor a család legnépszerűbb tagja volt, feleségével együtt felhagyott családi kötelességeik teljesítésével: Los Angelesbe költöztek és most onnan támadják a Buckingham Palotát. Emellett Károly herceg is fókuszba került, miután jobb keze és évtizedes bizalmasa, Michael Fawcett felmondott. Fawcettet olyan vádak érték, miszerint különböző kitüntetéseket adott át ajándékokért cserébe. Fawcett nem nyilatkozott az esetről.
„Kétlem, hogy ezek a botrányok önmagukban elegendőek lennének ahhoz, hogy a brit népesség többsége úgy gondolja, nincs szükségünk monarchiára” – mondta a királyi család önéletrajzírója, Penny Junor.
Egy decemberi felmérés szerint a britek többsége hisz a monarchia intézményében és a lakosság 83 százaléka pozitívan gondolkodik Erzsébetről, viszont aggasztó jelek is felmerülnek: tavaly a korábbi gyarmat, Barbados szigete kikiáltotta a köztársaságot, Károly herceg egyre népszerűtlenebb, és a fiatalabb generáció egyre kevésbé támogatja a családot. Ezenkívül a felmérések is azt mutatják, hogy a harminc alatti lakosság nagy része el akarja törölni a monarchiát.
Harry herceg sokáig a királyi család egyik legnépszerűbb tagja volt, a Megxit óta azonban ő is elég megosztó személyiség. Kép: a The Royal Family hivatalos Facebook-oldala
„Nem hiszem, hogy túl nagy jelentősége lenne manapság” – mondta a 20 éves Margaux Butler, annak a Windsornak a lakosa, ahol a királynő legtöbb idejét tölti. Nem tetszik az ötlet, hogy Károly legyen a következő uralkodó. Nincs bajom a családdal úgy általánosságban, viszont Károly számomra ellentmondásos és szerintem a többi fiatal is így érez iránta, mondja.
A monarchia eltörléséhez azonban sokkal több kell, mint a Károllyal szembeni ellenszenv, vagy a bulváros szalagcímek András és Harry hercegről. Néhány brit számára azonban Boris Johnson államfő botrányai, vagy Donald Trump elnökségi ideje éppen a választott államfő gondolatát teheti kevésbé jó megoldássá.
Boris Johnson Fülöp herceg halála után beszélt arról, hogy a királynő számára mekkora támogatást jelentett férje 73 éven keresztül és segítette irányítani a monarchiát. Maga a királyi család sem tudja pontosan, hogyan kell hozzáállniuk a körülöttük egyre változó világhoz. Amíg a politikusokról minden választáskor véleményt mond a lakosság a szavazóurnáknál, és ez egyértelmű üzenet „nekünk, a királyi család számára nehezebb az üzenet értelmezése” – mondta Erzsébet királynő egy 1997-es beszédében. „Mindent megtettem, hogy jól tudjam értelmezni, a házasságom évei és uralkodásom ideje alatt is. És mi, a család, a jövőben is eképpen próbálunk cselekedni.”
Borítókép: Anika Mikkelson // Unsplash