Bige László bejelentette, a következő év tavaszáig elsődlegesen a hazai piacot szolgálja ki műtrágyával, az agrártárca közben 36 milliárd forintos kárról beszél, a kormányközeli TV2 pedig épp ott forgat, ahol a milliárdos az ellenzéki kormányfőjelölt Márki-Zay Péterrel borozgat.
Sor került ugyan a műtrágya világpiaci árának elszabadulása miatti válságtanácskozásra két nappal ezelőtt az agrártárca szervezésében, a minisztérium egyelőre nem hozott konkrét döntést arról, hozzányúl-e a piaci árakhoz.
Bige lépett: magyar gazdák, gyertek!
Mint korábban írtunk róla, személyeskedésig menő adok-kapok alakult ki a kormányzat és a péti Nitrogénműveket tulajdonló Bige között az elszálló műtrágyaárak miatt. Tény és való, a műtrágyagyártáshoz rengeteg gáz kell, ennek ára többszörösére emelkedett, a szaktárca szerint a termék árának emelésével Bige két év alatt „36 milliárddal megkárosította a gazdákat”.
A kormányzati narratíva szerint Bige piaci erőfölényével visszaélve emelte az árakat, ráadásul kartellezett is korábban. A műtrágyakirály ezt visszautasítja, mondván: nincs hatással a földgáz világpiaci árára (a GVH-bírság miatt pedig bíróságra megy).
Nem kizárt, folytatódik majd az üzengetés, de az érintetteknek most ne a száját, inkább a kezét figyeljük.
Ahogy írtuk, Bige bejelentette, tavaszig elsődlegesen a magyar igényeket szolgálják majd ki „akciós áron”, ami annyit tesz, hogy a külföldi üzemekhez képest olcsóbban adják a műtrágyát (ez lényegében eddig is így volt, de terméke árát a gázár-változás függvényében akár emelheti is). A lépés érthető, a minisztérium és az agráriumban erős fideszes politikusok a műtrágyaexport tilalmát is belengették korábban, így viszont nehéz lesz azt mondani Bigére, hogy „a magyar gazdákat zsarolná” (ahogy az elhangzott fideszes szereplőktől a múlt héten).
Feldman Zsolt, mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár csupán annyit mondott, minden egyes lehetséges lépést, így a benzinárhoz hasonlító árplafon bevezetését is megvizsgálták, de döntést egyelőre nem hoztak.
Pedig a kormányzat eddig nem habozott előzetes egyeztetés nélkül beavatkozni a piaci folyamatokba. Erre épp a benzinárlimit a legjobb friss példa.
Csak míg a benzinkutak esetében meg lehetett bízni Palkovics Lászlót azzal, hogy ha egy kút az árplafon miatt bezár, akkor adja oda másnak ideiglenesen az üzemeltetést, addig a műtrágyagyártás esetében nem ilyen egyszerű a helyzet.
A kormány fizetett, nem is keveset
Ami viszont ennél sokkal fontosabb: a gazdáknak december elején 262 milliárd forint előleget fizettek ki, hogy segítsék a helyzetüket. Vagyis bár az árakhoz nem nyúlt hozzá, a kormány így sem tétlenkedett, csak a másik oldalon avatkozott be.
Ez az összeg arra is elegendő, hogy a szektor ne érezze olyan fájdalmasnak az elszaladó árakat.
A agrártárca azt közölte korábban, becslésük szerint Bige a hazai műtrágyapiac 60 százalékát tartja a kezében. A Nitrogénművek pénzügyi helyzetén komoly nyomás lehet eleve a többszörösére drágult földgáz, miközben 11 milliárdos GVH-bírságot is kapott. A hangzatos politikai nyilatkozatok és csörték mellett a szaktárcának azt is át kell gondolnia, hogy a lépései fenyegetik-e a Nitrogénművek termelését, az ugyanis az energiakrízis ellenére sem állt le (más üzemekkel ellentétben).
Mindenkinek nagyon fájna, ha megroppanna az első számú magyar műtrágyagyár.
Márki-Zay Péterrel találkozott
Láthatóan zavarja a kormánypártot és környezetét, hogy egy olyan kaliberű milliárdos, mint Bige, szóba áll az összellenzéki miniszterelnök-jelölttel, hasonló jeleneteket nemigen láthattunk az elmúlt évtizedben. A magát a NER áldozataként láttató Bige nyíltan kiállt Márki-Zay Péter mellett, akinek a kampányát is támogatta.
Most a pesti belvárosban, a Sas utcában ültek be egy étterembe, amit a kormánypárti TV2 stábja meg is örökített. Márki-Zay a találkozó után a Telexnek azt nyilatkozta, nem volt drága a vacsora, amit Bige állt és nem pénzről volt szó, hanem egy nagymintás politikai kutatás elkészítéséről (Bige korábban már készítetett ilyet, amit oda is adott az ellenzéknek). Márki-Zay furcsállotta a lapnak, hogy a TV2 tudta, hova ülnek be, mert elmondása szerint eredetileg nem a végül kiszemelt portugál étteremben futottak volna össze és csak a találkozó előtt nem sokkal változtattak a helyszínen.
Bige László a Forbes tavalyi kimutatása szerint a 12. leggazdagabb magyar 115,5 milliárdos vagyonával. Egy komoly büntetőügy is zajlik éppen ellene, cégcsoportja pedig nemrég kapott rekordösszegű, 11 milliárdos bírságot kartellezés miatt a Versenyhivataltól.
Borítókép: A péti Nitrogénművek. Fotó: Forbes archív / Orbital Strangers